Çok yakında piyasaya sürülecek olan; reklamsız ve kullanıcı verilerini kaydetmeyen yani kar etmeyecek bir arama motoru olan Neeva hakkında merak edilenler.

Arama motorunun başarısı, arama yapanlara kaliteli ve alakalı sonuçlar sağlama becerisine bağlanabilir. Arama yapanların ihtiyaçlarını sürekli olarak karşılayabilecek algoritmalar yeniliğinin ön saflarında yer alıyor. Pazarın hâkimi olan Google, yıllar boyunca birçok rakiple karşılaştı ve hiçbiri arama devini geçmeyi başaramadı. Birkaç eski Google çalışanı, eski işverenlerinin rakibi olmaya hazırlanıyor. Reklamsız bir arama motoru olan Neeva çok yakında kullanıma açılıyor.

Neeva Nedir?

Neeva, internetteki bilgilerin yanı sıra e-postalar ve diğer belgeler gibi kişisel dosyaları koruyan reklamsız bir arama motoru. Herhangi bir reklam göstermeyecek ve kullanıcı bilgilerini kaydetmeyecek olması onu ön plana çıkarıyor. Neeva, diğer arama motorları gibi çalışacak. İnternette herhangi bir bilgiyi arayabilirken, kullanıcıyı reklamla karşı karşıya getirmeyecek. Arama sonuçları için ise Microsoft Bing ile güçlendirilmiş. Ayrıca, weather.com, Apple Maps ve Intrinio gibi farklı kaynaklardan veri alacak olduğu biliniyor.

Neeva arama motorunu kullanmak için ona abone olmalısınız, yani abonelik tabanlı bir arama motoru. Abone olmak için bir bekleme listesine sahip ve ilk kullanıcılara yıl sonuna kadar ücretsiz erişim verilecek. İlk yılın ardından, kullanıcılar ayda 10 dolardan daha az ödeme yapmayı bekleyebilirler.

Neeva Nasıl kuruldu?

Neeva, Sridhar Ramaswamy (Google Ads'in eski Kıdemli Başkan Yardımcısı) ve Vivek Raghunathan (YouTube'daki Eski Finansal Başkan Yardımcısı) tarafından kuruldu. Sridhar Ramaswamy, Google'ın 115 milyar dolarlık reklamcılık kolunun sorumlu yöneticisiydi. Reklamsız olmanın arkasındaki fikir ise ikili kahve içerlerken akıllarına geldi.

Henüz yeni bir arama motoru olan Neeva şimdiye kadar 37,5 milyon dolar kazanmış ve sadece 45 çalışana sahip. Neeva'nın önce ABD'nin kendi iç pazarında ve ardından Batı Avrupa, Avustralya ve Hindistan gibi İngilizce konuşulan bölgelerde 4-5 ay içinde piyasaya sürülmesi hedefleniyor.

Neeva’nın Özellikleri

Neeva, kullanıcılara çeşitli korumalar sağlayacak ve hatta bir “Dijital Haklar Beyannamesi”ne (gizlilikle ilgili prensiplerini belirten bir sözleşmeye) sahip. Kullanıcı bilgilerini, hesap bağlama veya arama geçmişi gibi deneyimlerini kişiselleştirmek için kullanılacak. Bu bilgiler başlıca;

Dropbox ve e-posta hesapları gibi hizmetlerdeki kişisel verilere yönelik arama ve sorgular için tek bir pencere sunulacak. Ayrıca Neeva'nın minimum yaş sınırı var. Sunulan hizmetler 13 yaşın altındaki çocuklara yönelik olmayacak.

Neeva’nın Avantajları

Neeva'nın tek engeli ise, Google’ın ve diğer arama motorlarının bedava verdiği bir hizmet için ücret talep ediyor oluşu. Ücretsiz hizmetlerin, kişisel verilerin paylaşılması pahasına geldiği doğru olsa da birçok tüketici, bu endişelerini bitirebilecek bir alternatif için ödeme yapmak konusunda çekimser. Reklamsız olmanın arkasındaki fikir, Neeva'nın tamamen kaliteli kullanıcı deneyimi sağlamaya odaklanmasına dayanıyor. Ve Neeva böylece rakiplerini de reklamları azaltmaya zorlayabileceğini umuyor.

Kaynaklar

https://neeva.com/about

https://medium.com/@kevinkeene98/introducing-neeva-an-ad-free-search-engine-834221aa9dd5


BENZER YAZILAR

Tasarımda Renklerin Duygular Üzerindeki Etkisi

Işığın olduğu her yerde var olan renkler, mimarlıkta da büyük rol oynuyor. Peki tasarımda renklerle duyguların nasıl bir ilişkisi var?

Masum Çocukların Hayatını Cehenneme Çeviren Korkunç Deney: Monster Study

Bir grup masum çocuğun konuşma bozukluğu yaşamasına sebep olan ve bunu bilerek yaptıkları için "Monster Study" adı verilen deney ile deneyin sahibi Wendell Johnson hakkında bilgiler.


Paylaş