Birbirinden farklı ve lezzetli dünyaca ünlü peynir çeşitlerinden bahsettik.

İlk üretimi MÖ 5000 yıllarına dayanan, ilerleyen zaman ve gelişen teknolojik şartlar ile birlikte çeşitliliği artan, bazı toplumların simgesi hatta temsilcisi haline gelen peynir, sofralarımızın vazgeçilmez ürünlerindendir. Tatlılarda, yemeklerde ve hemen hemen mutfağın her alanında kendine yer bulmuştur.

Tatmanız Gereken 10 Farklı Peynir Çeşidi

1-Raclette

Raclette, Fransızca karşılığı ile ''Sıvanmak'' anlamına gelen, akışkan görünümü sayesinde dikkatleri üzerine çeken, kendi anlamı gibi yemeklerin üzerine bıçak yardımıyla sıvanarak servis edilen bir çeşit Fransız peyniridir. Genellikle kurutulmuş et, mantar, turşu, soğan, patates gibi yiyeceklerin üzerinde tercih edilir. Pastörize edilmiş inek sütünden elde edilen ve oldukça ağır bir kokuya sahip olan Raclette peyniri, orijinal hali dışında karabiber ve sarımsak aromalı olarak da satılmaktadır. Fransa ve İsviçre’de çok yaygın olarak tüketildiği için servisini kolaylaştıracak özel eritme makineleri bulunmaktadır.

2-Chevre

Fransızcada ''Keçi'' anlamına gelen Chevre daha çok makarna, omlet, pizza gibi yiyeceklerin üzerinde servis edilen, yumuşak, krema kıvamlı bir Fransız peyniridir. Tamamı keçi sütünden elde edilen Chevre peyniri, yemek öncesi içilen içkilerle de birlikte sunulmaktadır.

3-Roquefort

Roquefort peyniri pastörize edilmiş koyun sütünden üretilen ve ''Peynirlerin kralı'' olarak anılan, içi küflü, kokusu hoş bir Fransız peyniridir. Üretimi, Fransa’da bulunan Roquefort kasabasında, eski tarihte mağaralarda, günümüzde ise mahzenlerde yapılmaktadır. Roquefort küfü, içerisinde buğday ve çavdar unu olan bir hamurla hazırlanır. Peynir yapıldıktan sonra mahzende üç ay kadar bekletilir. Roquefort peyniri uzun süre tazeliğini koruyan dayanıklı bir peynirdir.  

4-Red Windsor

Red Windsor peyniri pembe görünümü ile ilgi çeken, rengini Bordo şarabı ve damıtılmış şaraptan üretilen yüksek derecede alkollü Brandy içkisinden alan bir İngiliz peyniridir. Yapımında pastörize inek sütü kullanılan ve hafif sert bir yapıya sahip olan Red Windsdor peyniri, ilginç görünümü ile sofralarınıza renk katar.

5-Sage Derby

İngilizlerin geleneksel Noel peyniri olan ve yeşil görünümü ile ilgi çeken Sage Derby peyniri, rengini adaçayı yapraklarından alan ve pastörize edilmiş inek sütünden yapılan bir İngiliz peyniridir. Kelime olarak "Sage" adaçayı, ''Derby'' ise İngiltere'de bulunan Derbyshire bölgesini ifade eder. Orta sertlikte bir yapıya sahip olan bu peynir yaklaşık 6 ay dinlendirilir ve daha sonra tüketime hazır hale gelir.

6-Manchego

Manchego, çiğ koyun sütünden elde edilen bir İspanyol peyniridir ve adını, Manchega adında bir koyun cinsinden almıştır. Taze halde iken kolayca dilimlenebilen gün geçtikçe daha tuzlu ve rendelenebilecek kadar kuru hale gelen, orta sertlikte bir yapıya sahip peynir çeşididir. Yapım aşamasında 60 gün ile 2 yıl arası dinlendirilebilir.

7-Gouda

Gouda, Pastörize edilmiş inek sütünden elde edilen, içerisinde yaklaşık olarak %40 oranında yağ içeren, oldukça ünlü bir Hollanda peyniridir. Hafif ve yarı yumuşak kıvamda olan peynir yerken ağızda yumuşak bir tat bırakır, üretilirken 1 yıl olgunlaşmaya bırakılarak dinlendirilen Gouda, salamura edilmesinden dolayı dışında ince bir doğal kabuk bulunmaktadır. Daha çok tatlılarda kullanılır ve tavsiye edilir.

8-Mimolette

Turuncu ve canlı rengi ile dikkatleri üstüne çeken Mimolette, yapımında çiğ inek sütü kullanılan, Fransa’nın Lille bölgesinde meşhur olmuş ünlü bir peynir çeşididir. Mimolette peyniri rengini, üretim esnasında içerisine katılan Bixa Orelenna ağacından elde edilen boya sayesinde alır.

9-Brie

Görüntüsü adeta akışkan ve lezzetli bir pasta gibi olan Brie, içi kraker veya ekmek üzerine sürülebilecek kadar yumuşak ve kremamsı kıvamda bir peynir türüdür. Üzeri küflü, içi soluk beyaz renktedir. Pastörize edilmiş inek sütünden yapılan Brie peyniri adını Fransa’da bulunan bir kasabadan almış bir Fransız peyniridir.

10-Edam

Dışı kırmızı bir ambalajdan oluşan ve görümü dolayısıyla elmayı andıran Edam peyniri, İsmini Kuzey Hollanda'da bulunan Edam kasabasından almıştır ve Hollanda’da üretilen ilk peynirlerden birisidir. Yumuşaktır ve tadı tereyağını andırır. Dayanıklı, kolay bozulmayan bir peynir türüdür.

Kaynakça

https://www.tavsiyeediyorum.com/makale_17592.htm

https://www.gurmeakademi.com/blog/peynir-cesitleri#


BENZER YAZILAR

Haftanın Etkinlikleri 13 Aralık 2021

Tiyatro, deneyim ve konserlerden derlediğimiz etkinlik önerisi listesi.

Tayland Krallığı’nın Işığı: Ratchaprapha Dam Gölü

Tayland’da “Krallığın Işığı” olarak bilinen Ratchaprapha Dam Gölü hakkındaki bilgileri bu yazımızda derledik.


Paylaş