Emre Kayiş’in kendi yazıp yönettiği ilk uzun metraj filmi olan “Anadolu Leoparı”, 46. Toronto Uluslararası Film Festivali’nin Keşif bölümünde dünya prömiyerini yaptı.

Başrollerini İpek Türktan ve Uğur Polat’ın paylaştığı Anadolu Leoparı, 46. Toronto Uluslararası Film Festivali’nde FIPRESCI (Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu) Ödülü’nü almaya hak kazandı. 

Anadolu Leoparı

Türkiye, Polonya, Almanya, Danimarka ortak yapımı olan “Anadolu Leoparı”nın yapımcısı Olena Yershova Yıldız, Türkiye’deki ortak yapımcı ise Kanat Doğramacı (Asteros Film). T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve BluTV ile birlikte Danimarka, Almanya ve Polonya’da da çeşitli kuruluşlardan destek alan film, aynı zamanda yapımı sırasında Jerusalem International Film Lab’de ana ödüle uygun görüldü.

TatoFilm yapımı “Anadolu Leoparı", Türkiye prömiyerini 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yapmaya hazırlanıyor.  Yapımın konusu; bir hayvanat bahçesi müdürünün, kurumun özelleştirmesinin önüne geçmek amacıyla verdiği mücadeleden oluşuyor. 

Emre Kayiş, senaristi ve yaratıcısı olduğu “Alef” dizisiyle dikkat çekmişti. Şimdi de hem yazıp hem de yönettiği ilk uzun metraj filmi “Anadolu Leoparı”, 46. Toronto Uluslararası Film Festivali’ndeki Keşif seçkisinde yer aldı. 10-18 Eylül 2021 tarihlerinde yapılan festival sayesinde dünya prömiyerini yapan film, Toronto’dan FIPRESCI Ödülü’yle geri döndü.

Anadolu Leoparı Oyuncuları

“Anadolu Leoparı”nın oyuncu kadrosunda, başroller İpek Türktan ve Uğur Polat’ın yanısıra, Nuri Gökaşan, Osman Alkaş, Seyithan Özdemir, Seyithan Özdemir, Ege Aydan ve Tansu Biçer yer alıyor. 

Anadolu Leoparı Konusu

22 yıldır ülkenin en eski hayvanat bahçesinde müdürlik yapan Fikret (Uğur Polat), tek başına yaşıyor. Uzun süredir gündemde olan bir konu var, o da hayvanat bahçesinin kapatılarak Araplara satılması ve mülkünde bir eğlence parkı yapılması. Fikret’in karşı olduğu bu projeye şimdilik engel olan olay ise, nesli tükenme tehlikesi altında  olduğu için koruma altında olan yaşlı bir Anadolu leoparının hala yaşıyor olması.

Filmde, leopar bir başka hayvanat bahçesine nakledilmeden kapanma işlemlerinin başlatılması mümkün değil. Fikret, içine kapanık ve pek sosyal olmayan yardımcısı (İpek Türktan) ile bu nakil işlemine ve projeye karşı mücadele ediyor.

Emre Kayiş, yönetmen koltuğunda oturduğu ve senaryosunu kaleme aldığı filmde; nesli tükenmekte olan ihtiyar leoparın hüzünlü kaderinden yola çıkarak, onunla kader birliği içerisinde olan insanların duygu dünyasını yansıtıyor.

Anadolu Leoparı Fragman

Emre Kayiş Kimdir?

1984 Ankara doğumlu Emre Kayiş, lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde, yüksek lisans eğitimini London Film School'da tamamladı. Mezuniyet filmi olarak çektiği Çevirmen, hem yurt içi hem de yurt dışındaki birçok festivalde ödül aldı. Aynı zamanda 28. Avrupa Film Ödülleri'ne aday gösterildi.  

Yönetmen Kayiş, filme ismini veren Anadolu leoparını filmde işlemesinin sebebinin, farklı bir zamana ait, bu zamanda yaşayamayan insanların duygularını yansıtmak olduğunu söylüyor. 


BENZER YAZILAR

Climax

Kendilerini dansa adamış, hayallerini ve geleceklerini dans tutkularının üzerine kurmuş bir grup insan… Bir kutlama, kokteyle gizlice katılan bir uyuşturucu ve kabuslardan bir gece…

MCU'a Yeni Bir Halka: Shang-Chi ve On Halka Efsanesi

MCU'nun, 3 Ekim’de vizyona giren, Uzak Doğu içeriği barındıran yepyeni filmin detayları.


Paylaş