100. yılında Donaueschingen Müzik Günleri, 8-9 Ekim'de İstanbul Arter'de.

Donaueschingen Festivali, 1921 yılından beri avangard müziğin geniş kapsamlı temsilini sunup, müziğin rotasını çiziyor. Festivalin 100. yıl kutlamaları kapsamında İstanbul’da bir dizi etkinlik düzenlenecek. 

Her yıl Almanya'nın Donaueschingen kentinde düzenlenen festivalde konserler, performanslar, atölye çalışmaları, ses yerleştirmeleri ve seminerler yapılıyor. Bu yıl, tarihte ilk kez farklı şehirlerde de kutlanacak. Donaueschingen Müzik Günleri kapsamında izleyiciler bir seminer, iki konser ve bir film gösteriminde bir araya gelecek. Etkinlikler, Südwestrundfunk ve Goethe-Institut'ün mali desteği, Arter ve Donaueschingen Festivali işbirliğiyle düzenlenecek.

100. yılını İstanbul Boğazı’ndan Tuna Nehri’ne uzanarak kutlayacak olan program, Türkiye’nin festival tarihinde sahip olduğu önemli konumu da araştıracak. 1930’lu yıllarda Almanya'dan sürgün edilmelerinden sonra ülkede sıcak bir şekilde karşılanarak, Türkiye tarafından “modern” müzik anlayışını başlatmak ve kurmakla görevlendirilen bestecilerin ardında bıraktığı izleri açığa çıkaracak. Donaueschingen Müzik Günleri ile Türkiye’deki çağdaş müzik pratikleri arasında da yansımaları görülebilecek olan diğer süreklilikleri araştıracak.

Donaueschingen Müzik Günleri Ne Zaman ve Nerede?

8–9 Ekim tarihlerinde Arter'de gerçekleştirilecek etkinlikler, Sevgi Gönül Oditoryumu’nda yapılacak. Yeni müzik anlamında çağdaş projeleri ağırlayan en prestijli ve köklü festival olan Donaueschingen, ilk kez farklı bir şehirde düzenlenecek. 

Donaueschingen Müzik Günleri'nde Hangi Sanatçılar Var?

Donaueschingen Festivali; Edgar Varèse, Arnold Schönberg, John Cage ve Igor Stravinsky’nin de aralarında olduğu önemli bestecilerin katılımı ile gerçekleşecek. 

Omnibus Ensemble ve Hezarfen Ensemble konserleri ile birlikte Donaueschingen Festivali Direktörü Björn Gottstein’in moderatörlüğünde Filiz Ali, Zeynep Gedizlioğlu ve Onur Dülger’in katılımı ile bir panel düzenlenecek. Aynı zamanda “Eduard Zuckmayer: Türkiye’de Bir Müzikçi” belgeselinin gösterimi yapılacak.

Donaueschingen Müzik Günleri Programı

2 gün sürecek Donaueschingen Müzik Günleri programında konserler, bir panel ve bir belgesel gösterimi bulunuyor. Festivalin yoğun olduğu tarih ise 9 Ekim.

8 Ekim Cuma

Hezarfen Ensemble Konseri, 19:30

Hezarfen Ensemble, çağdaş müziğin en üretken topluluklarından biri. Almanya ve Türkiye arasındaki müzikal bağların 5 nesil bestecinin üretimleri aracılığı ile yorumlanacağı bir programla birlikte Arter’e konuk olacak. Konser, Türkiye çağdaş müziğinin şekillenmesinde çok önemli bir rolü olan Paul Hindemith’in öğrencisi İlhan Usmanbaş’ın, Morton Feldman’a saygı niteliğindeki bir yapıtıyla başlayacak. 

Almanya’nın Darmstadt kentiyle bağları güçlü olan Ali Doğan Sinangil, Improvisation adlı eseri ile ikinci nesil Türk bestecilerini temsil edecek. Ayrıca konserde Türkiye ile Almanya arasındaki kültürel ve toplumsal bağlar üzerinden kurgulanan çalışmalardan oluşan bir repertuvar sunulacak. Bu projedeki isimler ise şu şekilde: Özkan Manav (Usmanbaş’ın teknikleriyle Hindemith’in izlerini üretimlrine taşıdı), Zeynep Gedizlioğlu (2019’da Berlin Sanat Akademisi tarafından verilen Berlin Sanat Ödülü'nün sahibi) ve Mithatcan Öcal (Schleswig Holstein Festivali Hindemith ödülünün sahibi).

9 Ekim Cumartesi

Panel, 14:00

Panel; besteciler Zeynep Gedizlioğlu ve Onur Dülger ile piyanist ve müzikolog Filiz Ali'nin katılımı, Donaueschingen Festivali Direktörü Björn Gottstein moderatörlüğünde gerçekleşecek. Türkiye ve Almanya arasındaki sosyal ve kültürel etkileşimlerin müzik alanındaki yansımaları ele alınacak. Etkinlik dili hem Türkçe hem de Almanca olacak ve simultane çeviri yapılacak. Katılım için ücret talep edilmeyecek fakat kayıt yaptırmak zorunlu tutulacak. Etkinliğe kayıt olmak için etkinlik@arter.org.tr adresine mail atabilirsiniz. 

Eduard Zuckmayer: Türkiye’de Bir Müzikçi Belgesel Gösterimi, 15:30

Eduard Zuckmayer, 1936 yılında Nazi Almanya’sından Türkiye’ye göç etmiş bir müzisyen ve besteci. Geldikten sonra Atatürk’ün isteği ile bir müzik bölümü kurdu. Türkiye’de klasik Batı müziği türünün geniş kitlelere ulaştırılması ve bu müziğe ilginin artırılması açısından değerli katkıları olan Zuckmayer, hem Almanya halk şarkılarını dilimize çevirdi hem de Türkçe parçaları çok sesli olarak tekrardan düzenledi. 

Eduard Zuckmayer’in temellerini oluşturduğu geleneği devam ettirmeyi amaçlayan müzik projeleri ve Zuckmayer’in Ankara Gazi Üniversitesi’nde bulunan çalışma ortamına gerçekleştirilen ziyareti odak alan belgesel, sanatçının ailesiyle birlikte 1946 yılına dek yaşadığı sürgün hayatı boyunca bıraktığı izleri takip ederken aynı zamanda halen başkentte  yaşayan eski öğrencilerinin gözünden müzisyenin Ankara’daki yaşamına dair kesitler gösteriyor. Festival kapsamındaki bu etkinliğe da katılım ücretsiz fakat kayıt gerekiyor. etkinlik@arter.org.tr üzerinden kayıt olabilirsiniz. 

Omnibus Ensemble Konseri, 19:30

Donaueschingen Global, bir araştırma ve konser projesi. Bu proje, Donaueschingen Müzik Günleri'nin 100. yıldönümü kapsamında Donaueschinger Musiktage (Donaueschingen Müzik Günleri) ve Kulturstiftung des Bundes (Almanya Federal Kültür Vakfı) işbirliğiyle hayata geçirildi. 2019 yılı boyunca projenin ön hazırlıkları kapsamında dört araştırmacı, çeşitli ülkelere ziyaretler gerçekleştirdi. Bu ziyaretler, Batı temelli çağdaş müzik üretimiyle doğrudan özdeşleştirilmeyen ülkelere yapıldı. Ziyaretler sonucunda Peru, Özbekistan ve Kolombiya'dan müzik toplulukları ile birlikte Mısır, Namibya, Tayland ve Bahreyn gibi ülkelerden ses üzerine çalışan sanatçılar ve besteciler festivalin 2021 edisyonuna davet edildi.

Omnibus Ensemble de bu topluluklar arasında yer alıyor ve festival kapsamında dört dünya prömiyeri gösterisi yapacak. Topluluğun müzik pratiği, eseri oluşum süreci boyunca bir gelişim ve dönüşüme tabi tutmak için verili notaları icra etmek yerine besteciyle birlikte yol almaktan geçiyor. Kendilerine özel avangard üslupları ile Omnibus Ensemble, hem dinleyiciler hem de müzik profesyonelleri için ödül değerinde bir performans gerçekleştirecek. 

Donaueschingen Festivali için besteciler Hasan Hujairi (Bahreyn), Onur Dülger (Türkiye), Qin Yi (Çin) ve Piyawat Louilarpprasert (Tayland) Omnibus’un yaratım sürecine katılmak için davet edildi. 16 Ekim Cumartesi SWR tarafından sipariş edilmiş eserlerin Donaueschingen’de icra edilmesi planlanan dünya prömiyerleri, ilk olarak 9 Ekim tarihinde Arter’de yapılacak.

Donaueschingen Müzik Günleri Biletleri

Donaueschingen Festivali'nin biletlerini Arter’den temin edilebilirsiniz. 0212 708 58 01 numaralı telefondan veya biletler@arter.org.tr adresi üzerinden rezervasyon yaptırabilirsiniz.


BENZER YAZILAR

Müzik Dünyasının Efsane Grupları

Abba'dan The Beach Boys'a, Pink Floyd'tan The Rolling Stones'a müzik tarihinin efsane grupları ve müziği bırakma nedenleri.

Müzik Müzeleri

Türkiye'de ziyaret edebileceğiniz müzik müzeleri.


Paylaş