Kozmetik ve güzellik dünyasında yaygın olan teknolojiler ve yeni trendler

Kozmetik ve güzellik dünyası, kadınlar için olmazsa olmazlar arasında olan bir dünya. Çoğu kadın için, severek kullandıkları ürünlerin yer aldığı bu pazar, gözüktüğünden daha hızlı gelişmekte ve büyümekte. Bu gelişmeye katkı sağlayan bir takım yenilikler ise yeni nesil teknolojiler sayesinde yaygınlaşmakta.

Dijitalleşen dünyamızda bu sektörde öne çıkan ve daha hızlı büyüyen firmalar teknolojik gelişmeleri yakından takip eden ve dijital alana yatırım yapan firmalar. Aynı zamanda tüketici davranışlarının da sanal mecralarda yaygınlaşması, bu alandaki dijitalleşmenin ve bu sektörün teknolojiyle daha iç içe olmasının önemli sebeplerinden. 

Kozmetik Dünyasında Yaygın Olan Teknolojiler

Dijital çağda, teknoloji çoğu sektörü etkilemekte ve tabii ki etkilenen sektörlerden biri de kozmetik ve güzellik sektörü. Bu sektördeki birçok firma öne çıkmak amacıyla teknolojilere daha çok yatırım yapıyor. Hatta son günlerde dijital çağın dikkat çeken teknolojik gelişmelerinden artırılmış ve sanal gerçeklik, IoT, yapay zeka gibi teknolojilere güzellik alanında tahmin edilenden daha çok rastlanıyor.

1. Artırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik

Güzellik sektöründe son dönemlerde en çok popüler olan ve üstünde konuşulan teknoloji artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik teknolojileri. Bu teknolojiler özellikle tüketicilerin ürün deneme ihtiyaçlarına yönelik kullanılıyor.

Virtual Try On Technology” olarak da adlandırılan artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik teknolojili bu sanal deneme konsepti, internet ziyaretçisinin baktığı ürünü sanal dünyada denemesine olanak sağlıyor. Yani bu teknoloji, dijital ortamlarda müşteri deneyimine çare oluyor ve markaların dijital dünyada görünürlüğünü ve tercih edilme oranını artırıyor. 

L’Oreal launches Makeup Genius app in Hong Kong

Şu ana kadar sanal deneme çözümleri sunan ve bu teknolojiyi kullanan şirketler, müşterilerine sanal deneme entegrasyonu sağlamak için her bir ürünün 3 boyutlu modellerini uygulamalara gönderdi. Bununla beraber mobil uygulama formatındaki makyaj yapma uygulamaları da markaların kendilerini göstermelerine olanak tanıyor.

Türkiye’de de kozmetik sektörünün lider firmalarından L’oreal Türkiye, YouTube’da yaptığı Virtual Try On Kampanyası ile YouTube Artırılmış Gerçeklik teknolojisini kullanarak tüketicilerinin Maybelline dudak parlatıcısı ürününü denemesini ve beğenirse satın almasını kolaylaştırdı. Sonuç olarak da toplamda 1.5 milyon renk denemesi ve 150 bin uygulama deneyimi ile olumlu geri dönüş alan şirket, bu alandaki yatırımlarına da devam ediyor.

2. Akıllı Aynalar

Kozmetik dünyasındaki dijitalleşme ve teknoloji kullanımı sadece sanal dünyadan ibaret değil. Gerçek dünyada da fiziksel alanlarda, örneğin mağazalarda kozmetik dünyasının teknoloji ile olan ilişkisi gözlemlenebilir hale geldi. Buna en güzel örnek ise mağaza içlerine yerleştirilen akıllı aynalar.

IMG_7465.jpg

Tıpkı akıllı telefonlar gibi, akıllı aynalar da kablosuz olarak internete bağlanabiliyor, kameralardan oluşuyor ve ses özellikli. Akıllı aynaların popüler özellikleri arasında, ürünlerin cilde fayda sağlayıp sağlamadığını belirlemek, ciltteki değişiklikleri takip etmek, denenmek istenen makyaj görünümünün video eğiticisini çekmek veya makyajı kullanıcının yüzünde göstermek bulunuyor. 

AI Beauty Retail Mirrors

Akıllı aynalar, cilt rengi, türü veya yaşı gibi tüketici yüz özelliklerini analiz edebilmek ve bireysel verilere göre en uygun ürünleri önerebilmek adına çoğunlukla makine öğrenme algoritmalarını kullanıyor. Makine öğrenmesinin yanı sıra yapay zeka ve IoT teknolojileri ile birlikte de akıllı aynalar kişinin yüzünü kolayca algılayabiliyor ve kişinin fiziksel kopyası kadar gerçekçi görünen sanal makyajı kullanıcıya gösterebiliyor. 

3. Dijital Asistanlar

Dijital asistanlar da özellikle kozmetik markalarının websitelerinde tüketiciye kolaylık sağlayan teknolojilerden ve trendlerden. Markalar websitelerinde tüketicilere fotoğraf yükleme olanağı tanıyarak, tüketicilerin cilt profillerinin analizine, saç tiplerine uygun şampuanlara veya kremlere ulaşabilmelerine katkı sağlıyor.

Bununla beraber bazı markalar akıllı telefonlara entegre uygulamalarla ve telefonun ucuna takılabilecek bir takım aparatlarla telefondan cilt analizi yapabilme üzerine çalışmalar yürütüyor. Buna örnek uygulamalardan biri Neutrogena ve Fitskin tarafından desteklenen "SkinScanner". Akıllı telefon ucuna takılabilen aparatı sayesinde, kullanıcı telefonunu cildine karşı tuttuğunda, yüzeydeki ve derisinin altındaki cilt durumu ölçebiliyor.

woman neutrogena skinscanner

SkinScanner

Kozmetik sektörünün çeşitliliğe sahip dijital dönüşümü her geçen gün daha da artıyor. Özellikle sanal dünyada tüketici deneyimini artırmayı hedefleyen firmalar bu alandaki yatırımlarını her geçen gün daha da artırıyor ve ilerleyen zamanlarda yeni teknolojilerin ve akıllı ürünlerin kozmetik ve güzellik sektörüne dahil olması bekleniyor.

Kaynaklar:

https://www.lorealparisusa.com/beauty-magazine/beauty-tips/beauty-trends/smart-mirror.aspx

https://cloud.kapostcontent.net/pub/566ade1a-c750-4b74-b576-4b8dff09accb/cosmetics-and-perfume-industry-e-book

https://www.cosmeticsdesign-asia.com/Article/2020/04/27/Beauty-industry-will-see-more-emphasis-on-digital-collaboration-and-sustainability-after-COVID-19

https://pazarlamasyon.com/loreal-turkiye-ve-googledan-youtube-artirilmis-gerceklik-kampanyasi-virtual-try-on/

 


BENZER YAZILAR

TEKNOFEST 2022

TEKNOFEST 2022 başvuruları, tarihi, kategorileri, yarışmaları, ödülleri ve festival hakkında bilmeniz gereken tüm güncel detaylar.

Geçmişten Günümüze Web’in Yolculuğu

Web siteleri nasıl ortaya çıktı, internet nasıl hayatımızın önemli bir parçası oldu?


Paylaş