Düzeltmeci hareketin ve Hristiyanlığın bir mezhebi olan Protestanlığın öncüsü olarak kabul edilen Martin Luther’in hayatını ve onu başarıya ulaştıran mahkemenin detaylarını sizler için derledik.

Tarih boyunca adına yüzlerce araştırma yazısı yazılmış ve milyonları peşinden sürüklemiş olan Martin Luther, 16. Yüzyılın en etkili insanlarından biri olarak görülmektedir. Peki, Martin Luther’in bu kadar ünlü olmasının ve fikirlerinin bu kadar fazla insan tarafından benimsenmesinin sebepleri neler? Sizler için araştırdık.

Martin Luther’in Hayatı 

10 Kasım 1483 yılında Almanya’nın Eisleben şehrinde doğan Martin Luther, Erfurt Üniversitesi’nin Felsefe bölümünden mezun olur ve tahsilini Hukuk alanında devam ettirme kararı alır. Bir süre Hukuk alanında tahsiline devam eden Martin Luther, yaşadığı bir olaydan sonra hukuk ve felsefeyi bir kenara bırakır ve keşiş olmaya karar verir. Onu böylesine değiştiren olay ise bir akşam arkadaşı Alexis ile Erfurt yolunda yürürken arkadaşına yıldırım çarpması olur. Bu olaydan fazlasıyla etkilenen Martin Luther, kendisini Tanrı'ya adama kararı alır. Henüz 21 yaşındayken bu kararı alan Luther, bir manastıra girer ve aynı yıl rahip olur. Bir yıl sonra Wittenberg Üniversitesi’nde doktora yapar ve yine aynı üniversitede ders vermeye başlar. 

Martin Luther: Who Was The Man Whose Ideas Launched The Reformation? -  HistoryExtra

1511 yılında bir Roma seyahati sırasında, Katolik kilisesinin yapmış olduğu birçok yolsuzluğa, para karşılığında günah silme ve cennete girmek için af belgesi satma (endüljans) uygulamalarına şahit olur. Bu uygulamaları oldukça garipser, bu tür uygulamaların sahtekarlık olduğunu ve bunlara karşı olduğunu da açıkça belirtir. Çevresiyle paylaşmış olduğu ufak dedikodular olarak başlayan bu fikirler Papalık makamının kulağına kadar gider. Martin Luther'e bu tür dinsiz söylemlerden kaçınması gerektiği söylenir, hatta aforoz (dinden çıkarılma) ile dahi tehdit edilir fakat o vazgeçmez. O kadar ileri gider ki, 1517 yılının 31 Ekim sabahında Katolik kilisesini ve Papa’yı eleştirdiği ‘’Endüljansın Kuvvetine Dair Tezler’’ adlı 95 maddelik metnini Wittenberg Saray Kilisesi'nin kapısına asar.

Dayhoff: Martin Luther started the Protestant Reformation 500 years ago on  Oct. 31 - Carroll County Times

Katolik mezhebine göre rahiplerin evlenmemesi kuralından Endüljans satışlarına kadar birçok konuyu eleştirdiği tezleri halk arasında hızla yayılır ve Reform hareketinin fitilini, bilmeden de olsa, ateşlemiş olur. Yazdığı tezler halkın arasında öyle büyük bir hızla yayılır ki, bu sorgulamanın önünü alamayacağını düşünen kilise makamı Luther'in dinsiz olduğunu ve yargılanması gerektiğini öne sürer. Kilisenin bu isteği karşılık görür ve Martin Luther daha da güçleneceği tarihi mahkemeye çıkmak zorunda kalır.

Her Şeyi Değiştiren Mahkeme

Dinsizlik, halkı galeyana getirmek, kiliseye ve Papalık makamına karşı gelmek gibi birçok suçtan mahkemeye çıkarılan Martin Luther'in savunması istenir. O ise yalnızca bir soru sorar: ‘’Neden insanlara sadece cenneti satıyorsunuz da cehennemi satmıyorsunuz.?’’ Bu soruya fazlasıyla şaşıran yargıçlardan biri ise ‘’Cehennemi kim satın alır ki?’’ der. Martin Luther ‘’Ben alıyorum, parası neyse de vermeye razıyım’’ diyerek karşılık verir. Bu cevabı fazlasıyla komik bulan yargıçlar cehennemi Luther’e ücretsiz olarak satarlar. Mahkemeden çıkan Martin Luther dışarıda mahkemenin bitmesini bekleyen kalabalığa dönerek “Cehennemi satın aldım, bundan sonra benimdir. Oraya kimseyi almayacağım, korkmayın!” der.

A statue of 16th-century theologian Martin Luther stands on Marktplatz square on Oct. 20, 2016 in Wittenberg, Germany.

(Martin Luther heykeli. Marktplatz meydanı, Wittenberg, Almanya)

Kilise tarafından cehennem korkusu ile yıllardır bastırılan halkın korkusu kaybolur ve insanlar Papayı ve kilise kararların özgür bir şekilde protesto etmeye başlar. Köken olarak İtalyanca'dan gelen, yazılı olarak kullanımına ilk kez Alman devletlerinin yayınladığı bir manifestoda rastladığımız "Bir şey veya ilke lehine tanıklık etme’’ anlamına gelen "Protesto" kelimesinden doğan Protestanlık da böylece yayılmış olur.

Kaynakça

1 -Plass, Ewald M. (1959). "Monasticism," in What Luther Says: An Anthology. St. Louis: Concordia Publishing House.

2- Hillerbrand, Hans J. (2007). "Martin Luther: Indulgences and salvation,". Encyclopaedia Britannica.

3- Saraswati, Prakashanand (2001). The True History and the Religion of India : A Concise Encyclopedia of Authentic Hinduism. New York: Motilal Banarsidass.

4-  https://www.etimolojiturkce.com/kategori/T%C3%BCreme

5-  https://www.etimolojiturkce.com/kelime/protestan


BENZER YAZILAR

Sürdürülebilir Ürün Nedir?

Her geçen gün dünyaya verdiğimiz zarar ne yazık ki katlanarak artıyor. Bu zararın önüne geçmek için kişisel olarak yapabileceklerimizden biri ise hayatımızda sürdürülebilir ürünlere yer vermek. Bu yazımızda bu ürünleri ve özelliklerini ele aldık.

Betûl Mardin: Önce Vatanım, Sonra Mesleğim

Mesleğini vatanına yararlı olacak şekilde icra eden ve halka ilişkilerin Türkiye’de temelini atan Betûl Mardin’in hayatı.


Paylaş