Son dönemin en çok okunan ve takip edilen yazarlarından Gülseren Budayıcıoğlu'nun aynı isimli kitabından uyarlanan ''Camdaki Kız'' adlı dizisinin ön incelemesi ve kitap hakkındaki bilgiler.

Bu içeriğimizde, son dönemin en çok konuşulan yazarlarından Gülseren Budayıcıoğlu ve onun en çok okunan kitaplarından biri olan ''Camdaki Kız''dan bahsedeceğiz. Daha önce yine kitaplarından uyarlama olan ''Masumlar Apartmanı'', ''Kırmızı Oda'' dizilerinin büyük ilgi görmesi ile Budayıcıoğlu'nun bir kitabı daha diziye uyarlanıyor.

Camdaki Kız Ne Zaman Yayınlanacak?

Dizinin ilk bölümünün 1 Nisan Perşembe akşamı Kanal D'de yayınlanacağı söylense de daha sonra tarih 8 Nisan Perşembe akşamı olarak duyuruldu.

Gelin hep birlikte dizinin oyuncu kadrosunu, kitap incelemesini, okuyucu yorumlarını ve dizi ile ilgili detaylara göz atalım.

Camdaki Kız Dizisinin Konusu

Sıcakkanlı ve yardımsever tavırları ile herkesin sevgisini kazanan Nalan isimli genç bir kadının hikayesini konu alır. Tek çocuk olarak büyüdüğü için adeta ailesinin prensesi olan bu genç kadın hep varlık içinde yaşamış ve en iyi okulları en iyi derecelerle bitirip mezun olmuştur. Okulu bitirdikten sonra Türkiye'nin büyük oteller zinciri Koroğlu'nda mimar olarak çalıştığı sırada, kendini Sedat Koroğlu ile evlenme aşamasında bulur. Her ikisi de geçmişlerinde sakladıkları karanlık sırlardan uzak bir yaşam düşleyerek umutla nikah masasına otursalar da; bir müddet sonra hayatları çıkmaza sürüklenecektir.

Camdaki Kız Dizisinin Oyuncuları, Yönetmeni ve Senaristi

Gülseren Budayıcıoğlu'nun kitabından uyarlanacak olan dizide, Zeynep ve Nalan isminde iki ana karakter yer alıyor. OGM Pictures'ın 2020-2021 sezonunda yer alacak olan dizinin oyuncu kadrosu şu şekilde: 

Yönetmen koltuğunda Nadim Güç, senaryoda ise Seda Altaylı Turgutlu yer alıyor.

Camdaki Kız Fragman, Yayın Tarihi ve Kanal Bilgileri

Dizinin tanıtım fragmanında Burcu Biricik'in İstiklal Caddesi'nde bir cam fanustaki görüntüleri yer alıyor. 

Başrolünde Burcu Biricik'in Nalan karakteri ile izleyiciyi ekrana kilitleyeceği dizi, 8 Nisan Perşembe akşamı saat 20.00'de Kanal D'de ilk bölümü ile yayınlanacak. Her Perşembe aynı saatte ekrana gelmeye devam edecek.

Camdaki Kız Kitabının Konusu

7 mart 2019'da yayınlanan kitap, dizinin fragmanında Nalan isimli kadının ana karakterde olduğu bir eserdir. Kitapta Nalan, varlık içerisinde büyür ancak bunca imkanın içinde yine de mutlu olamaz.

Çünkü ailesinden yeterince ilgi ve sevgi görmemiştir. Eşi tarafından da aynı muamaleye maruz kalacaktır. Tüm bunlar bir yana bebeğini de doğmadan kaybedince giderek içine kapanan ve kendini her şeyden izole eden bir karaktere dönüşür. Ta ki kendisini gerçekten sevecek olan Hayri ile karşılaşana dek...

Kitapta; ''insanın kaderini değiştirmenin kendi elinde olup olmaması ve ve mutlu olabilmenin hala mümkün olup olmadığına dair pek çok sorunun cevabını Nalan, gittiği doktor ile birlikte arayacaktır. Böylelikle geçmişin sır perdesi de aralanmış olacaktır.'' açıklamaları yer almakta. 

Camdaki Kız Kitabının Okuyucu Yorumları

Dizi henüz yayınlanmadığı için sadece fragmanlarını görebiliyoruz ve bu yüzden ikisi arasında herhangi bir kıyaslama yapmak oldukça güç. Ancak fragmanından da anlayacağımız üzere başrolde olan ana karakterimiz Nalan'ın peri masalı gibi görünen bir yaşantısı olmasına rağmen kendisini aslında cam bir fanusun içinde hissetmesi, ilgiye, sadakate ve sevgiye muhtaç olduğunun bir göstergesi gibi.

Okuyucu yorumlarına gelecek olursak, asıl mesleği psikiyatrlık olan yazar Gülseren Budayıcıoğlu, kitaplarının genel temasını ''çocukluk'' adı altında baz alarak oluşturmakta. Devamında nasıl bir çocukluk yaşadığı, nasıl bir ailede büyüdüğü ve karakterinin şekillenme süreçleri, ilgiye, sevgiye, onaya muhtaç büyüyüp büyümediği gibi birçok süreç bu başlıklar altında şekilleniyor.

Okuyucu genel olarak sevgi ve şevkat temasının bireyin hayatını nerede nasıl şekillendirdiğinden ve ''aile'' temasının bizler için ne kadar önemli olduğundan bahsediyor.

Sevgi hayatımızın en önemli kaynağı ve bu sevgi çocukken bize verilmemiş, ailemiz ve çevremiz tarafından sürekli dışlanmış, ötekileştirilmiş, ihmal edilmiş, yeteneklerine, hayallerine saygı gösterilmemiş bireyler olarak hayatımıza devam etmek zorunda bırakılmışsak, karakterimiz ve kimliğimiz ilerki zamanlarda ne yazık ki tamiri oldukça zor olan yaralara sebep oluyor. Kitabın teması da bu noktada; doğduğumuz, büyüdüğümüz ve yetiştiğimiz ailenin ve çevrenin hayatımıza ne şekilde yön verdiğinden ve sonrasında hayatımıza girecek insanların bizlere bu konuda birer ''ayna'' görevi üstlendiklerinden bahsediyor. 

Dizisi henüz yayına girmese de, fragmanı ile şimdiden epey ses getirmeye başlayan bu eserin ilk bölümünü sabırsızlıkla ve heyecanla bekliyoruz. Umarız okuyucu olarak keyif aldığımız kadar izleyici olarakta keyif alabileceğimiz bir yapım olur.

Kaynaklar; https://www.cnnturk.com/magazin/camdaki-kiz-dizisi-oyunculari-ve-karakterleri-aciklandi-iste-camdaki-kiz-oyuncu-kadrosu

https://dizioyuncu.com/camdaki-kiz-dizisi-uyarlama-oyunculari-konusu-kanali-tarihi/

https://www.milliyet.com.tr/cadde/camdaki-kiz-dizisi-ne-zaman-basliyor-hangi-kanalda-camdaki-kiz-konusu-ve-oyuncu-kadrosu-6452188


BENZER YAZILAR

The Fall (2006)

İzleyicisini uzak diyarlara götürüp müthiş bir görsel şölen sunan, sanat harikası niteliğinde bir film: The Fall!

Yanlış Bilinç: Aaahh Belinda Filmi

Bir şampuan reklamı üzerinden temellendirilen, toplumun beklentilerini karşılayarak yaşayan bir kadın ile toplumun beklentilerini reddederek yaşayan bir kadının iç içe geçmiş hikayesini anlatan iki boyutlu Aaahh Belinda filminin konusu ve incelemesi.


Paylaş