Farklı ülkelerin farklı sokak lezzetleri ve hazırlanışları

Yemek kültürü her ülkeyi farklılaştıran niteliklerden biri. Bulunduğu coğrafyaya göre yetişen mahsüller her ülke için farklı yemekler ortaya çıkarıyor. Sokak yemekleri de  yemek yeme alışkanlıklarını belirleyen en önemli unsurlardan.

Ülkemizde de hemen hemen her yerde farklı bir sokak lezzetini tadabiliriz. Eskiden seyyar diye tabir ettiğimiz sokak yemekleri gelişen dünya ile birlikte yerini dükkanlara bıraksa da, sokak lezzetleri hala midemizi şenlendirebiliyor. Sokak lezzetlerinin çeşitliliği ve fiyatının düşük olması insanlar tarafından nerede olursa olsun yoğun ilgi görmüştür. Ülkemizde kokoreç, döner, balık ekmek, midye tava/dolma sokak lezzetlerinin en popüler olanlarından. Diğer pek çok ülkede de binlerce sokak lezzetini tatmak mümkün. 

Khao Niao Mamuang -Tayland

Mango meyvesinin çıktığı Nisan-Mayıs aylarında Güneydoğu Asya ülkesinde çokça rağbet görüyor. Yapışkan şekilde olan pirincin tuz ve şeker eklenerek hindistan cevizi sütüyle harmanlanması sonucu oluşan ve yanında mango dilimleriyle servis edilen bir tatlıdır.

Takoyaki -Japonya

Takoyaki, sokak lezzetleriyle dünyaya nam salmış Japonya’nın, Osaka şehrinde doğan hamur ile ahtapotun uyumu ile sağlanmış bir lezzet. Buğday unu bazlı hamurun içine ahtapot parçaları koyularak hazırlanıyor. İçine yeşil soğan, turşu; üzerine ise kurutulmuş palamut, deniz yosunu ile mayonez ve takoyaki sosu konularak servis ediliyor. Bir nevi ahtapotlu börek diye de tabir edebiliriz.

Vada Pav -Hindistan

İnsan nüfusu bakımından en kalabalık ülkelerden biri olan Hindistan, sokak lezzetleriyle de adını pek çok kez duyurmuştur. Baharatlı yemekleriyle meşhur olan bu ülkede Vada Pav denilen, patates köftesi diye de anılan tam vejeteryan dostu bir lezzet. Patates püresi ile yeşil biber, sarımsak, zerdeçal ve hardal tohumu gibi baharatlarla karıştırılıp una bulanır ve derin bir yağda kızartılır. Yuvarlak toplar halinde ekmeğe sarılarak servis edilir. Patates severler için vazgeçilmez bir lezzet.

Banana Cue-Filipinler

Banana Cue, yapımı gayet basit olan bir sokak lezzeti. Bambu çubuklarına sarılmış  muz, derin bir yağda kızartılıp etrafı karamelize esmer şekerle kaplanıyor. 

Bungeoppang -Güney Kore

Görüntüsü ile göz dolduran, bir hamur işi tatlısı. Şekerli kırmızı fasulye ezmesi ya da beyaz krema ile içi doldurularak yapılıyor. Balık şeklinde kalıba dökülerek hazırlanan bu lezzet özellikle kış aylarında Kore halkının çokça ilgisini çekiyor.

Bonus: 

Nohut Durum- Türkiye

Yalnızca Türkiye’ye özgü olmasa da sokaklarda özellikle Antep’te bu lezzeti görmemiz mümkün. Nohutları kemik suyu ile haşladıktan sonra isteğe bağlı olarak acılı veya acısız olarak kullanılıyor. Tırnaklı pide ile içine patates, soğan, maydanoz ve sumak ile hazırlanıyor. 

 

Kaynaklar:

https://www.thedailymeal.com/travel/iconic-street-foods-every-world-traveler-must-try-gallery/slide-35

https://www.hostelworld.com/blog/street-foods-from-around-the-world/

 


BENZER YAZILAR

Procope: Paris'in en eski kafesi

Café Procope Paris'in hala açık olan en eski kafesi. Jean Jacques Rousseau, Denis Diderot, Paul Verlaine gibi bir çok önemli filozof ve yazar Cafe Procope'da vakit geçirmiş.

26. İstanbul Tiyatro Festiali

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenecek 26. İstanbul Tiyatro Festivali, 25 Ekim’de perdelerini açmaya hazırlanıyor.


Paylaş