İzlerken keyifli vakit geçirebileceğiniz hem yabancı hem de Türk yapımı filmler.

Listemizde gençlik evresinin sorunlarını ve ilişkilerini kimi zaman eğlenceli kimi zaman duygusal bir şekilde ele almış birbirinden farklı konuları ve karakterleri bulunan yapımları sizin için derledik. “Çerezlik” diyebileceğimiz keyifli vakit geçirmeye yönelik eğlenceli filmlerin yanında aralarında çok iyi bildiğimiz; hep duyduğumuz ama izlemeye vakit bulamadığımız özel filmler de yer alıyor. Keyifli okumalar.

1- The Breakfast Club 

1985 yapımı bu film unutulmaz gençlik filmlerinin başında geliyor. Lise hayatımızda hepimizin karşılaşabileceği birbirinden çok farklı profilde 5 öğrenci ceza alarak cumartesi gününü okulda birlikte geçirmek zorunda kalır. Okulun; popüler ve güzel kızı, sportmen erkeği, sessiz entelektüeli, yalnız “ucubesi” ve anarşist serserisi.

Birbirine çok uzak ve ön yargılı bu beş genç birlikte geçirdikleri ceza gününde, çatışmalarının yanında paylaşımda bulunmak zorunda kaldıkça birbirini anlamaya ve aralarında bir duygusal bağ geliştirmeye başlıyorlar. Film sosyal çevrede üstlenilmiş rollerin insanları birbirinden nasıl uzaklaştırdığını ele alırken bir eğitim ve aile yapısı eleştirisi de ortaya koyuyor. Filmde aralarında arkadaşlık bağı oluşmaya başlayan bu gençleri izlerken insan bir yandan da “Acaba Pazartesi günü birbirlerini görmezden gelecekler mi?” diye düşünmeden edemiyor.

John Hughes’ın yönetmenliğini üstlendiği filmin başrollerinde Emilio Estevez, Anthony Michael Hall, Ally Sheedy. Judd Nelson, Molly Ringwald yer alıyor. Filmin Imdb puanı 7.8’dir.

The Breakfast Club Fragman

2- 10 Things I Hate About You

Birbirine zıt iki kız kardeş Bianca ve Kat korumacı bir babayla yaşamaktadır. Bianca okulda popüler ve sosyalken Kat ise oldukça mizantrop ve sert bir karakterdir. Babalarının sunduğu şarta göre Bianca eğer bir erkekle çıkacak ve sosyalleşecekse öncelikle Kat biriyle çıkmalıdır ancak bu ihtimal imkansıza yakın olduğu için babası kasten bu şartı koşmuştur. Kat’e bir sevgili bulmak amacıyla hareketlenen filmde Joker rolüyle hafızalara kazınan Heath Ledger uygun sevgili adayı Patrick olarak karşımıza çıkar. Okulun iki aykırı tipi Kat ve Patrick’in planlar üzerine kurulu ilişkisi zamanla farklı bir hal alacaktır.  Bu romantik ve tatlı film sevilen oyunculardan oluşan kadrosu ve 90’lı yılların son demlerinden taşıdığı esintiyle ikonik gençlik filmleri arasında.

1999 yapımı filmin başrollerinde Heath Ledger, Julia Stiles, Joseph Gordon-Levitt, Larisa Oleynik, David Krumholtz ve Larry Miller yer almıştır. Filmin IMDb puanı 7.3’dür.

Heath Ledger'ın şarkı söylediği o meşhur sahne :)

3- Clueless

Okulun zengin ve popüler kızı Cher Horowitz Beverly Hills’de babasıyla birlikte yaşamaktadır. Cher, alışveriş yapmayı çok seven tatlı ve hazırcevap bir kızdır. Jane Austen’in Emma romanından uyarlanan filmde Cher’in arkadaşlık ilişkileri, aşk hayatı anlatılırken 90’lı yılların sokak ve parti stili en güzel şekilde yansıtılıyor. Alicia Silverstone ve Paul Rudd’un başrollerinde yer aldığı 1995 yapımı filmin IMDb puanı 6.8’dir.

4- Ölü Ozanlar Derneği 

Listemizin özel filmlerinden olan Ölü Ozanlar Derneği bir dram-komedi filmi olarak ele alınabilmekle birlikte eğitime devrim niteliğindeki bakış açısıyla bir öğretmenin gençler üzerinde teşkil edebileceği etki ve önemi en güzel şekilde anlatmıştır. Robbie Williams’ın da performansının etkisiyle sinema dünyasına unutulmaz bir  “idealist öğretmen” portresi çizilmiştir.

Film disiplin ve baskıyı esas alan özel bir okul ve bu okulun bunalmış öğrencilerinin hayatına John Keating isimli bir edebiyat öğretmeninin girmesinin ardından yaşanan değişimleri anlatıyor. Keating, ezberci ve despot eğitim anlayışına karşı bir öğretmendir. Onun farklı ve esnek eğitim anlayışı öğrencilerin hayatına yeni bir pencere açacak ancak okul yönetimini rahatsız ederek birtakım olayları beraberinde getirecektir. Robin Williams, Ethan Hawke ve Robert Sean Leonar’ın başrollerinde oynadığı filmin IMDb puanı 8.1’dir.

5- Easy A 

Nathaniel Hawthorne’un Kızıl Damga kitabından uyarlanmış olan filmde zeki ve hazırcevap bir kız olan Olive’in kendisi hakkında çıkan cinsel dedikodularla baş etmek için kullandığı farklı yöntemler anlatılıyor. Filmde olaylar esprili bir şekilde işlense de diğer yandan küçük söylentilerin insanlar arasında dilden dile nasıl büyüdüğü ve genç bir kadının hayatını nasıl etkilediği ortaya koyuluyor. Emma Stone’un başrolünde yer aldığı 2010 yapımı filmin IMDb puanı 7.0’dır.

Easy A Fragman

6- Love, Rosie

Aşk ve dostluk ilişkisini en iyi yansıtan filmlerden biri olan filmde Rosie ve Alex beş yaşından beri en yakın dosttur. Hayat onları 18. yaşlarından sonra farklı yönlere ve başka insanlara sürüklese de birbirlerinden hiç kopamazlar. İki insanın birbirini iyi tanımasının, birbiriyle geçirdiği vakitten keyif almasının aşk için arz ettiği önemi Rosie ve Alex’in birbirlerini keşfetme hikayesinden öğreniyoruz. Lily Collins ve Sam Claflin'in başrollerinde yer aldığı filmin IMDb puanı 7.2'dir.

Love, Rosie Fragman

7- The Duff

Lise son sınıfa giden Bianca kendi halinde komik bir kızdır. Güzelliğiyle popüler iki yakın kız arkadaşı vardır. Bianca okulda “güzel kızların çirkin ve şişman arkadaşı” olarak etiketlenmesinin ardından hırs yapar ve komşusu Wesley’nin yardımıyla insanların bu algısını değiştirmek üzere harekete geçer. The Duff eğlenceli vakit geçirebileceğiniz gençlik filmleri arasında. IMDb puanı 6.5’dir.

The Duff Fragman

8- Freaky Friday 

Anne-kız anlaşmazlığına dayalı filmin başrollerinde Lindsay Lohan ve Jamie Lee Curtis yer alıyor. Anna ve annesi birbirleriyle kuşak çatışması içindedir ve sık sık tartışmaktadırlar. Bir akşam bir Çin lokantasında yedikleri bir fal kurabiyesi sonucu bedenleri birbirleriyle yer değiştirir. Yaşadıkları bu “kimlik değişimi” birbirlerini daha iyi anlamalarına vesile olacaktır. Jodie Foster’ın yer aldığı 1976 versiyonu da mevcut olan filmin 2006 yapımı IMDb puanı 6.2’dir. 

9- Keşke 30 Olsam 

“Ne dilediğine dikkat et” temalı bir film. On üçüncü doğum günü partisinde başına gelen bir olaydan sonra 30 yaşında gitmek isteyen Jenna, 30. yaşına mucizevi bir şekilde ulaştığında bu yaşın ona asıl istediklerini veremediğini fark eder. Jennifer Garner ve Mark Ruffalo’nun yer aldığı filmin IMDb puanı 6.2’dir.

Keşke 30 Olsam Fragman

10- Biz Size Döneriz 

Listeyi yerli bir filmle kapatalım. Akın, Lale, Cahit, Nur, Defne ve Yusuf adında yeni üniversite mezunu altı yakın arkadaşın yetişkinliğe adım atma ve iş hayatına girme çabasını ele alıyor. Öğrenciliğin bitişinin ardından gelecek kaygısı içinde kendini arayan gençlerin her birinin hikayesini izlerken, aşklarına ve heyecanlarına da tanık oluyoruz. Filmde farklı sosyal statü ve farklı bölümlerden mezun gençlerin koşullarına göre iş imkanı kovalamasının yanında yeni mezun her gencin iş görüşmesinde yaşadığı durumlar esprili ama gerçekçi bir şekilde ortaya konuluyor. Başrollerinde Çağlar Ertuğrul, Bensu Soral ve Fırat Albayram gibi isimlerin yer aldığı filmin IMDb puanı 6.3’dür.

Biz Size Döneriz Fragman


BENZER YAZILAR

İstanbul Film Festivali Çevrimiçi Film Gösterimleri ve Şubat Seçkisi

İstanbul Film Festivali'nin çevrimiçi gösterimleri hakkında bilgiler, Şubat seçkisinin içeriği ve Şubat seçkisindeki filmler hakkında kısa açıklamalar.

IMDb’den Metacritic’e En iyi Film Değerlendirme Siteleri

Film değerlendirme sitelerinin öne çıkan özellikleri nelerdir? Aradığımız bilgiyi en iyi hangisinde bulabiliriz diye inceledik.


Paylaş