Damien Chazelle'in ikinci uzun metrajlı yapımı olan Whiplash'in detaylı incelemesi ve yorumunu sizlere hazırladık.

Film Hakkında Genel Bilgiler

Damien Chazelle’in senaristliğini ve yönetmenliğini yaptığı Whiplash filmi, 2014 yılında Drama kategorisinde vizyona girmiştir. Filmin IMDb puanı 8,5/10’dur ve IMDb Top 250 listesinde 45.sırada yer almaktadır. Filmi online platformlar üzerinden izleyebilirsiniz. Film, Altın Küre ve üç farklı kategoride Oscar ödülü almış ve Chazelle’in ikinci uzun metrajlı filmidir.

Filmin başrol oyuncuları J. K. Simmons ve Miles Teller’dır. J.K. Simmons bu filmden En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ını kazanmıştır. Başarı, mükemmeliyetçilik, hırs ve bu hırsın sonuçları gibi kavramları çarpıcı bir ifade ile bizlere sunan film kesinlikle izlenilmesi gereken bir başyapıt.

Filmin Konusu ve İncelemesi

Filmimiz karanlık bir koridorda yalnız başına bateri çalan bir çocuk ile açılış yapıyor. Bateri çalan kişi baş kahramanımız; Andrew Neiman. Neiman 19 yaşında ve New York’taki ,ülkenin en iyi müzik okulu olan, Shaffer Konservatuvarı'nda birinci sınıf öğrencisi. Çocukluktan beri bateri çalan Neiman, ünlü davulcu Buddy Rich gibi bir usta olmak ister ve bu yolda çok sıkı çalışan oldukça hırslı biridir. Neiman bir gün bateri çalarken okuldun en prestijli hocası olan Terence Fletcher’ın onu izlediğini fark eder. Fletcher orkestrası için yeni müzisyenler arıyordur. Daha sonra Neiman'ı kendi grubundaki baterist Carl'a yedek olarak grubuna alır.

Fletcher’ın öğretme teknikleri diğer öğretmenlerden oldukça farklıdır. Öğrencilerin içindeki potansiyalleri ortaya çıkartmak için onlara oldukça sert davranır. Mükemmeliyetçilik konusunda adeta aşmış olan Fletcher, küçük bir hatada bile öğrencilerini ağır hakaretler, küfürler ile azarlar ve doğrusunu yapana kadar öğrencileri çalıştırır. Neiman karakteri ise kendini işine adayan sessiz bir tiptir. Annesi küçükken onu terk eden Neiman, babası ile yaşar. Her zaman herkesten çok çalışan Neiman içten içe ciddi bir kendini kanıtlama arzusu duyar ve gizli bir egoya da sahiptir. Fletcher’ın orkestrasına seçildiğinde her şeyin kendisi için harika olacağını düşünür ve kendini zirvede görür ancak bu ne kadar devam edecektir?

Film ayrıca geçiş sahnelerinde Caz müzik ile nefis New York çekimlerine sahiptir. Yönetmenimiz Chazelle aslında bu film ile kendi tarzını çizmeye başlamıştır. Olaylar hızlı olur, kişiler üzerinde etkileri açıktır ve film olayları tüm gerçekliği ile ortaya döker.

-SPOİLER-

Filmin en unutulmaz sahnesi elbette inanılmaz kapanış sahnesidir. Sahnede Neiman başta Fletcher’ı bağışlamış bir şekilde salona gelir. Kendisine güvendiğini düşünür ve biraz da istenilen olma hissi ile yerine oturur. Ancak Fletcher gibi zeki bir adam geçmişi asla unutmamış, onu kovduranın Neiman olduğunu anlamıştır ve onu küçük düşürmek için hamlesini yapmaya hazırdır. Perde açılır, Neiman hiç bilmediği bir müziği çalacağını fark eder ve orkestra başlar. Fletcher oldukça keyiflidir, Neiman ise umutsuz. Bu sahnedeki en önemli durum fikrimce, Fletcher gibi orkestrasının küçücük bir hatasında deliren bir adamın, Neiman’ı rezil etme isteğinin orkestrasını rezil etme isteğine baskın gelmesidir. Küçük bir intikam arzusu tüm değerlerine karşı gelmiştir.

Bu sırada Neiman pes etmeden çalmayı dener ancak başarılı olamaz. Müzik bittiğinde duyulan küçük alkış sesleri ile sahneyi terk eder ve ona sarılmak için bekleyen babasına koşar. Babasına sarıldıktan sonra arkasına döner ve sahneye tekrar bakar. Burada bir tercih yapması gerekir; Güvendiği yer mi, risk alması gereken yer mi? Seçimi risk almak olur ve sahneye geri döner. Tüm öfkesi tüm biriktirdikleri artık ortaya çıkmıştır ve en iyi bildiği şeyi yapıp çalmaya başlar.

Bu muazzam sahneyi aşağıdan tekrar izleyebilirsiniz.

J. K. Simmons

Jonathan Kimble Simmons, 9 Ocak 1955 yılında Detroit/Amerika’da doğmuştur. Annesi yönetici, babası ise müzik öğretmenidir. İlkokul ve lise yıllarından sonra babasının müdürü olduğu Montana Üniversitesi Müzik Okulu'na başlamıştır. 1978 yılında müzik alanından mezun olan Simmons daha sonra Seattle'a taşındı. Burada Seattle Repertory Theatre’a katıldı ve yıllarca tiyatro ve müzik ile ilgilenerek 1992 yılında Broadway’de rol aldı.

Sinema ve televizyon kariyerine 1986 yılında Popeye Doyle adlı bir filmde küçük bir rol ile başladı. Daha sonra birçok film ve dizide oynayan Simmons 1997 yılında Oz dizisinde, nazi mahkûm Vern Schillinger karakterini canlandırmıştır. Diğer uzun süreli dizi işleri ise Law & Order’da Dr. Emil Skoda karakteri ve The Closer’daki Will Pope karakteridir. Sinemada ise Spider Man, Juno, Whiplash, The Accountant, Justice League ve Palm Springs gibi yapımlarda oynamış ayrıca Klaus, Zootopia, Kung Fu Panda ve BoJack Horseman animasyonlarında seslendirmenlik yapmıştır.

J. k. Simmons çok sayıda film ve dizide oynamış muhteşem oyunculuğunu tekrar tekrar ispat etmiş; 2014 yılında da filmimizden aldığı, 25 ödül ve En İyi Yardımcı Oyuncu Oscar’ı ile tüm dünyaya kendini kanıtlamıştır. Durmadan çalışan muhteşem oyuncu Simmons’un oynadığı tüm yapımları aşağıdaki listeden inceleyebilirsiniz.

 https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_J._K._Simmons_performances#Theatre

Oyuncular ve Müzik

Filmin başrollerinde Miles Teller (Andrew Neiman) ve J.K. Simmons (Fletcher) oynamaktadır. Yan rollerde ise Melissa Benoist (Nicole), Paul Reiser (Jim Neiman), Nate Lang (Carl Tanner) ve Austin Stowell (Ryan) bulunur.

 Sağdan sola Helen Estabrook, Damien Chazelle, J.K. Simmons (Fletcher) ve Miles Teller (Andrew Neiman) 

Filmin müzikleri Chazelle’in yakın dostu besteci Justin Hurwitz’e aittir. Film müzikleri albümü, 3 farklı bölümden oluşan 24 parça ile 7 Ekim 2014 yılında Varèse Sarabande müzik şirketinin altında yayınlandı. Bu bölümler; 1. Film için yazılmış orijinal Jazz parçaları, 2. Film için yazılmış orijinal ara sahne parçaları, 3. Stan Getz, Duke Ellington ve diğer müzisyenler tarafından yazılmış klasik caz standartları şeklindedir. Ayrıca filmde davulu çalan gerçek kişi Bernie Dresel'dir. Film müzikleri ile En İyi Ses Miksajı Oscar'ı kazanmıştır.

Filme ismini veren “Whiplash”müziği

https://www.youtube.com/watch?v=teMfrZs_phU

Filmin kapanışını yapan ve oldukça öneme sahip parça “Caravan”

https://www.youtube.com/watch?v=r1ZRR0j6r7o

Filmdeki önemli parçaların kısa bir ön gösterimi;

https://www.youtube.com/watch?v=f_bmXeLbr7k

Kaynaklar

https://en.wikipedia.org/wiki/J._K._Simmons

https://en.wikipedia.org/wiki/Whiplash_(2014_film)

https://www.larsenonfilm.com/whiplash


BENZER YAZILAR

Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı

Blade Runner 2049 distopik bir bilimkurgu mu yoksa mitolojik bir anlatı mı?

İçinde Psikolojik Öğeler Barındıran 6 Film

Kış Uykusu, Beyza’nın Kadınları, Tehlikeli İlişki, Dorian Gray'in Portresi, Veronika Ölmek İstiyor, Masumiyetin İntiharı filmlerini içinde bulundurdukları ve bize anlatmak istedikleri psikolojik öğeleriyle inceledik.


Paylaş