2016 yılında 4 dalda Oscar'a aday olan film, tarihe geçen ilk transeksüel Einar Wegener'ın gerçek hayat hikayesini konu alıyor. Bu anlamlı filmin gerçekleri, oyuncuları ve konusu.

David Ebershoff'un Aynı romanından uyarlanan Danimarkalı Kız filmi Einar Wegener'ın hayat hikayesinin serbest bir şekilde yapılan uyarlaması aslında. Mutlu bir evliliği olan Einar nasıl Lili'ye dönüşüyor?

Danimarkalı Kız Hakkında Kısaca

The Danish Girl Fragman Türkçe Altyazılı

Danimarkalı Kız Filminin Konusu

Einar ve Gerda ressam olan bir çift. Evliliklerini mutlu, uyumlu ve anlayış içinde geçiren Einar ve Gerda'nın hayatı birden değişiyor. Gerda portre çizimleri yapan bir ressam, geçimini bu şekilde sağlıyor. Bir balerin arkadaşının portresini çizmeye başlıyor ancak çiziminin son dokunuşları için arkadaşına ihtiyacı oluyor ve arkadaşı bitirmek için gelemiyor. O gün eşi Einar'dan balerin arkadaşının ayakkabılarını giymesini ve ona poz vermesini isteyen Gerda fark etmeden Einar'ın içindeki kadını keşfetmesine sebep oluyor.

Einar aslında içinde uyuyan Lili'yi o an keşfediyor ve film bu serüveni konu alıyor. Einar ve Gerda'nın yaşadıklarını, değişim sürecini, Lili'nin saklanılamaz bir gerçekliğie dönüşmesinin dramatikleştirilmiş halini izlemek seyirciyi büyülüyor. Aslında evliliklerini derinlemesine perdeye yansıtmamışlar ama analiz edildiğinde evlilikteki rollerin farklılaştığını görebiliyorsunuz. Einar naif, titiz ve daha anlayışlı dururken Gerda daha sert ve kaba görünüyor. Tüm bu yaşadıkları süreçte ise Gerda kocasına ne kadar bağlı olduğunu kanıtlıyor. Gerda iki insan arasındaki en önemli gücün sevgi ve saygı olduğunun bir kanıtı olarak perdeye yansıtılıyor.

Einar'ın Lili'yi Keşfetme Yolculuğu

Lili ismi nereden geliyor? Gerda'nın portresini bitirmek için yardım istediği o an balerin arkadaşı eve geliyor. Einar'ı kendi çorabı ve ayakkabısıyla görünce ona ''Lili'' ismini takıyor. Başta çift için eğlenceli bir oyun olan Lili yavaş yavaş çifti bitirmeye başlıyor. Gerda başlarda Lili'yle çok eğleniyor, ona topuklu ayakkabıyla nasıl yürüyebileceğini, nasıl konuşması gerektiğini, nasıl daha naif davranabileceğini gösteriyor. Giydiriyor, makyajını yapıyor ve Lili'nin portrelerini çiziyor. Gerda'nın çizimleri başlarda hiç beğenilmezken Lili'yi çizmesi onu Paris'e kadar ulaştırmayı başarıyor. Ancak evdeki sorun git gide Gerda için büyüyor. Einar'ı artık göremez oluyor, geceleri bile Lili ile uyumaya başlıyor.

Bir çözüm arayan çift doktorlara gözüküyor, şehir değiştiriyor, kavga ediyor, arkadaşlarından yardım alıyor ama Lili'yi göndermeyi başaramıyorlar. Çünkü Einar aslında kendini hep Lili olarak hissediyor ve bunu benimsiyor. Lili güçlendikçe Einar güçsüzleşiyor ve çift için her anlamda geri dönülmez bir yol başlıyor.

Einar en sonunda Lili'ye hayat vermek için sayısız operasyon geçirmeyi kabul ediyor. Aslında film buralara çok değinmemiş ancak Einar bir insan vücudunun kaldırabileceğinden çok fazla operasyon geçirmiş ve cinsiyet değiştirme ameliyatının ilk denendiği kişi olarak bugüne kadar umut aşılamayı başarmış. 

Danimarkalı Kız Oyuncu Kadrosu

David Ebershoff tarafından ilk kez anlatılan bu hikaye sinemaya Tom Hooper yönetmenliğinde ve Lucinda Coxon senaristliğinde uyarlanıyor. 

Eddie Redmayne: Einar Wegener / Lili

Alicia Vikander: Gelda Wegener

Ben Whishaw: Henrik

Matthias Schoenaerts: Hans Axgil

Amber Heard: Oola Paulson

Sebastian Koch: Warnekros

Lili Elbe (Einar Wegener) Aslında Kimdir?

28 Aralık 1882 yılında doğan Einar hayatı boyunca çok başarılı bir ressam olmuştur. Çizdiği doğa resimleri herkesi büyüleyebilecek türdendi. Mutlu bir evliliği olan Einar, Lili'yi keşfettikten sonra resim yapmayı bıraktı ve Lili'ye hayat vermeye odaklandı. Lili Elbe bilinen ilk cinsiyet değiştirme ameliyatı olan ilk kişiler arasında yer almaktadır. Lili cinsiyet değiştirme ameliyatı için Almanya'ya gitti ve iki yıl içerisinde toplam 4 operasyon geçirdi. Bu süreçte Lili medyanın ilgisini çekmeyi başardı ve hayat hikayesi herkes tarafından bilinmeye başladı.

Bir Danimarka mahkemesi Gerda ve Einar'ın hikayesini gördü ve evliliklerini geçersiz saydı. Böylece Einar pasaport almak da dahil olmak üzere cinsiyetini, adını ve soyadını tamamen değiştirdi. Evlenmek ve çocuk sahibi olmak hayaliyle bir tüccarla ilişki yaşamaya başladı. Son anına kadar Gerda ona hep destek olmak için yanındaydı.

Ölümü

Başlarda yaşadığı operasyonları çok acı çekmesine rağmen devam ettiren Einar son ameliyatı olan uterus naklini bünyesi kaldıramadı. Lili'nin bağışıklık sistemi uterusu kabul etmedi ve ameliyat enfeksiyona sebep oldu. 13 Eylül 1931'de kalp durması ölümüne yol açtı.

Genel Değerlendirme

Einar ve Gelda'nın film içinde birbirlerini dengeleyecek şekilde uyumlu olmaları kesinlikle filmi romantikleştiren faktörlerden. Gelda'nın Einar'ı desteklemesi, bağlılığı ve sevgisi seyiriciyi içine çekiyor. Öte yandan Einar'ın kendi kişiliğini göstermek ve kendi olmak için verdiği mücadelesi, yaşadığı zorlukları izlemek gözlerinizin dolmasını yol açıyor. Film; empati duygusunu tetikleyen, gerçek hayat hikayesinin bugüne ışık olmasını sağlayan izlemeye değer başarılı bir yorum.

Kaynak

https://tr.wikipedia.org/wiki/Lili_Elbe


BENZER YAZILAR

Cidade de Deus (Tanrı Kent)

Başarısı ile adından söz ettiren, 2002 senesinde çekilen Cidade de Deus (Tanrı Kent) filminin konusunu, fragmanını, izleyici yorumlarını, hakkında bilinmeyenleri sizler için derledik. İyi okumalar.

The Good Place : Güldürürken Düşündürmek Gerçekten Mümkün mü?

Ölümden sonraki yaşamı düşünmek hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı.


Paylaş