Türkiye’de Kafka Kitap tarafından yayımlanan, Paolo Cognetti’nin ödüllü otobiyografik romanı filme çekiliyor!

Paolo Cognetti’nin senaryosunda bizzat kendisinin çalıştığı ve repliklerini denetlediği film, İtalyan Alpleri’nde, yazarın yaşadığı muhteşem dağ köylerinde ve Nepal’de çekiliyor.

Yönetmenliğini, Felix Van Groeningen’in ve Charlotte Vandermeersch üstleniyor. Filmin başrollerinde ise yetenekli İtalyan oyuncular öne çıkıyor. 

Sekiz Dağ kitabı; dostluk, çocukluk, yetişkinlik, baba-oğul ilişkileri ve insanın dünyadaki yerini bulması gibi evrensel nitelikteki temaları lirik bir dille işliyor. Aynı zamanda yazarın kendi hikâyesini aktarmaya devam ettiği "Bıldırcın Karı Dağ Günlükleri" adlı otobiyografik romanı, Kafka Kitap logosuyla okurlarla buluşuyor.

Sekiz Dağ 

Paolo Cognetti'nin ilk otobiyografik romanı Sekiz Dağ 2018 yılında Kafka Kitap sayesinde okurla buluştu. Bu süreçte yazar, uluslararası çapta bilinirlik kazandı ve İtalya’da birçok edebiyat ödülü almayı başardı.

Sekiz Dağ Filminin Yönetmeni

Paolo Cognetti’nin modern başyapıtı 30’u aşkın dile çevrildi. Sekiz Dağ’dan uyarlanan filmin çekimleri ise hala devam ediyor. Charlotte Vandermeersch ile birlikte, önce 2014 Oscar’a aday gösterilen, ardından 2016 yılında Sundance Film Festivali’ndeki En İyi Yönetmen ödülünü kazanan Felix Van Groeningen filmin yönetmen koltuğunda oturuyor. 

Sekiz Dağ Filminin Oyuncuları

Yazar Cognetti’nin senaryosunun üstünde bizzat durduğu ve diyalogları denetlediği filmin başrollerinde Alessandro Borghi, Luca Marinelli, Elena Lietti ve Filippo var. Valle D'Aosta ile Torino arasında, İtalyan Alpleri'nde, yazarın yaşadığı muhteşem dağ köylerinde gerçekleşen film çekimleri sonbaharda Nepal’de devam edecek.

Bıldırcın Karı – Dağ Günlükleri

Bıldırcın Karı Dağ Günlükleri, Cognetti’nin kendi hayat hikayesini anlatmaya devam ettiği kitabı. Sekiz Dağ kitabından sonra, Cognetti’nin bu eseri de Kafka Kitap logosuyla Nisan 2021’de raflardaki yerini aldı. 

İki roman da Cognetti’nin İtalyan Alpleri’nde yaşadığı çocukluğuna bir saygı duruşu niteliğinde. İtalyanca aslından Türkçeye çevirisini ise Yelda Gürlek üstlendi. 

Yazarın bir diğer otobiyografik kitabı olan ve dağlara adanmış romanı "Il ragazzo selvetico" da, Kafka Kitap'ın yayın prokramında. 

Paolo Cognetti, şehirdeki yaşamının sıradanlığından bunalıp, aslında bir zamanlar olduğu "vahşi çocuğu" bulmak ve yeniden keşfetmek için kendini yeniden bir dağ evine attı. Romanlarında etkileyici betimlemeleri ve lirik anlatımıyla doğanın gücünü, insan ruhunun direncini ve sürekli sorgulayan bir aklın gerekliliğini sanki anıtlaştırıyor.

Paolo Cognetti’nin otobiyografik romanları Sekiz Dağ ve Bıldırcın Karı – Dağ Günlükleri, Kafka Kitap logosuyla raflarda ve internet satış sitelerinde! Ayrıntılı bilgi almak ve gelişmelerden haberdar olmak için Kafka Kitap'ın Twitter, Facebook ve Instagram sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. 

Paolo Cognetti

1978’de Milano’da doğan Paolo Cognetti, İtalyan bir editör, belgeselci ve yazar. Üniversitede hem matematik eğitimi gördü hem de Amerikan Edebiyatı üzerine araştırmalar yaptı. Cognetti daha sonra Milano Sinema Okulu’nda sinema eğitimi aldı, uzunca bir süre edebi, siyasi ve toplumsal konularla ilgili belgeseller çekti.

Yazarlığa ilk adımını 2003 yılında Fare Ordine adlı kitabıyla attı. Cognetti, ilerleyen yıllarda Sofia Si Veste Sempre Di Nero, Una Cosa Piccola Che Sta Per Esplodere ve Manuale Per Ragazze Di Successo adındaki hikaye ve romanlarını da yayımladı.

Cognetti, yılın bazı zamanlarını şehirde, bir kısmını da İtalyan Alpleri’ndeki dağ evinde geçiriyor. Sekiz Dağ adlı romanı ise Fransa’da ise Prix Médicis Étranger ödülüne, İtalya’da Strega Ödülü’ne layık görüldü ve uluslararası çapta bir başarıya ulaştı.


BENZER YAZILAR

20. İKSV Filmekimi

8-17 Ekim 2021 tarihinde İstanbul'da başlayacak olan Filmekimi Film Festivaline dair detaylar ve merak edilenler.

How to Become a Tyrant: Zorba Nasıl Olunur?

9 Temmuz'da Netflix'te yayına giren, tarihi diktatörleri ve onların hayatlarını analiz eden belgesel dizisi.


Paylaş