Bu bilgilerden sonra Küçük Prens'in her bir satırı size daha anlamlı gelecek.

"Çöle zerafet veren şey,dedi küçük prens, bir yerlerde bir kuyunun saklı olmasıdır." - Küçük Prens

Dünya üzerinde 250'den fazla dile ve lehçeye çevrilen Küçük Prens, dünya üzerinde 2 milyonun üzerinde satılıyor. Dünya Edebiyatı'nda artık zamansız eserler arasında yer alan ve bunun hakkını fazlasıyla veren kitabın perde arkasında hayret ver hayranlık uyandıran gerçekler bulunuyor.

Pilot ve Seyahat Yazarı Antoine de Saint-Exupéry

Antoine de Saint-Exupéry bir uçak pilotu ve seyahat yazarı olarak tanınıyordu. 2. Dünya Savaşı öncesinde Afrika'da uçakla posta yollarını geçti. Bu yolculuklarındaki deneyimlerini yazarak tanınırlığını arttırdı. İşte Küçük Prens'in her bölümünde bu uçuşlarından izler var. 

Walt Disney ile Antoine de Saint-Exupéry film projesini yarıda bıraktı

Antoine de Saint-Exupéry Küçük Prens'in film olması için girişimde bulunarak Walt Disney'in kapısını çaldı. Film ve senaryo üzerinde çalışırlarken hiç anlaşamadılar. Rivayete göre bir tartışma esnasında Walt Disney "Bu odada iki dahiye yer yok" diyerek tartışmayı ve projeyi sonlandırmış.

Küçük Prens'te geçen Sahra Çölü'nde uçak düşmesini okuyanlar bilir. Bu vaka yazarın gerçek yaşamına dayanıyor. Paris ve Saigon arasında en hızlı uçuş rekorunu denemek için yaptığı uçuşta uçağı düşmüştü. Kahire civarında Sahra Çölü'ne düştü.

Küçük Prens'teki Gül Metaforu yazarın eşi ve ilham kaynağı Consuelo Suncin

Yazarın eşi Consuelo Suncin, inişli çıkışlı ilişkilerine rağmen Antoine de Saint-Exupéry'nin ilham kaynağıydı. Küçük Prens'te onu "kırmızı bir gül" olarak betimlemişti. Küçük Prens hep başka güllere de rastlamıştı ama o hep bir güle ilgi gösterdi. Satırlarında da şu cümleye yer vermişti: Ne ekersen ondan sonsuza dek sorumlu olursun.

Dünyada bir Küçük Prens Müzesi, Küçük Prens Köyü ve Antoine de Saint-Exupéry Havaalanı bulunuyor.

Küçük Prens Müzesi Japonya'da Hakone şehrinde.

Küçük Prens temasının da bulunduğu Fransız Köyü ise Güney Kore'de Gapyeong'da 2008'de inşa edilmiş.

Antoine de Saint-Exupéry Havaalanı ise yazarın yaşadığı şehir olan Lyon'da. Bu isim 2000 yılında verilmiş.

Euro'dan önce Fransa'da 50 Franc'ların üzerinde Küçük Prens ve yazar Antoine de Saint-Exupéry fotoğrafı vardı. İşte o para:

Kitaptaki bütün çizimler Exupéry'ye ait

Küçük Prens'in içindeki, artık ikonik hale gelmiş, tüm o çizimler yazarın kendi suluboya resimleri. Evindeki oyuncakları ve arkadaşlarının evcil hayvanlarını kullanarak resmetti. Kitabın içindeki anlatıcı karakter olan pilot hiçbir çizimde yer almıyor. Bu gizemin bilinçli olarak yapıldığı düşünülüyor. 

Kitap Exupéry hayattayken kendi ülkesinde henüz basılmamıştı

Amerika ve İngiltere'de basılan Küçük Prens, Fransa'da Exupéry hayatını kaybettikten sonra basıldı.

Küçük Prens'in bizim edebiyatımızda da yeri özel.

Türkçe çevirisini yapanlar arasında usta isimler Ahmet Muhip Dıranas, Cemal Süreya, Tomris Uyar, Selim İleri gibi isimler var. 

Kısaltılmadan önce Küçük Prens 1000 sayfanın üzerinde bir kitaptı.

Antoine de Saint-Exupéry'nin gizemli ölümü ve ortaya çıkması

31 Temmuz 1944 yılından beri haber alınamayan yazarın ölümüyle ilgili en net bilgi 1998 yılında açığa kavuştu. 2. Dünya Savaşı sırasında uçağı düşmüştü. 1998 yılında Marsilyalı bir balıkçı yazarın bilekliğini buldu. Yine aynı yıl 2004 yılında Marsilya kıyılarında uçağın enkazı bulundu. 

2004 yılına gelindiğinde ve ölüm nedeni ortaya çıktığında Alman pilot Horst Rippert 88 yaşında iken uçağı düşürdüğünü itiraf etmiş. 

Bu pişmanlığını şöyle dile getirmiş: İçinde kimin olduğunu bilseydim asla ateş etmezdim.

Kaynaklar:  Reuters.com , cbc.ca , Time.com 


BENZER YAZILAR

Yürümenin Felsefesi: Düşünmek İçin Ayağa Kalkmak Gerekir

Masabaşında çalışmak yerine yürüyerek düşünen yazarlardan Nietzsche, Rousseau, Kant ve Gandhi'nin yaşamlarında yürümenin yerini inceledik.

Kafka ve Dönüşüm

Kafka denince akla ilk gelen eserlerdendir Dönüşüm.⁠


Paylaş