Oscar ve Altın Küre'de ismini duyuran "Pieces of a Woman" filminin konusu ve oyuncu kadrosuna detaylarıyla bakalım.

Yönetmen koltuğunda “White God” filmi ile öne çıkan Kornél Mundruczó’nun bulunduğu filmin senaristliğini ise Kata Wéber üstleniyor. “Pieces of a Woman” aslında yönetmenin 2018 yılında Polonya’da sahnelenen tiyatro oyununun beyaz perdeye bir yansıması. Filmin konusu ise filmin senaristi ve aynı zamanda yönetmenin eşi olan Wéber’in kendi yaşam deneyimlerinden ortaya çıkmış. Filmin dünya prömiyeri ilk olarak Venedik’te yapılıyor, ardından Netflix haklarını satın alıyor. Netflix üzerinden izleyebileceğiniz film 7.1 gibi oldukça iyi bir IMDB puanına da sahip.

Filmin Oyuncu Kadrosu ve Başarıları

Filmin konusuna odaklanmadan önce “Pieces of a Woman”ı bu kadar başarılı yapan başlıca unsurlardan birine, filmin oyuncularına odaklanmamız gerekiyor. Filmin merkezinde bebeğini doğum esnasında kaybeden Martha rolünde Vanessa Kirby’yi görüyoruz. Bu filmdeki başarılı performansı sayesinde 2021 En İyi Kadın Oyuncu Oscar Adayı olan Kirby’ye çoğumuz “The Crown” dizisindeki muhteşem oyunculuğundan aşinayız aslında. Yeri gelmişken Oscar adaylarını da şöyle bir hatırlamak isterseniz “2021 Oscar Adayı Filmler: 93. Oscar Adayları Tam Liste” başlıklı yazımıza göz atabileceğinizi belirtelim.

 Martha’nın eşi Sean rolünde ise özellikle “Transformers” ve “Fury” filmlerinden tanıdığımız Shia LaBeouf’u görmekteyiz. Filmdeki karakterini bu kadar sevmememiz bile aslında LaBeouf’un oldukça iyi bir oyunculuk sergilediğini gösterir nitelikte. “Pieces of a Woman”ın öne çıkan ve oyunculuğu ile göz kamaştıran bir diğer yeteneği ise Martha’nın annesi Elizabeth rolü ile karşımıza çıkan Ellen Burstyn. 1932 doğumlu başarılı oyuncuyu “The Exorcist” ve “Requiem for a Dream” gibi kült filmlerden tanıyoruz. Film, Burstyn’in oyunculuğu için bile izlemeye değer aslında.

Pieces of a Woman Filminin Konusu

“Pieces of a Woman” filmi doğum sırasında bebeklerini kaybeden bir çiftin, daha ziyade annenin, yaşamına odaklanıyor. Filmin kendisinden en çok bahsettiren girişi doğum sahnesi ile açılıyor. 22 dakikalık bu sahne ile aslında filmin temel travması olacak olayı gözlerinizi kırpmadan, büyük bir dikkatle izliyorsunuz. Bu açıdan filmin görüntü yönetmeni Benjamin Loeb’in muhteşem odaklarına ve etkileyici sahnelerine de değinmiş olalım. Evde doğum yapmak isteyen Martha’nın doğumu esnasında birtakım problemler yaşanıyor. Bebeğini kucağına alsa da bir süre sonra doğum için gelen ebe, bebeğin nefes almadığını ve morarmaya başladığını fark ediyor. Filmin bu vurucu kısmı üzerine şekilleniyor sonraki olaylar.

Bebeğin ardından gelen boşluk ve belli bir umut beslenip planlar yapılmışken yıkılan o düzenin getirdiği hissizlik filmin tümüne hâkim oluyor. Bu boşluğun üzerine Martha da Sean da bir suçlu arıyor aslında. Martha kendi yalnızlığında kaybolurken Sean, Martha’nın annesi Elizabeth ile planlar yaparak doğum esnasında yanlarında olan ebenin suçlu olduğunu düşünüyor ve kadına dava açmaya karar veriyor.

Öte yandan, Martha’nın bebeğin cesedini araştırma amaçlı bağışlamaya karar vermesiyle çift tamamen birbirinden kopuyor. Martha kendine, kendi iç dünyasına dönerken Sean bunun tam tersi yolda hareket ediyor. Uyuşturucu ve alkol bağımlısı olan ve 6 yıldır kullanmayan Sean, bu yıkımla eski alışkanlıklarına geri dönüyor. Martha’ya karşı tavırları değişiyor, eşini aldatıyor. Filmin başındaki doğum sahnesinde birbirlerine deli gibi aşık görünen çift, bebeğin kaybı ile iki yabancıya dönüşüyor.

Film bir yandan bu kayıpla hem Martha’nın hem de Sean’ın farklı mücadele şekillerine odaklanırken bir yandan da Martha’nın bir türlü geçinemediği annesiyle ilişkisine değiniyor. Oldukça etkileyici bir açılış yapan filmin finali de beklentileri karşılar nitelikte. Ebeye açtıkları davanın mahkemesinin görüldüğü bu sahnede Martha’nın sonunda acısı ile yüzleştiğini görüyoruz. Filmin en etkili sahnelerinden birine şahit oluyoruz böylece.

Yönetmen koltuğunda Kornél Mundruczó’nun bulunduğu senaristliğini ise Kata Wéber’in üstlendiği “Pieces of a Woman” bu yılın oldukça başarılı filmlerinden biri. Oscar’ın yanı sıra Altın Küre adayları arasında da gördüğümüz bu başarılı film, kesinlikle izlenmeye değer. Altın Küre’de aldığı olumlu yorumlara göz atmak isterseniz: 

Altın Küre, Oyuncular Birliği, Eleştirmenlerin Seçimi: 2021 Ödülleri

Netflix üzerinden izleyebileceğiniz, birbirinden başarılı oyuncuların bir arada olduğu “Pieces of a Woman” hem başarılı sahneleri hem de derin konusuyla sizi kendine çekecek etkileyici bir film. Netflix’i çoktan açıp mısırları patlatmaya başlayan okurlarımıza ise şimdiden iyi seyirler dileriz.

Pieces of a Woman Fragman


BENZER YAZILAR

Bir Miyazaki Filmi: Gökteki Kale (Laputa)

Spirited Away gibi başarılı Japon animasyonlarının yapımcı şirketi Stüdyo Ghibli’nin ilk filmi Gökteki Kale.

Breaking Bad (2008-2013)

Televizon tarihinin en çok izlenen dizilerinden biri olan Breaking Bad ile ilgili bilgileri sizin için derledik.


Paylaş