Gerçek bir hikayeye dayanan 2019 yapımı Just Mercy (Sadece Merhamet) filminin konusunu, izleyici yorumlarını ve bilinmeyenlerini sizler için derledik.

Just Mercy Filmi Hakkında 

Just Mercy filminin yönetmen koltuğunda daha önce birçok başarılı işe imza atan Destin Daniel Cretton oturuyor. Yönetmeninin diğer bazı filmleri ise; The Shack, Shang-Chi and The Legend of The Ten Rings, The Glass Castle. Sadece Merhamet filminin prömiyeri Toronto Film Festivalinde 2019 senesinde yapılmıştır. Warner Bros. Pictures tarafından 25 Aralık 2019 tarihinde sinemalarda gösterime girmiştir. Yaklaşık iki saat on altı dakika uzunluğundaki yapıt gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır. George Floyd’un öldürülmesinin ardından Warner Bros ırkçılığa dikkat çeken Just Mercy filmini ücretsiz gösterime açmıştır. Gişede ise dünya çapında 50.4 milyon hasılat elde etmiştir.

Just Mercy Filmi Ödülleri

Yapıt birçok ödüle aday gösterilmiştir ve kazanmıştır. Bu ödüllerden bazıları;

-Jamie Foxx filmdeki rolü ile  2019 yılında Afrikalı-Amerikalı Film Eleştirmenleri Derneği tarafından En İyi Yardımcı Oyuncu ödülünü kazanmıştır.

- Jamie Foxx 2020 senesinde Palm Springs Uluslararası Film Festivalinde Spotlight Ödülü kazanmıştır.

-Yapıt 2019 senesinde National Board of Review (Ulusal İnceleme Kurumu)  tarafından İfade Özgürlüğü Ödülü'nü kazanmıştır.

-2019 yılında filmin yönetmeni Daniel Cretton Virginia Film Festivalinde Seyirci Ödülü kazanmıştır.

-Just Mercy filmi 2019 senesinde Louis Uluslararası Film Festivali İzleyici Seçimi Ödülü-En İyi Film dalında kazanmıştır.

Just Mercy Filminin Konusu 

Harvard Üniverstesitesi hukuk bölümünden mezun olan avukat Bryan Stevenson Alabama’ya gidip maddi durumu olmayan, haksız yere içeri girmiş mahkumlara yardım etmeye karar verir. Eva Ansley ile iletişim kurar ve onunla birlikte Eşit Adalet Girişimini kurarlar. Bryan bir devlet hapishanesinde ölüm hücresine mahkum edillen insanlarla görüşür ve onların dava dosyalarını inceler. Bu mahkumlar arasında bulunan Walter "Johnny D." McMillian Ronda Morrison adlı bir genç kadını öldürmekten idam cezası almıştır. Fakat eski dava dosyalarına baktığında ve Johnny D’nin ailesi ile konuştuğunda Bryan onun suçsuz olduğunu anlar.

Sadece Ralph Mayers adlı suçlunun ifadesi ile hapse atılmıştır ve cinayet gününü ailesi ile geçirmişltir. Bryan dosyayı yeniden açmak için savcıya başvurur fakat savcı onu dinlemez. Bunun üzerine avukat elinden geleni yapar ve olayı kanıt toplamak için araştırır aynı zamanda bir üst mahkemeye başvurur. Bütün bunlar olurken avukat polis tarafından gerekçesiz bir şekilde durdurulur ve kafasına silah dayanır, gözünü korkutmak ve onu davadan vazgeçirmek isterler. Eva Ansley’ide arayıp evinin altına bomba koyduklarını eğer Mcmillan davasından vazgeçmezlerse, bombayı patlatacağını söylerler.

Eva Ansley ve Bryan Stevenson davadan vazgeçmezler. Aynı dönemde Johhny D ile aynı hapishanede kalan ve onun arkadaşı olan Herbet Lee Richardson’ın temyizini mahkeme reddeder ve idam günü belli olur. Avukattan o gün yanında olmasını rica eder. Onun ölümüne tanıklık eden Bryan Stevenson sarsılır. Johhny D için her yolu deneyen avukat başarılı olabilecek mi? Adalet yerini bulacak mı? Tüm bu soruların cevabı filmin içinde.

Tür: Dram / Biyografi

Yönetmen: Destin Daniel Cretton

IMDb: 7.6/10

Rotten Tomatoes: % 85

Sinemalar: 7.7/10

Just Mercy Filmi Fragmanı

Just Mercy Filmi Oyuncuları

Michael B. Jordan - Bryan Stevenson

Jamie Foxx - Walter McMillian

Brie Larson - Eva Ansley

Michael Harding - Sheriff Tate

Christopher Wolfe - Jim Wilkes

Tim Blake Nelson - Ralph Myers

Rob Morgan - Herbert

Drew Starkey - Young Guard

Just Mercy Filmi İzleyici Yorumları

Yorumlar IMDb’den alınmıştır.

Just Mercy Filmi Hakkında Bilinmeyenler

Kaynaklar

https://www.imdb.com/title/tt4916630/

https://en.wikipedia.org/wiki/Just_Mercy

https://www.imdb.com/title/tt4916630/awards/


BENZER YAZILAR

Fırtına Anı/ Uzay-Zaman Kırılmaları

İspanyol sinemasına giriş niteliğinde bir film incelemesi.

Vazgeçilemeyen Komedi: The Office

Klasikleşmiş bir komedi dizisi olan The Office dizisini beraber inceleyelim. Amerikan versiyonunun karakterlerine kısaca bir göz atalım.


Paylaş