İzlanda'nın sahne olduğu filmler ve yerleri: Black Mirror, Interstellar, Oblivion, Game of Thrones, Rogue One ve Walter Mitty'nin Gizli Yaşamı.

İzlanda’nın coğrafyası, sanki başka bir gezegendeymiş gibi hissettirecek, bilimkurgu filmlerinden çıkmış gibi gözüken yer şekillerine sahip. Birçok filmde, yeşil ekran gibi teknolojiler kullanılması yerine, yapımcılar İzlanda’nın siyah kumsallarını, yosunlu dağlarını ve volkanik taş yüzeylerini, filmlerde ve dizilerde birebir olarak kullanılıyor. Ayrıca, yapımcılar burada, İzlandalı profesyonel film ekipleriyle çalışma imkanına sahip oluyorlar.

Yıldızlararası (Interstellar)

Christopher Nolan’ın, ses getiren uzay filmlerinden olan Yıldızlararası, İzlanda’nın Máfabót Buzulu and Svínafellsjökull Buzulu’nda çekilmiş. İki buzul birbirlerine çok yakın olmalarına rağmen, filmde iki ayrı gezegenin yüzeyi olarak kullanılmış. Svínafellsjökul Buzulu, filmdeki buz gezegen olarak kullanılmış. Máfabót ise, filmdeki su gezegen olarak kullanılmış. Turistik geziler sayesinde, bu buzullara tırmanmak mümkün olabiliyor.

Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi (Rogue One: A Star Wars Story)

Yapımcısı Lucasfilm olan ve Disney tarafından dağıtıma çıkarılan film, 2016 yılında vizyona giriyor. Filmin başında, Jyn Erso’nun ailesinin saklandığı yer olan Lah’mu gezegeni, İzlanda’nın güney kıyılarında bulunan Mýrdalssandur’da çekilmiş. Bu siyah kumlu plajın tam arkasında Hjörleifshöfði Dağı ve Hafursey Dağı bulunuyor. Filmin fragmanında bile, mekanın kullanıldığı sahnelere rastlamak mümkün. 

Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı (The Secret Life of Walter Mitty)

Ben Stiller’ın yönettiği ve oynadığı, manzaranın oldukça önem taşıdığı bu film; Amerika, Grönland, İzlanda ve Himalayalar’da geçmesine rağmen, çekimler sadece Amerika ve İzlanda’da yapılmış. Filmin tamamında İzlanda manzaraları; yolculuk, balıkçı kasabaları, dağ tırmanışları ve volkanik püskürtme gibi manzaralar ev sahipliği yapan bölgeler arasında Snæfellsnes Grönland’ı, Vatnajökull Buzulu Nepal’i temsil ediyor. Meşhur kaykay sahnesi ise Doğu İzlanda’da Seyðisfjörður Köyü’nde çekilmiş. Renkli sevimli evlerin yer aldığı Stykkishólmur ve ülkenin başkenti Reykjavík de çekimlerde yer alıyor.

Oblivion

Bu filmde, kıyamet sonrası bir evrende başrol Tom Cruise’un dünyayı kurtarıyor. Filmin atmosferine uygun olarak, çekimlerde İzlanda’nın seçilmesi, coğrafyası nedeniyle seyirciyi şaşırtmıyor. Çoğu film çekiminin aksine, sahneler ülkenin Kuzeydoğu Bölgesinde çekilmiş. Bunun nedeni ise filmde Hrossaborg Krateri’nin kullanılmak istenmesi. Bu krater, Akuyeri yakınlarındaki gezi turları ile görmeye gidilebiliyor.

Game of Thrones

Game of Thrones dizisi, yayınlanmaya başladığı zamandan itibaren tüm dünyada büyük bir hayran kitlesi kazanmış ve 2019 yılında sekizinci sezonda final yapmıştır. Dizinin North of the Wall (Duvarın Kuzeyi) ya da Land Beyond the Wall, bölgesinde geçen her sahnesi İzlanda’da çekilmiş.

Arya ve Hound’un 4. Sezondan birçok sahnesi Þingvellir Milli Parkı’nda çekilmiş, bu sahnelere Hound ve Brienne’in dövüş sahnesi de dahil. Dizide, Mountain adıyla anılan karakter ise İzlandalı bir oyuncu. Joffrey’in düğününde çalan müzik grubu ise İzlanda’da ünlü bir müzik grubu olan Sigur Ros.

Jon Snow’un mağara içinde Ygritte’le yeminini bozduğu sahne de Mývatn Gölü’nün yakınındaki Grjótagjá Mağarasında çekilmiş. Mağarada gerçekten sıcak su kaynağı bulunuyor fakat içine girmek, suyun çok sıcak olması nedeniyle yasaklanmış durumda. Dizinin bu sahnesinde yer alan şelale ise gerçekte orada bulunmuyor.

Black Mirror, Timsah (Crocodile)

Her bölümü farklı bir ders vermeye çalışan bu dizinin dördüncü sezon, üçüncü bölümü, geleceğin kasvetli atmosferini yansıtan sahneler için Reykjavík Belediye Binası, çevresi ve Keflavík Havalimanına giden yollar kullanılmış. Belediye binası, dizide bir otel olarak gösterilmiş ve binanın aslında da bulunan, İzlanda’nın 3 boyutlu haritası dizide otelin resepsiyonunda kullanılmış. Çekimler 2017 yılının Şubat ve Mart aylarında yapılmış.

Bahsettiğimiz filmler ve diziler, çekimler için aradıkları gerek mistik gerek kasvetli atmosferi, İzlanda manzaraları sayesinde başarıyla hissettirmiş. Bu filmler haricinde, İzlanda’dan sahnelerin kullanıldığı filmlerin daha fazlasını bulmak mümkün.

İzlanda film ve dizi çekimlerinde neden tercih ediliyor?

İzlanda’nın çekimlerde tercih edilmesinin nedeni, yer şekilleri ve atmosferine ek olarak erişilebilirliği. Hem kısa uçuşlarla ülkeye ulaşım mümkün hem de film çekim ekipleri için konaklama, yemek hizmeti bulmak da çok kolay. Bu avantajları nedeniyle gelecekte de çeşitli yapımlarda kullanılmaya devam etmesi bir hayli olası.

https://guidetoiceland.is/history-culture/movie-locations-in-iceland

https://www.filminiceland.com/filming-in-iceland/

https://www.extremeiceland.is/en/travel-guide/3130-15-films-and-tv-shows-that-were-filmed-in-iceland

https://www.imdb.com/title/tt0944947/trivia?ref_=tt_trv_trv


BENZER YAZILAR

Zürih Balesi'nden Anna Karenina İstanbul'a Geliyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve Zorlu PSM, İKSV’nin 50. yıl kutlamaları kapsamında, gerçekleşecek bale gösterisi hakkında bilgiler.


Paylaş