Bu yazımızda çeşit çeşit koleksiyonları ve her yaştan ziyaretçilere hitap eden aktiviteleri ile dikkat çeken İstanbul Rahmi Koç Müzesi'ni inceleyeceğiz.

İstanbul'da ve Ankara'da "Rahmi Koç Müzesi" adı altında, Cunda'da ise Taksiyarhis Kilisesindeki restorasyondan sonra "Ayvalık Rahmi Koç Müzesi" olarak ve yine Cunda'da "Sevim ve Necdet Kent Kütüphanesi" olmak üzere Türkiye'de toplamda 4 tane Rahmi Koç Müzesi bulunmaktadır.

Bu yazımızda bunlardan biri olan İstanbul Rahmi Koç Müzesini inceleyeceğiz.

1994 yılında adını da aldığı Sayın Rahmi Koç tarafından planlanıp hizmete açılan İstanbul Rahmi Koç Müzesi'nin sergileme alanlarının arasında 1861 yılında inşaa edilen Tarihi Hasköy Tersanesi bulunmaktadır. Bir diğer sergi alanı ise Osmanlı Padişahı III. Ahmet zamanında lenger imalatı için inşaa edilen Osmanlı Lengerhanesi, bugünkü adıyla Mustafa V. Koç binası. Bunun yanı sıra Rahmi Koç Müzesi Türkiye'nin ulaşım, endüstri ve iletişim tarihindeki gelişmeleri yansıtan ilk ve tek sanayi müzesi olarak da anılıyor.  

İstanbul Rahmi Koç Müzesi Koleksiyonları 

Atatürk Bölümü

Bu bölümdeki objeler Atatürk'ün çalışma arkadaşları arasında yer alan Albay Halil Nuri Yurdakul tarafından bir araya getirilmiş, oğlu Prof. Dr. Yurdakul Yurdakul ve gelini Ayşe Acatay Yurdakul tarafından bağışlanmıştır.  

Atatürk'ün şahsına ait olan eşyalarına ek olarak Latife Hanım koleksiyonu da görmeye değer.

Bilimsel Aletler

Mustafa V. Koç binasında bulunan bilimsel aletler koleksiyonunda çeşitli zaman ölçüm aletlerinden 19.yüzyıldan kalma barograf makinesine kadar farklı objeleri gözlemlemeniz mümkün. 

Ulaşım Koleksiyonları

Demir Yolu Ulaşımı

İstanbul Rahmi Koç Müzesi'nin demir yolu ulaşımı koleksiyonunda ise Sultan Abdülaziz'in Saltanat Vagonu'ndan Mototren La Littorina'ya kadar birçok treni yakından inceleyebilirsiniz. 

Kara Yolu Ulaşımı

Bu koleksiyonda nadir bulunan klasik otomobiller, at arabaları, itfaiye araçları ve buharlı kara yolları araçları gibi birçok ulaşım aracı sergilenmektedir.

Denizcilik

İçinde Boğaziçi Gezinti Kayığı'nın da sergilendiği bu etkileyici koleksiyon, müzenin en çok ilgi gören bölümlerinden biri.

Havacılık

 

Mustafa V. Koç binasında ve Açık Alan'da sergilenen bu koleksiyon, Wright kardeşlerin planör modeli de dahil olmak üzere havacılık sektöründe etki bırakmış birçok uçak modeline ev sahipliği yapıyor. 

Makineler

Buharlı ve dizel motorların sergilendiği bu koleksiyon, meraklıları için Marshall seyyar buhar makinesi gibi etkileyici eserler barındırıyor.

İletişim Araçları

1876 yılında patentlenen Edison telgrafından Bauer Selection II sinema makinesine kadar günümüzdeki teknolojik gelişmelerin ilk adımı olarak görülen birçok buluşu bu koleksiyonda görebilirsiniz.

Modeller ve Oyuncaklar

1700 yıllardan kalma ölçekli modellerin ve nadir oyuncakları içeren bu koleksiyon müze geziniz boyunca farklı alanlarda karşınıza çıkacaktır.

Yaşayan Geçmiş

Zeytinyağı fabrikası, sandal yapım atölyesi gibi dükkanların 19.yüzyıldaki versiyonlarının yeniden canlandırma amacıyla sergilendiği bu koleksiyon İstanbul Rahmi Koç Müzesi boyunca diğer koleksiyonları destekleyecek şekilde konumlandırılmıştır.

Özel Koleksiyonlar

Raoul Cabib Koleksiyonu, Zeki Alasya Diorama, Yasemin Uygur Şapka Koleksiyonu, Mehmet Memduh Önger Marklin Tren Koleksiyonu, Yalvaç Ural Teneke Oyuncakları şu anda sergilenmekte olan özel koleksiyonlardandır.

Aktiviteler ve Deneyimler

Fenerbahçe Vapuru

1952 yılında eşi "Dolmabahçe Vapuru" ile birlikte İskoçya Glasgow'da bir tersanede üretilen Fenerbahçe Vapuru, 1953 yılından 2008 yılına kadar Sirkeci-Adalar-Yalova-Çınarcık seferini yapmıştır. 

Ziyaretçiler, Fenerbahçe Vapuru nostaljik kafesinde Haliç'i seyrederek keyifli vakit geçirebilir.

TCG Uluçalireis Denizaltısı

1944 yılında Portsmouth tersanesinde USS THORNBACK adı ile inşaa edilmiş ve 2. Dünya Savaşı'nda Japonya'ya karşı görev yapmıştır. 

1971 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na katılmıştır ve 2001 yılında müzeye devredilene dek birçok önemli görevde yer almıştır.

Denizaltı turları rehber eşliğinde yapılmaktadır. Kalp rahatsızlığı ve klostrofobisi olanların denizaltı turuna katılmaları önerilmemektedir.

Covid-19 nedeniyle Denizaltı Turları geçici bir süre ertelenmiştir.

Nostaljik Tren Turu

Hasköy-Sütlüce hattı boyunca olan tren turu, hafta sonları ücretsiz bir şekilde yapılmaktadır. 

Covid-19 nedeniyle Tren Turu geçici bir süre ertelenmiştir.

Tekne ile Haliç Turları 

Dünyada bilinen en eski buharlı römorklerden biri ve türünün tek örneği olan Rosalie, Liman 2 Buharlı Römork veya bir balıkçı teknesi olan Kont Ostrorog ile ziyaretçiler bahar ve yaz aylarında Haliç turu yapabilmektedir.

Atlı Karınca ve Oyun Alanı

Küçük yaşta ziyaretçilerin doyasıya eğlenmesi için tasarlanan bu alanda lunaparkların vazgeçilmezi atlı karıncanın da tadını çıkarabilirsiniz.

Müzede Eğitim

2002 yılından bu yana dek 19 eğitim projesini hayata geçiren İstanbul Rahmi Koç Müzesi'nde farklı yaş gruplarına hitap eden online eğitimler de bulunuyor. Mart ayı planına detaylı olarak internet sitesinden ulaşabilirsiniz. Çocukların online olarak müzenin ilgili bölümlerini gezip etkinlik yapmasına imkan veren bu eğitimler, veliler tarafından ilgi ile takip ediliyor.

Pazar ve pazartesi günleri kapalı olan İstanbul Rahmi Koç Müzesi'ni haftanın geri kalan günlerinde saat 11.00-17.00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Bilet fiyatları yetişkinler için 28 TL, öğrenciler için ise 12 TL'dir. Denizaltı turu ve tekne turu gibi özel deneyimler için müzenin internet sitesini ya da Biletix'i ziyaret edebilirsiniz.

Sanal Tur

Rahmi Koç Müzesi'ni Google Street View ile internet üzerinden gezmeniz mümkün. 

Müze'ye Ulaşım

İstanbul Hasköy'de bulunan Rahmi Koç Müzesi'ne:

-36T, 38T, 47 gibi otobüs hatlarıyla Kırmızı Minare Durağı'nda,

-metrobüs hatları ile Halıcıoğlu Durağı'nda veya

-deniz yolu kullanarak Hasköy iskelesinde inerek ulaşabilirsiniz. 

 

Linkler:
 

http://www.rmk-museum.org.tr/istanbul/ana-sayfa

http://www.rmk-museum.org.tr/istanbul/koleksiyon/ataturk-bolumu

http://www.rmk-museum.org.tr/istanbul/koleksiyon/bilimsel-aletler

http://www.rmk-museum.org.tr/istanbul/ziyaret-plani/saatler-ve-ucretler

http://www.rmk-museum.org.tr/istanbul/ziyaret-plani/google-sokak-gorunumu


BENZER YAZILAR

Haftanın Etkinlikleri 20 Aralık 2021

Şahane Hayat ve Gurbet Artık Bir Ev film gösterimleri, Arter'in Dinleyen Gözler İçin sergisi ve Erdal Beşikçioğlu'ndan Bir Delinin Hatıra Defteri oyunu.

Haftanın Etkinlikleri 17 Ocak 2022

Bu hafta derlediğimiz etkinlik listesinde İKSV'den bir podcast ve bir film, bir tiyatro ve Ahmet Aslan'dan bir konser var.


Paylaş