TEKNOFEST 2022 başvuruları, tarihi, kategorileri, yarışmaları, ödülleri ve festival hakkında bilmeniz gereken tüm güncel detaylar.

TEKNOFEST 2022, bu yıl da birbirinden özel etkinliklerle bu yıl da katılımcılarını ve ziyaretçilerini ağırlayacak. Festivalde yapay zekadan insansız hava araçlarına, su altı sistemlerinden tarıma, otonom sistemlerden roketlere pekçok kategori ilgililer ile buluşacak. 

TEKNOFEST Nedir?

TEKNOFEST, dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali. Bu yıl beşincisi düzenlenecek olan etkinlik ilk olarak 2018 yılında düzenlendi. 

Teknofest Neden Önemli?

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) yürütücülüğünde düzenlenen etkinlik, Türkiye'de milli teknolojinin geliştirilmesi konusunda önemli bir rolü olan pek çok kuruluşun paydaşlığı ile düzenleniyor. Aynı zamanda ülkemizin ilk ve tek teknoloji ve uzay festivali

Festivalde farklı konularda yapılan etkinlikler ve söyleşiler, konserler, hava gösterileri ve teknoloji yarışmaları yer alıyor. Amacı ise Türkiye'nin milli teknoloji üreten bir topluma evrilmesi, bu konuda farkındalık yaratılması ve toplumda teknolojiye olan ilgiyi artırmak. 

Teknofest'in Amacı ve Vizyonu Nedir?

Özellikle festivalde düzenlenen yarışmalar, mühendislik ve bilim alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefliyor. Binlerce genç, hayallerini gerçekleştirmek üzere farklı kategorilerde teknoloji yarışmalarına katılıyor. 

TEKNOFEST, yarışmalara katılan gençlere mesleki ve kişisel becerilerini geliştirmek için imkanlar da sunuyor. Bu fırsatlardan bazıları, Türkiye'nin önce gelen teknoloji firmalarına düzenlenecek olan gezilere katılmak ve alanında uzman kişilerle tanışma fırsatı yakalayarak "network" kazanmak.

TEKNOFEST 2022 Ne Zaman Başlayacak?

Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali bu yıl 30 Ağustos-4 Eylül 2022 tarihleri arasında düzenlenecek. 

TEKNOFEST 2022 Nerede?

TEKNOFEST bu yıl rotasını Karadeniz'e çevirdi. Türkiye'nin en büyük para ödüllü teknoloji yarışmaları 2022'de Samsun'da, Çarşamba Havalimanı'nda düzenlenecek.

TEKNOFEST 2022 Başvuruları Nereden, Açıldı Mı?

TEKNOFEST 2022'de yer almak ve Teknoloji Yarışmaları'nda yarışmak isteyenler için başvurular açıldı ve 28 Şubat'a kadar online olarak devam edecek. 

Bu heyecana ortak olmak isteyenler https://teknofest.org/tr/competitions/ adresi üzerinden yarışmalara başvuru yapabilir. 

TEKNOFEST 2022 Kategorileri

TEKNOFEST'te bu yıl 97 farklı kategoride yarışma düzenlenecek ve bunların 39'u ana kategoride olacak. 

Hepsi farklı kategorilerde olan yarışmalar, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite ve üzeri seviye ile mezun seviyesi dahil tüm gençlerin katılımına açık. 

TEKNOFEST 2022 Ödülleri

Geçtiğimiz yıl ülkenin 81 ilinden ve 111 ülkeden toplamda 44 bin 912 takım ile 200 binden fazla genç yarışmalar için başvurdu. Yarışmaların sonucunda 13 bin finalist belirlendi ve 12 milyon liralık malzeme desteği ile beraber toplamda 5 milyon TL ödül verildi.

2022'de ise, milli teknoloji üretme ve geliştirme konusunda çalışan on binlerce gencin projelerine destek olmak amacıyla, ön elemeyi geçen takımlara malzeme desteği sağlanacak. 

Aynı zamanda festivalde yarışıp dereceye giren takımlara da toplamda 6 milyon TL'yi aşkın bir ödül verilecek. Finalistlere eğitim kampları, konaklama ve ulaşım desteği de sağlanıyor. Bu kişiler ülkenin önde gelen teknoloji kurumlarında staj yapma imkanı da bulabiliyor. 


BENZER YAZILAR

Hologram Teknolojisi

Günden güne kullanım alanlarını genişleterek yaşamımızda daha büyük bir yer tutmaya hazırlanan hologram teknolojisinin tarihi, teknik işleyişi ve birbirinden ilginç kullanım alanları.

Asur ve Dünya Kralı: Asurbanipal

Dünyanın ilk kütüphanesini kuran zalim ve gösterişli Asur Kralı Asurbanipal’in hikayesi.


Paylaş