Instagram'dan yeni özellik, 12,8 milyar yılı uzaklıkta bulunan su molekülü, dünyanın en büyük 3D baskılı mahallesi, Dubai'de açılan devasa dönme dolap, Brand Week İstanbul programı ve 43. İstanbul Maratonu ile ilgili haftanın güncel haberleri.

Instagram Durum Ayarlama Özelliği

Instagram, durum özelliği ile artık kullanıcıların WhatsApp'ta olduğu gibi durum yaratıp diğer kullanıcılara gösterebilmesini sağladı.

Instagram, son zamanlarda süratli bir şekilde büyüme kaydediyor. Bir süre önce Facebook, Instagram ve WhatsApp uygulamasında çok büyük bir sorun meydana gelmişti. Bu bozgundan sonra yeniden eski haline dönen uygulamalar kullananların da tepkisiyle karşılaşmıştı. Bu vakadan sonrasında bilhassa Instagram’da büyük güncellemeler yapılmaya başlandı. Yakın zamanda artan güncellemelerin yanı sıra şirket, adını Meta olarak da değiştirmişti.

Instagram’dan önce bu yenilik WhatsApp’ta yer alıyordu. WhatsApp kullananlar bilecektir ki profile durum eklenebiliyordu ve durum mesajı öteki kullanıcılara gösterilebiliyordu. WhatsApp’ta yer edinen bu özellik artık Instagram’da da bulunuyor olacak. Instagram’a eklenmiş olan yeni özellik mobil üstünden ulaşılabiliyor, internet tarayıcısı üstünden girenler için bu şekilde bir seçenek bulunmuyor ama ileride eklenir mi bilinmez.

Instagram’da durum eklemek isteyen bir kullanıcı en önce mobil uygulama üstünden profiline girmeli. Profilde yer edinen “+ Durumu Ayarla” seçeneğine basmalı ve daha sonra istediği durumu eklemeli. Bu halde kullanılabilen özellik şimdiden herkeste görünmeyebilir. Bunun nedeni uygulamaya eklenmiş olan özelliğin kademeli bir halde yayılıyor olması. Yeni özellik kısa sürede bütün kullanıcılara ulaşacak hale gelecek.

12,8 Milyar Işık Yılı Uzakta Yer Alan Galakside Su Molekülleri Bulundu

Şili'de bulunan ALMA teleskobu sayesinde, 12,8 milyar ışık yılı uzaklıkta bulunan bir galakside su moleküllerinin bulunduğu keşfedildi. Su moleküllerinin bulunduğu en uzak yer olarak bilinen galaksi için yeni keşiflerin de kapısını aralayacağı düşünülüyor.

Bilim insanları, Şili’deki Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizgesi (ALMA) ismindeki teleskobu kullanarak heyecan verici bir bulgu yaptılar. Araştımacılar, 12.8 milyar ışık yılı uzaklıktaki bir galaksiyi incelediler. Galakside hidrojen ve oksijen atomlarından meydana gelen su moleküllerinin olduğunu keşfettiler.

12.8 milyar ışık yılı uzaklıktaki galaksinin oluşumu, araştırmacılar tarafından iki farklı galaksinin birleşmesi şeklinde açıklanıyor. Evrendeki en hızlı varlık olan ışığın galaksiden Dünya'ya ulaşması 12.8 milyar yıl sürüyor. Yani bu araştırmada gördüğümüz su molekülleri, gerçekte 12.8 milyar yıl öncesine ait. Bugün bu moleküller tamamıyla yok olmuş olabilir, ya da tam tersi bir teoriyle canlı yaşamına ve yeni bir medeniyete elverişli bir yaşam alanı oluşturmuş olabilir. Bu düşüncelerden farklı olarak bilim insanları, yapılan yeni keşfin hem evreni hem de Dünya'nın oluşum tarihini anlamak açısından çok değerli bir bilgi olduğunu öne sürüyor. 

Dünyanın En Büyük 3D Baskılı Mahallesi 

Teknolojik gelişmelerle birlikte son dömde yaşamımızda yer edinen 3D yazıcılar, inşaat sektöründe de sıklıkla kullanılıyor. Bu sayede iş gücünden ve zamandan çok tasarruf edilebiliyor.

Amerika'nın Teksas eyaletinde bir firma, dünyanın en büyük 3D yazıcı ile oluşturulmuş mahallesini inşa etmek için hazırlıklara başladı.

Önümüzdeki sene temeli atılması planlanan projede, gelişmiş robotik yapı ve beton temelli araç-gereç kullanılarak 100 tane tek kattan oluşan ev inşa edilecek.

Mahallenin dijital yansımaları, çatıları güneş pilleriyle kaplı evleri gösteriyor. Gelişimin arkasındaki firmalara göre, evlerin her birinin inşa edilmesi ortalama yedi gün sürecek.

Dünyanın En Büyük Dönme Dolabı Dubai’de Açıldı

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde, dünyanın en büyük dönme dolabının açılışı için muhteşem bir etkinlik düzenlendi.

Bluewaters Adası’nda kurulan dönme dolaba, "Dubai'nin Gözü (Ayn Dubai)" adı konuldu.

Açılış töreninde havai fişek gösterisi büyük beğeni topladı. Dönme dolap, kapsül gibi 48 klimalı kabinden oluşuyor.dönme dolap, 250 metre yükseklikte ve 1750 kişi aynı anda binebiliyor. Trları yaklaşık 38 dakika sürüyor ve her tur kent manzarasını 360 derecelik bir açıyla kesintisiz olarak sunuyor. 

İnsanlar, hem şehir manzaraso ile gün batımının tadını çıkarabiliyor hem de alışveriş, yemek gibi çeşitli aktivitelerde bulunabiliyor. 

Brand Week İstanbul Programı Açıklandı

Brand Week Istanbul bu yıl, "21. Yüzyılda İnsan Olmak" başlığıyla 8-12 Kasım arasında düzenleniyor. Etkinlikte teknolojide, toplumda, sanatta ve ekonomide yeni dönemin yansımaları konuşulacak.

EMEA bölgesinin en büyük marka ve iş dünyası festivali Brand Week Istanbul'un açılış töreni 8 Kasım Pazartesi akşamı Müze Gazhane'de yapılacak. 9 Kasım'da yine aynı mekanda etkinlikler düzenlenmeye devam edecek. 10-12 Kasım'da da hem dijital ortamda hem de Zorlu PSM'de, dünyanın ve Türkiye'nin yaratıcı liderlerini izleyiciyle buluşturacak.

Bilim insanları, fütüristler, aktivistler, teknolojiye yön verenler, sanatçılar ve iş dünyasında fark yaratan isimler; teknoloji, iktisat, toplum ve kültüre dair son gelişmeleri Inspiration Hall sahnesinde tartışacak. Brand&Trends sahnesi sürdürülebilirlikten marketing iletişimine, markalaron dijital performansından yapay zekaya kadar geleceği ve gündemi belirleyen konulara ev sahipliği yapacak. World Stage sahnesinde ise teknolojik gelişmeler ve dijital dönüşümleri merkezine alan marka, tasarımcı ve sanatçıların yarını oluştururken odaklandıkları stratejiler ve modeller konuşulacak. 

43. İstanbul Maratonu 7 Kasım'da Yapıldı

Dünyada eşi benzeri bulunmayan, iki kıta arasında koşulan tek maraton olan İstanbul Maratonu'nun 43.'sü düzenlendi. Anadolu Yakası'ndan başlayarak Avrupa Yakası'nda son bulan yarışta kazananlar belli oldu. 

İstanbul Maratonu, Dünya Atletizm Birliği (World Athletics) tarafından "Altın Kategori" oalrak gösteriliyor. Bu yıl 43. kez yapılan yarışma, Anadolu Yakası'nda, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden 250 metre geride başladı. Maratonun başlama işaretini de İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte bazı siyasi liderler verdi. 

2020 yılında pandemi nedeniyle yapılamayan etkinlik, bir yıl aradan sonra tekrar düzenlendi. 15 kilometre koşusu ve 8 kilometre halk koşusu yapıldı. Maratona toplamda 40 bin kişi katılım sağladı. 

2021 yılında yapılan 43. İstanbul Maratonu'nu erkeklerde Ugandalı bir atlet olan Victor Kiplangat kazandı. Kadınlarda ise Kenyalı Sheila Jerotich ipi göğüsledi ve birinci oldu. 

15 kilometre koşusunda birinciliği, kadınlarda Kenyalı Chepngeno, erkeklerde ise Kenyalı Vitor Chepkwony aldı. 

Kaynaklar:

https://interestingengineering.com/worlds-largest-3d-printed-neighborhood-will-rise-in-austin

https://interestingengineering.com/the-worlds-largest-ferris-wheel-has-just-opened-in-dubai

https://www.webtekno.com/12-milyar-isik-yili-uzakliktaki-galakside-su-molekulleri-kesfedildi-h116958.html

https://mediacat.com/brand-week-istanbul-2021-programi/

https://www.teknoloskop.net/instagram-durum-ayarlama-ozelligine-kavustu/amp/

https://www.ntv.com.tr/turkiye/43-istanbul-maratonunu-erkeklerde-victor-kiplangat-kadinlarda-sheila-jerotich-kazandi,aWAlFTAOEk2s5H0QEBRNsA


BENZER YAZILAR

Haftanın Gelişmeleri 11-17 Ekim 2021

Facebook Reels özelliği, yerli robot Mini Ada satışta, uzayda çekilecek ilk film, 2021 Nobel Fizik Ödülleri, 6 Saat süren Facebook kesintisi, yeni Instagram video formatı, yeni GetirBiTaksi uygulaması hakkında güncel bilgiler.

Azulejo: Portekiz’in Masmavi Dokusu

Akdeniz kültürünün bir parçası azulejonun Kuzey Afrika’dan Portekiz’e uzanan hikayesi.


Paylaş