ABD'de süresiz olarak yaşama ve çalışma izni olan, daimi ikamet eden kişilere verilen kimlik kartı; Green Card’ın ne olduğunu, mevcut farklı türlerini, kimlerin başvurabileceğini ve başvuru sürecini adım adım açıkladık.

Green Card sahibi olmak, Amerika Birleşik Devletleri'nde kalıcı olarak yaşamanıza ve çalışmanıza izin verir. Green Card başvurusunda bulunmanız için atmanız gereken adımlar, bireysel durumunuza bağlı olarak değişirken sonuçlar değerlendirme veya bir çekiliş ile belirlenir.

Green Card Nedir?

Resmi olarak Daimi İkamet Kartı diye adlandırılan Green Card, bir kişinin Amerika Birleşik Devletleri'nde daimi ikametgâhı olduğunu gösteren bir kimlik belgesi. ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) bir Green Card’ı, Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşama ve çalışma yetkisine sahip olduklarının kanıtı olarak tüm daimi sakinlere verir.

Daimi oturma izniniz varsa, her zaman yanınızda geçerli bir Green Card bulundurmanız gerekir. Green Card (yeşil kart) takma adlarını 1946'dan 1964'e kadar yeşil renkte oldukları için aldılar. 2010'da tekrar yeşil oldular, ancak takma ad, aradan geçen on yıllar boyunca mavi, pembe ve sarı kimlik kartları boyunca devam etti. 

Başarılı bir Green Card başvuru sürecinin ardından bu kart; kazananların iş ve ikamet yerlerini özgürce seçmelerine, ülkeye kolayca giriş ve çıkış yapmalarına, ABD’de eğitimi çok daha düşük maliyetle elde etmelerine olanak veren ek avantajlar sağlıyor. Green Card sahipleri, üç veya beş yıllık daimi ikamet statüsünün ardından ABD vatandaşı olabilirler.

Green Card Kimlere Verilir?

Bireyler aile, iş, mülteci, sığınma durumu veya çeşitli özel programlar aracılığıyla Green Card almaya hak kazanabilirler. Belirli bir eşiğin üzerinde yatırım yapmak da yatırımcıya daimi ikamet statüsü hakkı verebilir. Başvuru sahiplerinin uygunluğu, menşei ülkelerine, eğitim niteliklerine, iş deneyimlerine veya mesleklerine bağlıdır. Birkaç farklı şekilde daimi ikametgah sahibi olabilirsiniz.

Durumunuza uygun kategoriyi bulduğunuzda, uygunluk koşulları, nasıl başvurulacağı ve aile üyelerinizin de sizinle birlikte başvuru yapıp yapamayacakları hakkında bilgi alabilirsiniz. Green Card'a başvurmak için aşağıda belirtilen kategorilerden birine uygun olmanız gerekir:

1. Aile Yoluyla Green Card

Bir ABD vatandaşının akrabasıysanız, Amerika Birleşik Devletleri'ndeyken yasal daimi ikamet statüsü için başvurabilirsiniz. Bu kategori, bir ABD vatandaşının yakın akrabalarını, nişanlısını, dul kalan eşini içerir.

2. İstihdam Yoluyla Green Card

Bilim, sanat, eğitim, işletme veya spor alanlarında olağanüstü yeteneğe sahip bir göçmen iseniz; belirli bir süre tam zamanlı olarak çalışmayı kabul eden bir doktorsanız; ABD'de en az 10 nitelikli çalışan için tam zamanlı pozisyonlar yaratacak yeni bir ticari işletmeye en az 1 milyon ABD Doları (veya hedeflenen bir istihdam alanına 500.000 ABD Doları) yatırım yapan bir göçmen yatırımcı iseniz kart sahibi olabilirsiniz.

3. Özel Göçmen Olarak Green Card

Bu kategori, dini bir mezhebe üye olan ve kar amacı gütmeyen bir dini kuruluş için çalışmak üzere ABD'ye gelen bir din görevlisini kapsar. Bir ebeveyn tarafından istismar/ihmal nedeniyle çocuk mahkemesi korumasına ihtiyacı olan çocuklar, ABD hükümeti altında çalışan Afgan veya Irak vatandaşları, ABD Küresel Medya Ajansı (USAGM) için medya üyesi veya USAGM hibesi sahibi olarak ABD'ye çalışmaya gelen uluslararası bir yayıncı iseniz, uluslararası bir kuruluşun çalışanı veya aile üyesi, NATO-6 çalışanı ve aile üyesiyseniz karta başvurabilirsiniz.

4. Mülteci veya Sığınma Durumuna Göre Green Card

En az 1 yıl önce iltica statüsü aldıysanız ve ABD'de en az 1 yıl önce mülteci olarak kabul edildiyseniz Green Card'a başvurabilirsiniz.

5. İnsan Ticareti ve Suç Mağdurları için Green Card

İnsan ticareti mağduruysanız ve şu anda göçmen olmayan bir T vizeniz varsa veya şu anda göçmen olmayan bir U vizesi olan suç mağduruysanız, kategoriye uygun olabilirsiniz.

6. İstismar Mağdurları için Green Card

Bir ABD vatandaşının istismara uğrayan ebeveyni, eşi veya çocuğuysanız, Küba yerlisi veya vatandaşının istismara uğrayan eşi veya çocuğuysanız; HRIFA'ya (Haiti Mülteci Göçmen Adaleti Yasası) göre Green Card almış, yasal olarak daimi ikamet eden bir kişinin istismara uğramış eşi veya çocuğuysanız başvurabilirsiniz.

7. Diğer Kategoriler Aracılığıyla Green Card

20 Kasım 2014'ten beri ABD'de fiziksel olarak sürekli bulunan bir Liberya vatandaşıysanız, bu kategori altında Green Card başvurusunda bulunmaya hak kazanırsınız. Küba yerlisi veya vatandaşı; Kanada'da doğan Amerikan Kızılderili; Amerika Birleşik Devletleri'nde yabancı bir diplomattan doğan kişi;  Amerika Birleşik Devletleri'nde yabancı bir diplomat veya yüksek rütbeli bir memur olarak görev yapan ve yurduna dönemeyen vatandaşlar da yararlanabilir.

8. Kayıt Aracılığıyla Green Card

Bir kişi 1 Ocak 1972'den önce sürekli olarak ABD'de yaşıyorsa, Green Card başvurusunda bulunmaya hak kazanır.

9. Green Card Piyango Programı

Amerika Birleşik Devletleri'nin Çeşitlilik Göçmen Vizesi (DV) Piyango programı, her yıl 50.000'e kadar göçmen vizesinin verilmesine olanak sağlar. ABD'ye göç oranları düşük olan ülkelerin göçmenlik vizesi alma potansiyeli için rastgele bir çekilişe katılma fırsatı verir. Çoğu insan için Green Card almanın en kolay yolu bu piyango. Kolay katılım koşulları ve yaklaşık 25'te 1 kazanma şansı ile piyango, her yıl dünyanın dört bir yanından binlerce başvuru alır. Çeşitlilik piyango programına başvurmak için asgari bir yaş bulunmuyor. Uygun olabilmek için göçmen olarak kalifiye olmanız, geçiminizi sağlayabilmeniz, ABD'nin ulusal çıkarları için bir tehdit oluşturmamanız gerekir.

Green Card İçin Ne Gerekli?

Green Card Ücreti Ne Kadar?

Green Card'a başvuru tipinize bağlı olarak maliyeti farklılık gösterir. Yalnızca temel maliyetleri olan basit Yeşil Kart çekilişinin aksine, istihdam temelli ve aile temelli Green Cardlar, kanıt ve beyan ihtiyacı nedeniyle ek maliyetler gerektirir. Green Card piyangosuna katılmak ücretsiz ancak kazanırsanız ödemeniz gereken ücret;

Green Card’ı Kaç Kişi Alıyor?

2019 itibariyle, kazanan yaklaşık 13,9 milyon yeşil kart sahibi ve 9,1 milyonu Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olmaya hak kazanan insan bulunuyor. Her yıl yaklaşık 50.000 ile 55.000 arasında kişi çekilişle Green Card alıyor. Kazanan sayıları Ağustos gibi açıklanıyor. Tüm başvuru sahipleri, o bölge için tahsis edilen vize sayısı için bir bütün olarak rastgele seçilir, ancak tek bir ülkenin toplam çeşitlilik vizelerinin %7'sinden fazlasını kazanamayacağı için sınırlama bulunuyor. Bu, Green Card alabilecek ülke başına maksimum kazanan sayısı 3.500'den fazla olamayacak demek.

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır? 2021

Belirtilen kategorilerden herhangi birinde Green Card başvurusu yapmaya uygunsanız, kontrol etmeniz gereken ilk şey hangi süreci seçeceğiniz olur. ABD'de ikamet ederken yapılması gereken işlemler ve ABD dışında yaşayan adaylar için konsolosluk işlemleri sürecin başlangıcı.

Green Card Piyango Programı

Piyango yılda bir kez, genellikle sonbaharda 4 ila 5 hafta boyunca başvuru alır. Piyango için çevrimiçi başvuruyu tamamlamanız yeterli olacaktır. Yalnızca bir web formu ile kayıt işlemi yapılır. Kayıt için herhangi bir ücret de alınmamakta. Ancak kayıdınızın onay numaranızı güvenli bir yerde saklamak gerekiyor.

Başvurunuzun durumunu çevrimiçi olarak kontrol etmek için bu numaraya ihtiyacınız olacak. Size girişinizin durumunu kontrol etmenizi hatırlatan bir e-posta gönderebilir, ancak kazanan olup olmadığınızı bildirmek için sizinle e-posta veya mektup yoluyla iletişime geçilmiyor.

2021 Başvuru Tarihleri Ne Zaman? Sonuçları Ne zaman Belli Olacak?

2023 programına resmi web sitesi üzerinden 10 Kasım 2021 tarihine kadar başvuralabilir. Sonuçlar ise 8 Mayıs 2022'de yayınlayacak.

Kaynaklar

https://www.uscis.gov/green-card/how-to-apply-for-a-green-card

https://www.usa.gov/green-cards

https://www.ivisa.com/usa-blog/green-card-lottery-how-many-per-country


BENZER YAZILAR

Kripto Paranın Geleceği

Kripto paraların, Bitcoin’in, Altcoin’in ve son zamanlarda üstüne ilginin arttığı Dogecoin’in neler olduğunu ve kripto paraların geleceğini işledik.

Koronavirüse karşı Bill Gates, Wellcome ve Mastercard'dan ortak girişim

Bill Gates ve iki paydaşı Koronavirüs'e karşı çözüm için yatırım yaptı.


Paylaş