Dolomit Dağları İtalya’nın kuzeyinde, Avusturya’nın güneyinde bulunuyor. Alp Dağları’nın bir uzantısı.

3.000 metreden daha yüksek tam 18 tane zirvesi var. Yeşili seven doğa tutkunları için tam bir cennet. Üstelik dört mevsim de farklı bir cazibesi var. Kamp ve trekking için çok güzel alanlar bulunuyor. 

2009 yılında Doğal Olaylar ve Güzellikler kriteriyle UNESCO Dünya Miras Listesine girdi. 

Belluno, Bolzano ve Trento bölgelerini kapsayan Dolomit Dağları’na ulaşabilmek için araba kiralamanız şart. Buraya giden otobüsler var ancak seferler pek sık değil. Venedik, Münih ve Milano Havalimanlarından araçla 3-3,5 saatte varabiliyorsunuz. Gezinin asıl kısmı da yolda geçireceğiniz vakit. Sürenin bu kadar uzamasının sebebi de yolda sürekli durup fotoğraf çekme isteği. 

Bu bölgede çok fazla göl bulunuyor. Bazı göllerde gezinti yapabilmeniz için kayıklar da bulunuyor.  Civarda konaklanabilecek yerler sınırlı ve birbirlerine yakın değiller. Ancak hepsi muhteşem manzaralara ev sahipliği yapıyor.

Yemyeşil doğa, şirin tahta evler, otlayan inekler, karlı tepeler ve bol oksijen dolu bu rotayı gidilecek yerler listemize alındı bile.


İLGİLİ

Ara Güler'in Afrodisias Antik Kentini Bulma Hikayesi

Burası tarihi M.Ö 5. yüzyıla dayanan bir Roma şehri. Şehrin tarihi kadar, usta fotoğrafçı Ara Güler tarafından bulunması da ilginç.

22. Ulusal Kalite Günleri Başlıyor

Üniversiteli takipçi dostlarımıza güzel bir etkinlik haberimiz var


Paylaş