Güçlü oyuncu kadrosu ve haraketli senaryosuyla dikkat çeken filmin incelemesi, orijinal İtalyan versiyonu ile karşılaştırılması, film müzikleri.

Kısaca Cebimdeki Yabancı Filmi

Yedi çok yakın arkadaş bir akşam yemeğinde bir araya gelirler. Ortaya atılan telefonları açık bir şekilde masaya koyma ve gelen tüm arama ve mesajlara birlikte bakma fikri tüm sırları ortaya çıkaracak ve bu geceden sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

Cebimdeki Yabancı, Yabancı Versiyonu

Cebimdeki Yabancı filmi, 2016 yapımı İtalyan filmi olan "Perfetti Sconosciuti" filminin Türkiye uyarlamasıdır. Film 2018 yılında Komedi-Gerilim kategorisinde vizyona girmiştir. Film bir tek mekan filmi olmasına rağmen oldukça haraketli atmosferi ile izleyiciyi kendisine bağlıyor.

Her karakterin ardından çıkan gerçeklerle "Kimse göründüğü gibi değildir" sözünü bize yeniden hatırlatan film ayrıca verdiği toplumsal mesajlarla önemli konulara parmak basıyor.

Cebimdeki Yabancı Filminin Konusu

Banu ve Metin çifti evlerinde bir akşam yemeği düzenlerler. Yemeğe çok yakın beş arkadaşlarını çağırırlar. Sırayla önce iki küçük çocukları olan Esra ve Kerem çifti daha sonra yeni evli olan Tuğba ve Sinan gelir.

Hepsi birlikte hasret giderip Suavi ve kız arkadaşını beklerler. Suavi yeni boşanmıştır ve o gece ilk kez kız arkadaşını, arkadaşlarıyla tanıştıracaktır. Ancak merakla beklenen kız arkadaş akşam yemeğine gelemez, Suavi yalnız gelmek durumunda kalır. Daha sonra hep beraber sofraya otururlar. 

Sohbetler birbirini açarken konu bir ara eski ortak arkadaşları olan bir çiftin bir mesaj ile ayrılmasına gelir. Bunun üzerine ortaya atılan "Ne sırrımız olabilir ki birbirimizden hiç sır saklamayız" sözünden sonra Banu’nun aklına bir fikir gelir.

Telefonlar açık bir şekilde ortaya konulacak ve gelen tüm arama ve mesajlara tüm grup bakacaktır. Başlarda oldukça eğlenceli geçen bu oyun daha sonra sırların yavaş yavaş ortaya çıkması ile gittikçe tehlikeli bir hale dönüşür.

Söylenen küçük yalanlar gittikçe büyür ve çiftler ilişkilerini kurtarma derdine düşerler. Aynı zamanda o gece bir ay tutulması da vardır. Ay tutulmaları aydınlanma ve farkındalık zamanlarıdır.

Tutulmanın olduğu gecelerde farkındalıklar çok daha çarpıcı bir halde göz önüne çıkar ve bu gece de oldukça masum başlayan bu küçük oyun, gittikçe çok daha çarpıcı etkiler yaratacaktır. 

-Spoiler Uyarısı-

Film aynı zamanda çarpıcı sonu ile dikkat çekiyor. Plot twist tekniğinin uygulandığı filmde aslında oyunun oynanılmadığını, teklifin reddedilip gecenin sonunda çiftlerin evden gülerek ayrıldığını görmek içimize bir su serpse de, aslında tüm gerçekleri biliyor bilincinde olmak sizleri eskisinden bile daha çok rahatsız edecek. 

-Spoiler Uyarısı-

Cebimdeki Yabancı Filminin Orijinali: Perfetti Sconosciuti

Cebimdeki Yabancı filmi, İtalyan yapımı Perfetti Sconosciuti filminin Türkiye uyarlaması. Küçük olayların farklı işlenmesi ve bazı durumların Türk kültürüne uyarlanması dışında Türk versiyonu ve İtalyan versiyonu arasında hiçbir farklılık göze çarpmıyor. Diyaloglardan yemeklere, filmler birebir aynı.

Cebimdeki Yabancı Oyuncuları ve Yönetmeni

Cebimdeki Yabancı filminin ortak yapımcısı Ferzan Özpetek, yönetmeni ise Serra Yılmaz. Serra Yılmaz, ilk yönetmenlik deneyimini yaşadığı film ile ilgili “Çok güzel bir kadro oluşturduğumuza inanıyorum ve bütün oyuncuların çok iyi olduklarını, çok şey verdiklerini düşünüyorum bu filme... Sonuçtan memnunuz.” sözlerini söylüyor.

Aynı zamanda film güçlü oyuncu kadrosu ile de dikkat çekiyor. Şükrü Özyıldız (Sinan), Leyla Lydia Tuğutlu (Tuba), Belçim Bilgin (Banu), Serkan Altunorak (Metin) , Şebnem Bozoklu (Esra), Buğra Gülsoy (Kerem) ve Çağlar Çorumlu (Suavi) isimlerinin oynadığı filmin senaryosu da Murat Dişli’ye ait.

Film Müzikleri

Filmin müziklerini, müzik sanatçısı ve aynı zamanda Sezen Aksu’nun da oğlu olan Mithat Can Özer yapmıştır. Aynı zamanda Sezen Aksu da bu film için özel bir şarkı çıkartmıştır. Adı “İhtimal Ki” olan bu şarkıyı aşağıdaki linkten bulabilirsiniz. 

Cebimdeki Yabancı Filmi Nerede Yayınlanıyor? Nerede İzlenebilir?

Cebimdeki yabancı filmini Netflix platformunda izleyebilirsiniz.

Kaynaklar

https://www.ntv.com.tr/galeri/sanat/serra-yilmaz-siz-siz-olun-sakin-bu-oyunu-oynamayin-cebimdeki-yabanci,yJshVZ5k2kuGvkMqJD04uw

https://www.imdb.com/title/tt7862330/

 


BENZER YAZILAR

The Danish Girl-Danimarkalı Kız

2016 yılında 4 dalda Oscar'a aday olan film, tarihe geçen ilk transeksüel Einar Wegener'ın gerçek hayat hikayesini konu alıyor. Bu anlamlı filmin gerçekleri, oyuncuları ve konusu.

Climax

Kendilerini dansa adamış, hayallerini ve geleceklerini dans tutkularının üzerine kurmuş bir grup insan… Bir kutlama, kokteyle gizlice katılan bir uyuşturucu ve kabuslardan bir gece…


Paylaş