2020 yılında Netflix'de vizyona giren 82 milyonluk izlenme sayısı ile rekor kıran, İngiliz yapımı dizinin konusu, kadrosu, mesajları ve yeni sezon haberleri hakkında her şey.

Bridgerton, Julia Quinn tarafından 2000'li yılların başında yazılmış 8 kitap dizisinden oluşmuş; 19. yy sosyetesinin karmaşık ve çalkantılı hayatlarını anlattığı, eğlence, dram ve aşk temalı bir kitap serisidir.

2018'de Netflix, Bridgerton kitabının haklarını satın alarak bir uyarlama dizi projesi yaratmıştır. 25 Aralık'ta Netflix’de yayımlanan IMDb 7.1/10 olan İngiliz yapımı 8 bölümlük dönem dizisi, yayınlandığı günden itibaren tüm gözleri üzerine çekerek büyük bir başarı yakalamış ve 82 milyon izlenme yakalayarak Netflix'de en çok izlenenler arasına girmiştir.

Bridgerton; Chris Van Dussen tarafından tasarlanan, Shonda Rhimes tarafından yönetilen ilk sezonun başrollerinde Rege- Jean Page ve Phoebe Dynevor'un paylaştığı bir dönem dizisi olma özelliğini taşıyor. 

Bridgerton Konusu ve Kadınlara Bakış Açısı 

19. yüzyılda sosyetenin en güçlü ailelerinden Bridgerton ailesinin yaşayışını anlatıyor.

**SPOİLER**

8 kardeşten oluşan bu ailede evlilik yaşı gelen Daphne'nin başarılı bir evlilik yapma fikrini anlatan dizi, 19. yy İngiltere yaşamının; kadınların hayat amaçlarının sadece başarılı evlilik ve çocuk doğurmak olduğunu bizim yüzümüze çarpıyor.-

Kadınlara halk tarafından dayatılan bu görev, evlilik çağındaki kızları psikolojik baskı altına alarak, onların kimi zaman doğru kimi zaman ise yanlış seçimler yapmasına sebebiyet veriyor.

Bridgerton Dizisi Ne Anlatıyor?

Kadınlara hayatlarını seçme hakkı verilmeden; istemedikleri doğrultuda yaşadıklarını, hayallerini ve hedeflerini gerçekleştiremediklerini, maruz kaldığı zor durumlarda bile kadınların üzerinden, metres veya evlenilecek kadın ayrımı yapılması da o dönemki İngiltere toplumunu ve günümüzde yaşanılan olayları bizlere bir ayna misali gösteriyor."

Kadınların o dönemde üniversiteye gitmemesini bizlere anlatılırken, "Eloise" karakteri üzerinden yapılmış bir eleştiri ve hayallerinin peşinden koşma isteğini bizlere yansıtarak o dönemin kapalı bakış açısının durumunu gösteriyor.

Bridgerton ailesinin en büyük ve güzel kızı olan Daphne; her kız gibi, yılın başında kraliçenin davetine giderek sosyeteye çıkartılıyor. Kraliçe'nin  favorisi haline gelen Daphne, taliplerini beklerken, aile dostlarına misafir olarak gelen siyahi Marina isimli genç kız güzelliğiyle, genç erkeklerin kalbini çalarak bir anda sosyetenin en popüler kızı haline geliyor.

Güzelliğiyle büyüleyen Marina, o dönemde rast gelmeyen siyahi insan kalıbını yırtarak, yeni bir dönem açıyor. Aynı zamanda dizide geçen, başta Kraliçe ve Dük Simon Hastings olmak üzere; karakterlerin siyahi olması o döneme yapılmış en büyük ve en eleştirici bakış açısıyla anlatılan, alkışlanacak türden bir olay.

İnsanları sınıflandırmayı eleştiren "hepimiz eşitiz ve aynıyız" mesajını veren bu olay; birçok eleştirmen tarafından kitaba sadık kalınmadığı için eleştirilse de, yapılan değişikler takdir edilesi türden.

Dük Simon Hastings ve Daphne Bridgerton 

Daphne gittiği partide yanlış anlaşılmalara müsait olacak bir durumda kalır ve durumdan kurtulmak için; Simon ile birlikte bir anlaşma yaparlar. Her ikisine de faydalı olacak bu anlaşma durumunda; Daphne ve Simon beraber, akla gelmeyecek bir oyun oynarlar. Daphne yeni talipler kazanırken, Simon ise evlilikten ve annelerden uzakta kalmış olur. Oyunla başlayan bu durum ikilinin birbirlerine karşı hislerini ortaya çıkaracak ve onları birbirine aşık edecektir.

Birbirlerine karşı farklı duygular barındıran, huzurlu, mükemmel bir ilişki örneğini bize gösteren, insana sıcak, tatlı duygular yaşatan bu birlikteliğin; ilerleyen bölümlerinde aşka teslim olmak, evlenmek isteyen Daphne ve babasına verdiği yemin yüzünden evlilik yapmak istemeyen Simon arasında yer alan olaylar zincirini izliyoruz.

Oyuncuları ve Karakterler 

Oldukça kalabalık bir casta sahip olan dizide, Bridgerton ailesi ve diğer karakterler de çok dikkat çekiyor.

Daphne Bridgerton; tarzıyla duruşuyla ve davranışlarıyla; 1950'lerde ikonik oluşuyla dikkat çeken Audrey Hepburn'u anımsatan evlilik çağındaki karakterdir. Ailenin en büyük ve en güzel kızı olma özelliğinin yanı sıra; hayatının aşkını arayan; mutlu bir aile kurmak ve iyi bir anne olmayı isteyen ama evlilik konusunda bilgisiz oluşundan dolayı evliliğinde sorunlar yaşayacak olan genç kızı Phoebe Dynevor canlandırıyor.

Anthony Bridgerton; ailenin en büyük oğlu olan ve babasının gidişinden sonra aileyi yönetme yetkisini almış kişidir. Daphne'ye uygun bir damat adayı arayan ama yaptıkları şeyler sonucunda çok farklı olaylara sebebiyet veren ve kardeşinin başını yakan Anthony'nin aile büyüğü olma sürecini izliyoruz. Anthony Bridgerton'u başarılı oyuncu Jonathan Bailey canlandırıyor.

Aşık olduğu opera sanatçısı sevgilisi ile farklı sınıflara mensup olmalarından dolayı sorunlar yaşarlar ve bize o dönemde olan insanlar arasındaki bariz sınıfları gösterirler. Ayrıca sevgilisi düşük bir sınıfa mensup olduğu için metres lakabı takılarak aşağılanmıştır. Burada da kadına şiddetin farklı bir versiyonunu görüyoruz.

Benedict Bridgerton (Luke Thompson), Colin Bridgerton (Luke Newton), Eloise Bridgerton (Claudia Jessie); dizide ön plana çıkan diğer kardeşlerin ilerleyen bölümlerde kendilerine ait bir sezon olacağını biliyoruz.

Kısaca anlatacak olursak Benedict, resim yapmayı seven ve o döneme aykırı olan farklı tarzda zevkleri olan ailenin en sevimli çocuklarından biridir. 

Colin, evlenmeye ve aşka olan büyük inancı sonucunda yıkılan ama bu heveslerini daha büyük bir ilgiyle kapatan, seyahat eden Bridgerton ailesinin üç numaralı oğludur.

Eloise, ailedeki en açık düşüncelere sahip olan kızdır. Okumaya merak salmış, üniversiteye gitmeyi isteyen, o dönemde yapılan evliliği saçma bulan, gerçek bir feministtir. Leydi Whistledon’un kimliğini bulmak isteyen ve bu konuda en çok çabayı gösteren kişidir.

Dük Simon Hasting; oldukça çapkın, spora düşkün, aile yaşamına değer vermeyen, sorunlu bir çocukluk geçirmiş, babası tarafından kabul görmeyen, annesinin arkadaşı ve hizmetkarlar tarafından büyütülmüş bu karakteri Rege-Jean Page canlandırıyor.

Leydi Whistledon; Sosyetede yaşanan olaylar arasında kimliği belirsiz bir dedikoducu ortaya çıkar.

Bu dedikoducu her hafta olan olayları, yaşanılan gizli ilişkileri, evlilik çağındaki kızların hayatlarını anlatarak gazetelere bastırır. Kraliçe başta olmak üzere herkes tarafından merak edilen Leydi Whistledon'un kimliğini öğrenme çabası da diziyi daha sürükleyici yaparak izlenme isteğimizi artırıyor. 

Julia Andrews'in seslendirdiği karakter bizlere 19. yüzyılda "Gossip Girl" havası estirerek seyircileri ekranlara kitliyor.

Bridgerton Mekan, Müzik ve Kostümler 

Dönem dizisi olduğu için genellikle tarihi ve büyüleyici mekanlar kullanılmış, dizi Londra’da çekilmiştir. Dizinin kostümlerini birçok popüler filmin kostümlerini hazırlayan Emmy ödüllü tasarımcı Ellen Mirojnick hazırlamıştır.

Ellen Mirojnick ve 238 kişilik ekibi; şapkalar, şallar, aksesuarlar ve elbiseler dahil olmak üzere toplam 7500 parça tasarlamışlardır. Sadece Daphne karakteri için 104 parça hazırlanmıştır.

Dizinin müzikleri, popüler parçaların piyano ve keman versiyonlarıyla hazırlanmış ve izleyicilere sunulmuştur. Billie Eilish’in "Bad Guy" şarkısı "Vitamin String Quartet" yeniden yorumlamış ve dizide kullanılmıştır.

Yeni Sezon Ne Zaman? 

Netflix yaptığı açıklamada yeni sezon çekimlere bahar 2021’de başlayacaklarını ve yeni sezonun Anthony Bridgerton üzerinden ilerleyeceğini açıkladı. 

Kaynaklar

https://www.imdb.com/title/tt8740790/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Bridgerton

https://www.instagram.com/bridgertonnetflix/


BENZER YAZILAR

Judas and the Black Messiah

Biyografik bir film olan Judas and the Black Messiah Amerika’daki Black Panther Partisi’nin Chicago başkanı Fred Hampton’ı ve onun hakkında FBI'a bilgi taşıyan Bill O'Neal'ı anlatıyor.

İstanbul Film Festivali Çevrimiçi Film Gösterimleri ve Şubat Seçkisi

İstanbul Film Festivali'nin çevrimiçi gösterimleri hakkında bilgiler, Şubat seçkisinin içeriği ve Şubat seçkisindeki filmler hakkında kısa açıklamalar.


Paylaş