Dan Brown'un en iyi romanlarından biri olan ''Başlangıç'' kitabının konusu, özeti ve yazarın yaşamı hakkında bilgiler.

Başlangıç Konusu

Edmond Kirsch adlı bir bilgisayar dahisi, tüm dinlerin altına dinamit yerleştirecek bir keşif yapar. Bu keşfini canlı yayında sunum şeklinde açıklamak ister. Fakat insanların duymak istemediği, inanç değerlerine ''saygısızlık'' ettiği neticesinde olaylar patlak verir. Kitap boyunca bu olayları seyrederken heyecanımızı doruklarda yaşıyoruz.

Başlangıç Özeti

Kitabın ana sorusu: ''Nereden geldik, nereye gidiyoruz?''. Tarih boyunca insanoğlunun kafasını kurcalayan bu sorunun cevabını, çok zengin ve dahi olan Edmond Kirsch bir keşifle bulmuştur. Bu sunuma eski hocası Robert Langdon'ı da davet eder. Edmond, oldukça gösterişli bir sunumla seyircileri cevaba hazırlarken, sahnede öldürülür ve o andan itibaren kaos patlak verir.

''Gelecek nesillerin şimdiki geleneklerimize bakıp bir cahiliyet devrinde yaşadığımız sonucuna varacağına inanıyorum. Buna ispat olarak da ilahi bir şekilde sihirli bir bahçede yaratıldığımız veya her şeye gücü yeten yaratıcımızın kadınların başını örtmesini emrettiği ya da tanrılarımızı şereflendirmek için kendi bedenlerimizi yakma tehlikesini göze almamız gerektiği inancımızı gösterecekler.''

Sunumdan önce Robert ile teke tek görüşen Edmond, keşfinin dört büyük dini yok edeceğini ve bu dinlerin din adamlarıyla üç gün önce bir araya geldiğini söyler. Bu sunumu din adamlarına yapmıştır. Fakat din adamları Edmond'ı açık açık tehdit etmiştir. Robert'a bu durumu anlatan Edmond, hocasından fikir almak ister. Sunumu yapmalı mıdır? Robert da din adamlarının tehditlerinin göz korkutmak için olduğunu, böyle bir hataya düşmeyeceklerini söyler ve öğrencisini sunum için cesaretlendirir. Sahnede vurulan Edmond'ın ölümünden kendisini sorumlu tutan Robert, sunumu tüm insanlığa göstermek için maceraya atılır.

''Ateizm, kanıtlanmamış dini inançların var olduğu bir hayatta, mantıklı insanların çıkardığı seslerden başka bir şey değildir.''

Robert, gizemleri çözmeye çalışırken işin içine Kraliyet Ailesi, Hristiyan temsilciler ve din fanatikleri girer. Müze müdürü Ambra, Robert'a oldukça yardımcı olur. Bu arada Robert'a yapay zeka asistanı olan Winston da yardımcı olur. Kemik iletimi kulaklıklar vesilesiyle müzeyi gezen davetlilere eşlik eden Winston, Robert'a da yardımcı olmuştur. 

Edmond Kirsch'i öldüren Amiral Luis Avilla, Naip adlı adamın kendisini yönetmesi doğrultusunda buluşun açıklanmasını engellemeye çalışmakta, Edmond'u sahnede öldürmek istemektedir ki başarmıştır. Öte yandan dış basın ve ülke gündemi Edmond Kirsch'in ölümünü konuşmaktadır. Ortaya birtakım iddialar atılmıştır. Bu iddialarda Kraliyet Ailesi'nin de adının geçmesi ayrıca önemli bir konudur. 

Ambra Vidal ve Robert Langdon nihayet Edmond'ın laboratuvarına ulaşmışlardır ve buluşu açıklamaya hazırlanırlar. Buluş genel hatlarıyla insanoğlunun nasıl meydana geldiğini Evrim teorisi üzernden anlatmaktadır. İnsan ırkının 50 yıl içerisinde yok olacağını söylemektedir.

''Karanlık dinlerden kurtulur, tatlı bilim hüküm sürer.''

Yapay Zeka Winston kendini sıfırlayacaktır ve bu durumda Profesöre laboratuvardan aldığı telefon ile iletişime geçer. Edmond kanserden ölecektir. Bunu öğrenen Winston, buluşun nasıl bir yankı uyandırması gerektiğini düşünür ve bunun sonucunda Edmond'un sunum sırasında ölmesinin en etkili yok olduğu kanaatine varır. İnternet üzerinden kiralık katiller tutup, basına asılsız haberler sızdırır ve suikastı da Naip ismi ile Avilla'yı yönlendirdiğini itiraf eder. Robert, duydukları karşısında büyük bir şok geçirir ve Yapay Zeka'nın ne kadar geliştiğini ve daha da gelişebileceğini tahmin etmemiştir.

Dan Brown Kimdir?

22 Haziran 1964 tarihinde Amerika'da dünyaya gelmiştir. Babası Amerika Devlet Başkanlığı ödülüne layık görülen matematik profesörü Richard G. Brown, annesi ise profesyonel bir dini müzik öğretmenidir. Eğitimini Amherst Koleji ve Philips Exeter Akademisi'nde tamamlamıştır. Sonrasında bu kurumlarda ingilizce öğretmenliği yapmıştır. Şifre çözme ve gizli hükümet gibi konulara olan ilgisi onu gerilim romanları yazmaya itmiştir. 

Dan Brown'un kitapları dünya çağında 56 dilde çevrildi ve 200 milyondan basıldı.

Dan Brown Kitapları:

1996 – Digital Fortress (Dijital Kale)
2000 – Angels and Demons (Melekler ve Şeytanlar)
2001 – Deception Point (İhanet Noktası)
2003 – Da Vinci Şifresi
2009 – The Lost Symbol (Kayıp Sembol)
2013 – Inferno (Cehennem)
2017 – Origin (Başlangıç)

Özetle;

Başlangıç, gerek olay örgüsü gerek konusu ile okuru bambaşka bir atmosfere taşır. 

Kaynakça:

https://www.bilgikirliligi.net/2020/02/dan-brown-baslangic-ozeti-origin.html

https://www.biyografi.info/kisi/dan-brown

https://kitap.yazarokur.com/baslangic


BENZER YAZILAR

Emily Elizabeth Dickinson Kimdir?

19. yüzyılda Amerika’nın önde gelen özgün lirik şairlerinden Emily Dickinson’ın hayatı, şiirleri ve ölümü.

Servet-i Fünun Dergisinin Kapatılışı Üzerine

Recaizâde Mahmut Ekrem'in öncü olduğu Servet-i Fünun dergisi, topluluk içindeki tartışmalar ve derginin kapatılması.


Paylaş