Kübalıların "zamanın durduğu şehir" olarak bildikleri Trinidad hakkındaki bilgileri sizi için derledik.

Küba, 1959 yılında, Che Guevara ve Fidel Castro liderliğinde yapılan Küba Devrimi’nden sonra, dünyada komünizmle yönetilen nadir ülkelerden birisi oldu. Dünya tarafından “Zamanın Durduğu Ülke” olarak bilinen Küba, yıllardır turistlerin ilgisini çekiyor. 

Küba, tüm dünyaca nasıl "zamanın durduğu ülke" olarak biliniyorsa, Küba'nın güneydoğusunda bulunan Trinidad da Kübalılar için "zamanın durduğu şehir" olarak biliniyor. Havana'yı gördükten sonra neden bu şehrin böyle anıldığını anlıyorsunuz. 

1- Trinidad'ın Tarihi

Trinidad, 1500'lerden kalan bir şehir ve hem Küba’nın hem de Latin Amerika’nın en eski şehirlerinden birisi. Haiti’de şeker üretiminde çalışan kölelerin kaçıp buraya yerleşmesi, bölgenin yoğun bir yerleşim bölgesi haline gelmesini sağlıyor. 1800’lerde buradaki şeker üretiminin artmasıyla birlikte Trinidad, Küba’nın şeker ihtiyacının 2/3’nü karşılar duruma geliyor. Yani Trinidad 1800'lerden sonra altın çağını yaşamaya başlıyor. 

Zamanla şeker üreticilerinin zenginleşmesiyle, Avrupa’dan getirilen seramikler, taşlar, ve fayanslarla lüks evler yapılmaya başlanıyor. O lüks evlerin konumlandığı nokta bugün “Plaja Major” olarak biliniyor ve Trinidad’ın en ünlü meydanlarından birisi haline gelmiş durumda.

1800’lerin sonunda İspanyollara karşı başlayan Bağımsızlık Savaşı’nda üretim yerlerine yapılan saldırılar nedeniyle, şehir eski cazibesini kaybetmiş. Ta ki 1988’de mimarisi, atmosferi ve tarihiyle yeniden keşfedilip UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne alınana kadar.

2-Trinidad'da Gezilecek Yerler

İlk olarak şehrin merkezindeki küçük istasyonda, otobüsten inip bavulunuzu Arnavut kaldırımda sürüklemeye çalışırken sevebilirsiniz bu şehri. Cıvıl cıvıl insanları, sokaklardan asla eksik olmayan Latin Amerika müzikleri, rengarenk boyanmış evleri, ardına kadar açık kapıları, sokağa sandalyesini atmış domino oynayan amcaları, beyzbol topu peşinden koşan çocuklarıyla Trinidad, bir daha ayrılmak istemeyeceğiniz bir yer olabilir. Trinidad'ı sevmek için sokaklarında yürümeniz yeterli aslında. Peki, o sokaklardan geçerek nereye yürümek isteyebileceğinize bir göz atalım.

La Canchanchara Bar

La Canchanchara Bar, günümüzde tüm dünyaca bilinen canchanchara koktelyinin çıktığı yerdir. Bilmeyenler için canchanchara kokteyli rom, lime, bal ve su ile yapılan bir kokteyldir. Çok eski yıllardan beri Trinidad'daki Canchanchara Bar'da yapılmaya devam edilen bu kokteyl, Küba'nın bilinen en eski koktelyidir. Bugün hala Trinidad'ın renkli sokaklarından birisinde bulunan bu bara gittiğinizde zamanda yolculuk yapmış gibi hissedebilirsiniz. El yapımı, Canchanchara kokteyline özel semarik bardaklarda, hafif ve ferahlatıcı içkinizi yudumlarken bir yandan da yerli müzik gruplarını dinleyebilir ve diğer herkes gibi kendinizi meydana atıp çılgınca dans edebilirsiniz.

Topes de Collantes Doğal Parkı

Belki de hayatınızda görüp görebileceğiniz en güzel doğal parklardan birisi olan bu park, Trinidad'ın kuzeyinde konumlanmıştır. Birçok canlı ve bitki türüne ev sahipliği yapan bu park aynı zamanda şelaleleriyle de adından sıkça söz ettirir. Bu parkı görmek için Trinidad'ın merkezindeki birkaç acenteden birisiyle anlaşarak bir tur ayarlayabilirsiniz. Sabah başlayan bu tur yaklaşık 5 kilometre doğa yürüyüşünden sonra ulaşacağınız şelalede son buluyor.

Ayrıca bu milli parkın içinde Küba kahvesi üreten ve satan kafeler de bulunmakta. Tur sonunda yorgunluğunuzu atmak için bunlardan birisine oturabilir, kahve yapımını ve çeşitlerini öğrenebilir ve muhteşem Küba kahvesinin tadına bakabilirsiniz.

Los Ingenios Vadisi

Nasıl Trinidad Küba'daki şeker kamışı üretiminin merkezi ise, Los Ingenios Vadisi de Trididad'daki şeker kamışı üretim merkezi. Bugün 70'ten fazla fabrikaya ev sahipliği yapan bu vadide, 18. ve 19. yüzyıldan beri şeker kamışı üretilmekte. Ayrıca bu bölgede Iznaga isminde bir kule de bulunmakta. Bu kule eskiden şeker kamışı üreten 30.000 köleyi gözetlemek için yapılmış. Bugün ise ziyaretçilerine muhteşem bir manzara sunuyor.

3-Trinidad'da Ulaşım ve Konaklama 

Havana'nın 315 kilometre güneydoğusunda bulunan Trinidad'a 2 şekilde ulaşabilirsiniz. Havana'dan kalkan Viazul otobüleri ile yaklaşık 6 saatlik bir yolcuklukla ulaşabilirsiniz. Otobüs ücreti 16$ ile 25$ arasında değişiyor. Ayrıca, trenle yaklaşık 3 saatlik bir yolculukla Santa Clara şehri'ne gidebilir ve oradan Trinidad'a giden otobülere binebilirsiniz. Toplamda yaklaşık 8 saat süren bu yolculuk, $20 civarındadır. 

Triniadad'a vardığınızda şehir içi ulaşım olarak çok bir seçeneğiniz olmadığını göreceksiniz. Zaten sokakları gördüğünüzde yürüyerek gezmenin en iyisi olduğunu düşünebilirsiniz. Eğer uzak bir mesafeye gidiyorsanız ya da yürümeyi tercih etmiyorsanız, bicitaxi denen yarı bisiklet olan bu ulaşım aracını ya da normal taksileri kullanabilirsiniz.

Konaklama konusuna gelecek olursak, yalnızca Trinidad'da değil tüm Küba'da turistlerin konaklaması için uygulanan casa particular diye bir sistem var. Bu sistemde kübalılar evinin tamamını ya da bir odasını gelen turistlere kiralıyor. Böylece hem bundan ekonomik bir gelir elde etmiş oluyor hem de kültürlerarası etkileşim sağlamış oluyor. Peki, Küba'da hiç mi otel yok? Tabi ki var. Sayıları çok az ve ücretleri çok yüksek olsa da otelde konaklmak da bir seçenek. Ancak gerçek Küba'yı yaşamak, kübalıları yakından tanımak istiyorsanız casa particuları tercih etmelisiniz.

Küba turistlere dünyanın başka hiçbir yerinde karşılaşamayacağınız bir tatil fırsatı sunuyor: Zamanda yolculuk yapmak. Tek bir cümleyle anlatacak olursak Küba'da tatil yapan birisi ortalama 70 yıl kadar geriye gidiyor. Bunu gerek imkanlar, gerek sokakta gördüğünüz arabalar sayesinde anlayabiliyorsunuz. Bu muhteşem şehir Trinidad, Küba'da bu hissi yaşayabileceğiniz en güzel yer. Küba'ya giderseniz yolunuzu bu muhteşem şehre düşürmenizi tavsiye ederiz.

Kaynaklar:

https://www.bizevdeyokuz.com/kuba-trinidad-gezilecek-yerler/

https://www.gezgincift.com/trinidad-gezilecek-yerler-kuba


BENZER YAZILAR

Evde Kolayca Hazırlanabilecek 5 Meze Tarifi

Keyifli masalara renk katacak ve evde yapabileceğiniz 5 pratik meze tarifi.

5 Ülke 5 Sokak Lezzeti

Farklı ülkelerin farklı sokak lezzetleri ve hazırlanışları


Paylaş