2014 yılında çekimleri başlayan, günümüzde hala çekimleri devam eden Outlander (Yabancı) dizisinin konusunu, fragmanlarını, izleyici yorumlarını ve hakkında bilinmeyenleri sizler için derledik. Keyifli okumalar.

Outlander (Yabancı) Dizisi

Outlander (Yabancı) Dizisi Hakkında

Outlander dizisinin prömiyeri 9 Ağustos 2014 senesinde Starz’da yapılmıştır. Dizi Ronald D. Moore tarafından geliştirilmiştir. Yapıt Diana Gabaldon'ın aynı adlı roman serisine dayanmaktadır. Outlander dizisinin müziği  Bear McCreary tarafından bestelenmiştir. 2014 senesinde çekilmeye başlanan dizinin 6. sezon çekimleri tamamlanmıştır ve 7.sezon için de onay almıştır.

Tür: Dram / Fantazi/ Macera 

Yapım şirketleri: Sony Pictures Television, Left Bank Pictures, Story Mining and Supply Company,Tall Ship Productions

Sezon: 6 

IMDb: 8.5/10

Beyazperde: 3.8/5

Rotten Tomatoes: %88

Outlander Dizisi Müzikleri

Outlander Dizisi Konusu

1. Sezon

Clarie Randall İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz ordusunda hemşirelik görevi yapmıştır. 1945 senesinde Claria Randall ve kocası Frank Randall İskoçya’nın Iverness şehirini ziyarete giderler. Orada Claire Craig na Dun’da bulunan taşlardan istemeden 1743 senesine zaman yolculuğu yapar. Öncelerde bu durumdan hoşnut olmayan Claire orada bulunan bir İskoç dağlısı olan Jamie’ yle evlenir ve ona sonra aşık olur. Casusluk yaptığından şüphelenilen Claire Jamie’ye her şeyi anlatır ve onu suçlamalardan aklarlar. Jamie ise orada bulunan zalim Jack Randall tarafından işkenceye maruz kalır. Claire ve arkadaşları onu kurtarırlar. Claire hamilelik haberini Jamie’ye verir.

Outlander Dizisi İlk Sezon Fragmanı

2.Sezon 

Dizinin 2. sezonunda Claire ve Jamie'yi 18. yüzyılda Paris'te görürüz. Orada Jamie ve Claire Fransa Kralı XV. Charles Stuart'ın sırdaşı olur, ve ayaklanmaları engellemeye çalışırlar. Randall ile Paris'te yeniden karşı karşıya gelirler. Claire ve Jamie'nin Faith adı verdikleri kızları ölür. Claudel adı verilen genç bir Fransız kızı evlat edinmeye karar verirler. Yeniden çıkacak olan savaş Culloden savaşı sırasında Claire hamiledir. Jamie Claire'in geri dönmesini, kendisinin bu savaştan sağ çıkmayacağını söyler. 20. yy 'a geri dönen Claire oradaki kocası Frank'e zaman yolculuğunu anlatır. Jamie'yi unutmasını ve çocuğunu kendi çocuğu gibi büyütmesine izin vermesini ister. Aradan yirmi yıl geçer, Frank bir araba kazasında ölür Claire, 20 yaşındaki kızı Brianna'yı İskoçya'ya götürür. Claire, Jamie'nin Culloden'da savaşta ölmediğini keşfeder ve ona geri dönmeye karar verir. 

Outlander Dizisi 2. Sezon Fragmanı 

​​​​​​3. Sezon 

Culloden savaşında Jamie Randall'ı öldürür, ve yaralanır. Aynı zamanda da idam cezasından kurtulur. Vali Lord John Gray ile hapishanede tanışır ve arkadaş olurlar. Bir İngiliz mülkünde çalışmaya başlayan Jamie'nin bir ilişkisi olur ve bu ilişkisinden William adlı çocugu doğar. Jamie İskoçya'ya dönmeye karar verir ve orada matbaa işi ile uğraşır. Claire ise 1948 senesinde tıp fakültesine kaydolur. Frank bir araba kazasında yaşamını kaybeder ve Claire Jamie'nin ölmediğine dair ipuçları edinir. Zamanda yolculuk yaptığında ise onun dul biri ile evlendiğini keşfeder. Claire ve Jamie korsanlar tarafından kaçırılan Jamie'nin yeğeni'nin peşine düşerler ancak bir kaza geçirirler ve tekneleri dağılır. 

Outlander Dizisi 3. Sezon Fragmanı 

4. Sezon 

Claire ve Jamie Kuzey Carolina'dan İskoçya'ya dönmeye çalışırlar. Yolda Jamie'nin teyzesine uğramaya karar verirler ve orada köleleştirilmiş Afrikalılar ile karşılaşırlar. Hayatlarını değiştirmeye ve kendilerine yeni bir hayat kurmaya karar verirler. Bunun için de bir arazi bakmaya başlarlar. Bu kasabada Jamie eski dostu Murtagh ile karşılaşır. 1970'lerde ise Brianna (Claire ile Jamie'nin kızları) Rogger'ın evlilik teklifini geri çevirir ve ailesinin bir yangında öleceğini öğrenince onların yanlarına gitmeye karar verir. Brianna taşlardan geçer. Roger'da onu takip eder.Yolda başına türlü şeyler gelir ve tecavüze uğrar ancak en sonunda gerçek babası ile tanışır ve annesi ile kavuşur. Bir yanlış anlaşılma olur Jamie Brianna'ya tecavüz edenin Roger olduğunu zanneder ve onu esir olarak satar. Kısa zaman içinde yanlışını fark eder ve Roger'ı kurtarmak için peşinden gider.

Outlander Dizisi 4. Sezon Fragmanı 

5. Sezon

Amerikan Bağımsızlık savaşı başlar, Jamie ve Claire Ridge'deki evlerini korumak için savaşırlar. Roger ile Brianna evlenir. Roger Alamance Savaşı'nda İngilizler tarafından yakalanır ve yanlışlık ile asılır fakat hayatta kalmayı başarır. Jamie'nin arkadaşı Vali Tyron ise Jamie'yi Murtagh'ı avlamaya zorlar, ve düzenleyicilere karşı bir milis toplamasını ister. Murtagh vurularak öldürülür. Stephen Bonnet'in ortaya çıkması ile Roger ve Brianna'nın ilişkisi de bir testten geçer. Oğullarının güvenliğini ve geleceğini güvence altına almak isterler ancak taşları aşamazlar ve aileleri ile birlikte Ridge'de kalmaya karar verirler. 

Outlander Dizisi 5. Sezon Fragmanı 

Outlander Dizisi 6. Sezon Fragmanı 

Outlander Dizisi Oyuncuları

Sam Heughan – Jamie Fraser

Caitríona Balfe – Claire Randall Fraser

Tobias Menzies – Jack Randall

Sophie Skelton – Brianna Randall Fraser

Caitlin O'Ryan – Lizzie Wemyss

Richard Rankin – Roger Wakefield

César Domboy – Fergus

Duncan Lacroix – Murtagh Fraser

Grant O'Rourke – Rupert MacKenzie

David Berry – Lord John Grey

Outlander Dizisi İzleyici Yorumları

Yorumlar IMDb’den alınmıştır.

Outlander kitaplarını okumadım o yüzden konu ile ilgili de bir bilgim ve beklentim yoktu, ama izleyince bayıldım bence herkes kendinden bir şeyler bulabilir ve severek izleyebilir diziyi. (Supermanfan-13)

Beni şaşırtan bir dizi. Sam Heughan rolünün hakkını vermiş. Sinematografi harika, kullanılan manzaralar müthiş. Dürüst olmak gerekirse beni rahatsız eden bazı sahneler de var. Oyuncu kadrosu genel olarak iyi. Beğendim. (foskla)

Kitaplarının mükemmel bir uyarlaması olmuş. Kitaplarını severek okudum. Açıkçası uyarlamanın bu kadar iyi olacağını beklemiyordum önyargı ile yaklaştım ama yanıldım. Size de izlemenizi tavsiye ederim. (mcampbelljh1)

Outlander Dizisi Hakkında Bilinmeyenler

Kaynaklar

https://www.imdb.com/title/tt3006802/

https://en.wikipedia.org/wiki/Outlander_(TV_series)

 


BENZER YAZILAR

Yazın En İddialı Dizisi “The Bear”

Yazın en iyi dizilerinden biri olarak adını duyuran, Jeremy Allen White'ın başrolünde bulunduğu The Bear dizisinin incelemesi ile karşınızdayız.

After Life: Bir Değişim Hikayesi

Her insan hayatında mutsuz yollardan geçmiştir. After Life dizisi de bu yola dair küçük bir öykü. Bu dizinin sezonlarını inceledik.


Paylaş