Whitney Houston, Beyonce, Lady Gaga, Taylor Swift ve daha fazlası. Müzik dünyasına damga vuran yıldızların ilham veren belgeselleri

Yazar: Dilara Akgün-İstanbul Üniversitesi

Dünyayı peşinden sürükleyen müzik yıldızlarının o sevdiğimiz şarkılarını sahnedeki yaşamlarını biliyoruz. Onlara ilham veren olayların neler olduğunu, nasıl çocukluk geçirdiklerini, kimi örnek aldıklarını ve yıldız olmadan önce yaşam koşullarının nasıl olduğunu bilmiyoruz.

Bu belgeseller de, evlerimize kapandığımız bu günlerde izlenebilecek, müzik yıldızlarının dünyasını daha yakından görmemizi sağlayacak belgeseller. İzledikten ve hikayelerini öğrendikten sonra şarkılar daha anlamlı gelmeye başlayacak.

Homecoming : A Film by Beyoncé  (2019)

Nisan 2019'da Netflix'te yayına giren belgeselin yazarı, yapımcısı ve yönetmeni Beyoncé'nin kendisi. Belgeselde sanatçının 2018 yılındaki Coachella Festivali'nden yaşamına çalışma hayatından kariyerinin ilk yıllarına kadar birçok sahneye tanık oluyoruz. İhtişamlı sahnenin arkasındaki dünyayı daha yakından görüyoruz.

Cobain: Montage of Heck (2015)

Kurt Cobain hakkında birçok belgesel bulunuyor ama bu en geniş kapsamlı belgesel. Cobain'in kızının para kazanmak amacıyla babasının videosunu çekerek oluşturduğu arşiv, belgeseli benzerlerinden daha özel hale getiriyor. Özellikle Nirvana hayranlarının izlemesi gereken bir belgesel.

Foo Fighters : Back and Forth (2011)

Nirvana'nın küllerinden doğan Foo Fighters, Grammy kazanan bir fenomen haline geldi. Grubun demo kasetlerden 2011 yılında çıkardıkları Wasting Light albümüne kadar olan 16 yıllık süreç bu belgeselde hayat buluyor. (1)

Whitney : Can I Be Me? (2017)

2012 yılında aramızdan ayrılan Whitney Elizabeth Houston henüz 15 yaşındayken Chaka Khan, Lou Rawls ve Jermaine Jackson’a arka vokal yapıyordu. 1983 yılında Clive Davis'in Arista Records ile dünya çapında bir albüm sözleşmesi imzaladı.’’Dünya’nın En Çok Ödül Kazanan Kadın Şarkıcısı’’ ünvanını günümüzde elinde bulunduran sanatçının başarısı, uyuşturucu kullanımı,aşk ve magazin skandallarını beraberinde getirdi.Bu belgeselde kariyerindeki iniş çıkışlar sanatçının hayatı ile birlikte anlatılmış. (2)

Katy Perry : Part Of Me (2012)

Katy Perry’nin çocukluğunu, gençlik yıllarını anlatan bir belgesel. Bir Gospel sanatçısından hepimizin şarkılarını bildiği dünyaca ünlü bir yıldıza dönüşmesini sağlayan Teenage Dream albümünün yaratılış sürecini ve California Dreams turnesinin arka planını izliyoruz. 3D olarak da sinemada da yayınlandı.

Gaga : Five Foot Two (2017)

Belgesel, ABD’li şarkıcı Lady Gaga’nın beşinci stüdyo albümü Joanne’in prodüksiyon ve yayınlanma sürecini ve 51.Super Bowl devre arası performansını işliyor. Ayrıca belgeselde sanatçının günlük yaşamından, oyunculuk çalışmalarına ve Madonna ile arasındaki tartışmadan da kesitler yer alıyor. 2017 Eylül’ünde Netflix'te yayınlandı. Bu belgesel sanatçının Joanne Dünya Turnesi’nin Avrupa ayağında her performansı öncesi gösterildi.

Taylor Swift : Miss Americana (2020)

Country şarkıcısından tüm dünyanın tanıdığı Grammy ödüllü bir Pop divasına dönüşen söz yazarı Taylor Swift'in belgeseli. Şarkıcının hayatı ve kariyeri üzeri olan belgesel geçtiğimiz Ocak ayı sonunda Netflix'te yayınlandı.Yayınlandıktan sonra  IMDb tarihinde bir sanatçının en yüksek puan alan Netflix orijinal biyografik belgesel filmi oldu. Ayrıca belgesel ile birlikte yayınlanan Only The Young teklisi de streaming servislerinde büyük bir başarı elde etti.

What Happened, Miss Simone? (2015)

Amerikalı şarkıcı,piyanist ve sivil haklar aktivisti olan Nina Simone hakkında çekilen 2015  yapımı belgesel 88. Akademi Ödülleri’nde En İyi Belgesel dalında aday gösterilmişti. Lisa Garbus tarafından yönetilen belgeselin adı Maya Angelou’nun bir sözünden alınmıştır.

Searching for Sugar Man (2012)

 

Detroit'te sokak sanatçısı olan ve keşfedilen Sixto Rodriguez'in bir albümü çıkar. Albümün hiç satmamasıyla ortadan kaybolur. Şarkıcıyı Amerika'da kimse bilmese bile Sixto Rodriguez Güney Afrika Cumhuriyeti'nin en büyük müzik yıldızıdır. Bir devrime ilham veren Sixto Rodriguez büyük bir yıldız olduğunu yıllar sonra öğrenir. 

Dünya tarihinde yaşanabilecek en ilginç olaylardan biri. 

"The Last Waltz" (1978)

Bob Dylan'ın arkasında çalan ve bu sayede dünyaca tanınan The Band'in belgeseli. Belgeselin yönetmeni dünyanın en iyi yönetmenlerinden Martin Scorsese. The Band 1976 senesinde bir veda konseri verdi ve bu konserde dünyanın en büyük yıldızları katıldı. San Francisco'da gerçekleşen konsere katılan isimlerden bazıları:  Muddy Waters, Neil Young, Bob Dylan, Ringo Starr, Neil Diamond, Eric Clapton, Van Morrison, Joni Mitchell.

Belgeselde özel röportajlar ve stüdyo performansları yer alıyor. 


BENZER YAZILAR

Tartışılası Bir Klasik ‘’The Life of Pablo’’

Bu yazımızda, Kanye West’in 2016 çıkışlı albümünü konuşacağız.

Ses Türleri Nelerdir? Soprano, Alto, Tenor, Bas ve fazlası

Ses türleri ses aralığından yardım alarak nasıl belirlenir? Örneklerle birlikte opera ve korodaki ses türleri.


Paylaş