Mutluluk hissi veren, insanın içini ısıtan 10 film önerisi ve detayları.

Mutluluk hissini veren, ara ara göz dolduran, iç ısıtan filmleri sizler için derledik. İşte mutlu eden filmler listemizdeki 10 film!

Amelie (2001)

amelie

IMDb Puanı: 8.4

Annesini çok küçük yaşlarında kaybetmiş olan ve babasıyla da haliyle iyi bir iletişimi olmayan Amelie, hayatını çok sıkıcı bulmaktadır. Oldukça sıradan bir kız gibi görünse dahi hayal dünyası çok başkadır. Bu monoton hayatı onu yeni arayışlara iter. En olmayacak şeylerden mutluluklar yakalamaya çalışır. İnsanların hayatlarına dokunur. Onlara yardımcı olur, onların işlerini kolaylaştırır, yollarına düşen engelleri kaldırır ama kimse onu görmez, ona tıpatıp karşılık vermez.

Utangaç ve kendi halinde yaşamaya çabalayan ve aynı zamanda yalnızlığını da sorgulamaya başlayan Amelie için hayatını değiştirecek bir şey olur: aşık olur.

İzleyenlerin yüzünde leziz bir gülümseme bırakacak filmlerin başında gelir Amelie. İnce ince işlenmiş senaryosu ile hayattan nasıl zevk alınacağını gösterir bizlere. Bunu yapabilmek için öyle büyük şeylere ihtiyaç olmadığını, elimizdekilerin de gayet yeterli olduğunu açıkça gösterir bizlere.

Sade bir hayat, elindekiyle mutlu olmak, beklentisiz yaşamak ve yüzlerde oluşan gülümseme ile terapi gibi gelecek sizlere bu film. Kesinlikle önerilerin en başına yerleştiriyoruz Amelie'yi.

Bu Nasıl Aile! (2013)

Bu Nasıl Aile!

IMDb Puanı:7.0

David Burke adındaki adam kendi mahallesinde uyuşturucu satıcılığı yapmaktadır. Bir gün satması gereken uyuşturucuları kaptırır ve ve baş satıcı olarak adlandırılan Brad'e haliyle borçlanır. Brad, David'e zarar vermemek için sadece tek bir şansının olduğunu söyler: Meksika sınırından yüklü miktarda uyuşturucu geçirmek.

David tehlikeli olduğunu bildiği sınırda dikkat çekmemek için bir aile ile sınırı geçmek zorunda olacağını düşünür ve hemen kendine farklı kişilerden bir aile kurmaya karar verir ve çalışır. Striptiz dansçısı Rose anne rolünde, bakir bir genç olarak sayılan Kenny ve bir kaçak olarak görülen Casey ise çocukları rolünde olacaktır. İzlerken gülmekten midenize ağrılar girecek, gözyaşlarınızı tutamayacaksınız. Önerilenler listemizde başı çekenler arasında yer alıyor Bu Nasıl Aile!.

Çikolata (2000)

Çikolata

IMDb Puanı: 7.3

Küçücük bir Fransız köyü. Sıkıcı, monoton sayılacak derecede sıradan bir yaşam. Bu küçük köyde istediği ortamı oluşturmaya çalışan ve bunun sürdürülmesi için elinden geleni yapan baskıcı bir belediye başkanı.

Tüm bu kasvet içerisinde bir yenilik tüm hayatları değiştirecektir: Köye çikolata dükkanı açan bir anne-kız. Sadece ufacık bir çikolatanın dahi verebileceği mutluluktan habersiz olan köy halkı bu yeni ortamla karşılaşınca içinde yer aldıkları yaşamı da yeniden keşfetmeye başlayacaklardır.

Bütün ön yargıları kırmaya aday, varolan kalıpların dışında hareketi sağlayan ve insanlara farklı farklı bakış açıları kazandıran bir anne-kızın naif mücadelesi sizlere hem bol bol çikolata yedirecek hem de leziz bir seyir keyfi yaşatacak.

Big Fish (2003)

Big Fish

IMDb Puanı: 8.0

Tim Burton'un klasik özelliğidir: izlediğiniz vakit, rüyadan yeni uyanmış gibi hissetmenize sebep olacak senaryolar sunar. Big Fish iki saat boyunca izletip fantastik bir macera masalının içerisinde keşke hayat da böyle olsaydı dedirtecek türden bir film.

Babası ile yıllardır görüşmeyen William, babasının hastalığı ile birlikte evine geri döner ve gezgin bir satıcı olan babasını daha yakından tanıyabilmek için gençliğinde yaşadığı öyküleri toplamaya başlar. İnsanları seyir zevkiyle büyüleyen ve zekasına hayran bırakan Tim Burton yine mis gibi bir görsel şölen sunuyor bizlere.

Film biter bitmez yüzünüzde kocaman bir gülümseme ve dolmuş gözlerle etrafa dalgın dalgın bakıyor olabilirsiniz, bizden söylemesi.

The Bucket List (2007)

The Bucket List

IMDb Puanı: 8.0

Şimdiden söylemekte fayda var: Nicholson son kez beyazperdede ve başka bir efsane isim ile birlikte: Morgan Freeman.Sinemanın efsane iki usta ismi çok leziz bir hikaye ile karşımızda duruyor.

Yaşamlarının son demlerini yaşayan ve hastanede kanser ile mücadele veren iki dost, hayatları boyunca yapmayı çok isteyip asla yapamadıkları şeylerin listesini çıkarırlar ve macera bundan sonra gerçek anlamda başlar.

Morgan ve Nicholson'ın karakterlerinin film boyunca biribirleriyle olan atışmaları ve huysuzlukları görülmeye değer. Güldüren, gülümseten ve aynı zamanda da gözleri dolduracak bir film. Bizden söylemesi: İzledikten sonra bile yüzünüzdeki tebessüm uzun süre aynen kalabilir.

Kayıp Şeylerin Bakım Kılavuzu (2016)

Kayıp Şeylerin Bakım Kılavuzu

IMDb Puanı: 7.3

Bu film tam anlamıyla bir kendini iyi hisset filmidir, duyrulur.

Tatlı eğlencesine dramayı da eşlik ettiren film, her koşulda hayatı yakalamak gerektiğine kanaat getirir.

Trevor adlı genç, dünya üzerinde ender görülen bir hastalık sebebiyle boyundan aşağısı tutmayan bir gençtir. Onun yeni bakıcısı olan Ben ile uzun bir yolculuğa çıkar ve macera böylece başlamış olur. Her kişiliğin kendini sorgulamasına olanak sağlayan ve insanı da harekete geçirmeye çabalayan bir potansiyele sahip bir iş izleyeceksiniz.

Can Dostum (2011)

Can Dostum

IMDb Puanı: 8.5

Utanmadan kahkahalar atmaya ve özel bir dostluğa hazır olmanızı umuyoruz. Çünkü Can Dostum tam da böyle bir film.

Son zamanların en dokunaklı filmlerinden olan Can Dostum, boyundan aşağısı felç olan Philippe adlı epey varlıklı bir adamın, ona bakıcılık yapması için Driss adlı eski bir hükümlüyü işe almasıyla başlar. İki zıt kutup bir araya geldikçe arkadaşlık da başlamış sayılır. Sonra da iki yakın arkadaş olan Philippe ve Driss, birbirlerini hayata bağlar.

Arkadaşlığın ne denli büyük bir nimet olduğunu hatırlatan Can Dostum, çok özel bir film niteliği taşımakta. İzledikten sonra arkadaşlarınıza sıkı sıkıya sarılmayı sakın unutmayın!

Küçük Gün Işığım (2006)

Küçük Gün Işığım

IMDb Puanı: 7.8

Hoover adlı ailenin en küçük üyesi olan Olive ülkenin bambaşka bir ucundaki güzellik yarışmasına katılmayı çok ister. Şişman bir kız olsa da bu hayali gerçekleştirmek onun yaşlarındaki bir kız için çok önemlidir. Bütün aile üyeleri tek bir minibüse doluşarak Olive'nin bu isteğini yerine getirebilmek adına yola koyulurlar. Macera birbirileriyle zıt olan aile üyelerinin aynı minibüste yolculuk etmesiyle başlar ama aile olmanın da, birlikte hareket etmenin de önemini kavramaya başlar herkes.

Kaybetmenin yanımızda sevdiklerimiz olduğu sürece bir kayıp olmadığını öğretiyor film aslında. Ayrıca içimizi ısıtacak ve bize mutluluğu sıradışı rolleri göstererek veren film izlemeye değer.

Neşeli Günler (1978)

eşeli Günler

IMDb Puanı: 8.7

Turşu suyunun aslı limondan mı yoksa sirkeden mi olur sorgulamasını tüm ülkeye yaymayı başaran Neşeli Günler, adıyla bile neşe katarak hafızalara kazınmış bir film.

Kazım ve Saadet adlı iki çocuğun inatları sebebiyle ailelerini dağıtmasıyla başlar film ve bir yandan da Şener Şen'in hayat verdiği palavracı amca Ziya sayesinde kahkahayı yukarılara çeker.

Aslında filmin en büyük artısı, tekrardan aile olabilmek adına çabalayan bu altı çocuğun verdiği gizli ve amansız mücadeledir. Onların verdiği bu mücadele ile aile olabilmek ne denli önemlidir, bizlere bunu öğretir, bunu hatırlatır.

Yeşilçam döneminin en özel filmlerinden sayılan Neşeli Günler her saniyesiyle neşe ve umut vadediyor. Gözleri de dolduracak cinsten elbette. İzleyin, olur mu?

Hayat Güzeldir (1997)

Hayat Güzeldir

IMDb Puanı:8.6

Arka planında bir savaşı içeren fakat özelinde sapsağlam bir filmdir Hayat Güzeldir. Kendine has çocuksu cazibesi ile prensesi saydığı kişinin kalbini çalmaya çalışan ve sonunda başaran Yahudi garson Guido'nun hayatının ikinci yarısını anlatır film.

1930'ların İtalya'sı. Guido adında kaygısız bir Yahudi kitapçı yakın bir şehirde oldukça güzel bir kadına aşık olur, kur yapar ve onunla evlenerek bir peri masalını başlatmış olur. Guido ve karısının bir oğulları olur ve İtalya'yı Alman güçleri istila edene dek mutlu mesut yaşarlar.

Seneler sonra, karısı ve küçük oğluyla birlikte bir toplama kampına hapsedildiklerinde Guido, ailesini kurtarabilmek adına çevresinde yaşanan dehşet verici olan her şeyi reddeder ve neşeli bir halde sahtekarlık ağını örmeye başlar. Hem ailesini bir arada tutabilmek hem de oğlunu bu dehşetten uzak tutabilmek için bir oyun oynar. Oğlunu da bu oyuna dahil eder. Aslında bu yıkımı bir oyunmuş gibi gösterir. Bu oyunun kazanma ödülü ise tanktır.

Hem gülümseten, hem de acı veren tarafları var Hayat Güzeldir'in. Bizce gözleriniz çok dolacak ama oralarda bir yerlerde Guidolar bizi izleyenleri sayesinde hiç yitmeyecek.

Kaynakça

https://www.imdb.com/

https://paratic.com

https://www.sinefesto.com


BENZER YAZILAR

Oscar 2021 Kısa Film, Kısa Animasyon ve Kısa Belgesel Adayları

Oscar ödül törenine az zaman kalmışken En İyi Kısa Animasyon, En İyi Kısa Belgesel ve En İyi Kısa Film adayları herhangi bir boş vakitte izlemek için ideal.

Bilinçaltı ve Düşsel Dünyanın Karanlık Gerçeği: Mavi Kadife

Anlamak için bakışımızı çevreden kendi içimizde derinlere yönlendirdiğimiz, bilinçaltı yolculuğunda kaybolduğumuz bir David Lynch filmi.


Paylaş