10 bin dolardan satışa çıkarıldan Messi’nin göz yaşları, Apple iPhone 13 serisi, Twitter yazı tipi değişikliği, Financial Times’dan Türkiye’nin teknoloji şirketlerine övgüler ve Galata Kulesi'nde Ara Güler sergisi hakkında haftanın haber bülteni.

Messi’nin Göz Yaşları 10 Bin Dolardan Satışa Çıkarıldı

Futbol gündeminin en büyük ve olaylı transferleri arasında yer alan, Fransa’nın önde gelen futbol takımlarından PSG kulübünün yeni transferi Lionel Messi’nin yıllılarını birlikte geçirdiği eski takımı Barcelona’dan vedalaşmak üzere gerçekleştirmiş bulunduğu basın toplantısında gözyaşlarını sildiği peçete 10 bin dolardan satışa çıkarıldı.

Buenos Aires’te yaşayan bir kişi, Messi’nin basın toplantısında gözyaşlarını sildiği peçeteyi 10 bin dolara satışa çıkardı. Peçeteyi satışa çıkartan kişi, üzerinde Lionel’in genetik materyali bulunduğunu iddia ediyor.

Online ve açık artırma şeklinde satışa çıkarılan peçetenin gerçekten Lionel Messi’nin basın toplantısı sırasında göz yaşlarını sildiği peçete olup olmadığı henüz belli değil, konu hakkında net bir açıklama yapılmadı.

Apple, iPhone 13 Serisini Çok Yakında Tanıtacak 

Apple, iPhone 12 serisi ile ciddi satış rakamlarına ulaşmıştı. Şimdi ise yeni nesil iPhone 13 serisinin tanıtımına yalnızca birkaç hafta kaldı. 

Apple, tanıtıma kısa bir süre kala iPhone 13 üzerinde çalışmlarını yoğun bir biçimde sürdürmeye devam ediyor. iPhone 12 serisi ile yakalamış olduğu büyük başarısını iPhone 13 serisi üzerinde de devam ettirmek istiyor.

Özellikle tasarımı ile ilgili beklentinin oldukça yüksek olduğu iPhone 13 serisi, iPhone 13 Mini, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max olarak piyasaya sürülecek gibi görünüyor. Ortaya sızdırılan bilgilere göre özellikle ekran tarafında belli başlı yenilikler bekleniyor.

iPhone 13 ne zaman tanıtılacak? Lansman Ne zaman?

Apple iPhone 12 lansmanını, pandemi nedeniyle 13 Ekim 2020 tarihinde gerçekleştirmişti. Şirket, bu yılki iPhone'ları tam zamanında sevenlerine tanıtmak istiyor. Yeni nesil iPhone 13 ailesinin, 24 Eylül 2021 tarihinde tanıtılması bekleniyor.

Twitter Yazı Tipinde Değişikliğe Gitti

Twitter’ın yazı fontunun değiştiğini fark eden kullanıcılar yapılan bu yeni değişikliğin sebebini merak ediyor.

Uzun bir süresidir tüm kullanıcıların alışmış olduğu yazı tipini değiştiren Twitter, birçok kişinin tepkisi ile karşı karşıya kaldı.

Değişiklik sonrasında uygulamaya giriş yapan kullanıcılar, "Twitter'a ne oldu?" sorusunu sormaya başladı. Yazı fontunun değiştirilmesi kullanıcıların gözlerine tuhaf gelirken, eski sürüme geçiş yapılıp yapılamayacağı da büyük merak konusu.

Yeni Twitter Yazı Karakterinin Adı: Chirp

Yeni güncelleme ile Chirp fontuna geçiş yapan Twitter resmi hesabı üzerinden yazı tipinin değişikliğine dair duyuruda bulundu. Yapılan incelemelere göre özellikle Twitter'ı sık kullanan kullanıcıların yeni yazı tipinden pek memnun kalmadıkları tespit edildi. Ancak şirket bu durumun alışma sürecine bağlı olduğunu savunmakta.

Financial Times’dan Türkiye’nin Teknoloji Şirketlerine Övgüler

Dünyanın en popüler gazeteleri arasında bulunan İngiliz gazetesi Financial Times, teknoloji yatırımları fikirlerinin bu yıl Silikon Vadisi’nden değil İstanbul’dan çıktığını yazdı. "Türkiye nasıl Avrupa teknolojisinin yıldızı oldu" başlıklı haberde, Getir gibi girişimlerin son dönemlerde elde ettiği başarıların Türkiye için güzel bir dönüm noktası olarak görüldüğü belirtildi.

Financial Times’a konuşan Getir’in kurucu ortağı Nazım Salur, 3 yıl önce hiçbir yatırımcının Türk girişimleri için yatırıma sıcak bakmadığını ve İstanbul’un teknoloji alanında potansiyelinin yüksek olduğunu belirtti

Getir, Trendyol ve Hepsiburada'nın Başarısı Financial Times Gazetesi'nde

"Türkiye nasıl Avrupa teknolojisinin yıldızı oldu?" başlığıyla yayınlanan dünyaca ünlü İngiliz gazetesinin haberinde, ABD’de yatırımcıların online market teslimatına yönelik girişimlere milyarlarca dolar yatırım yaptığını ancak 10 dakikada teslimatla bu sektörün öncüsü haline gelerek farkını ortaya koyan Getir’in değerinin şu anda 7.5 milyar dolara ulaştığına vurgu yapıldı.

Haberde, Türkiye’nin öncü alışveriş siteleri arasında yer alan Hepsiburada ve Trendyol'danda bahsedildi. Şu anda 16,5 milyar dolar değeri olan Trendyol’un, gıda dağıtım işi yapmadan önce 2010 yılında online bir moda şirketi olarak işe başladığı ve Hepsiburada'nın 2000 yılında kurularak büyük bir etki yarattığından bahsedildi.

Galata Kulesi'nde Ara Güler Sergisi

Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ortak olarak düzenleyeceği Ara Güler sergisi, yakın zamanda müzeye dönüştürülüp restore edilen Galata Kulesi'nde gerçekleştiriliyor. 

Özgül Özkan Yavuz'un (Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı) sanatseverlere sunacağı 75 siyah-beyaz fotoğrafın altında Ara Güler'in açıklamaları da bulunacak. Serginin açılışı Ara Güler'in 93. yaş gününde, 16 Ağustos'ta Doğuş Grubu Sanat Danışmanı Çağla Saraç tarafından yapılacak. Açılışa katılacak diğer isimler şu şekilde:

Ara Güler Sergisi Ne Zamana Kadar Açık?

Galata Kulesi'nin 3. katında bulunacak olan galeri Ekim ayının sonuna kadar ziyaret edilebilir. 

Kaynaklar:

https://tr.sputniknews.com/20210813/messinin-goz-yaslari-10-bin-dolardan-satisa-cikarildi-1048012558.html

https://www.webtekno.com/iphone-13-fiyati-ozellikleri-h104507.html

https://www.ensonhaber.com/teknoloji/twitter-yazi-tipi-mi-degisti-alismak-zaman-alacak

https://www.ft.com/content/1010e729-a33f-4fd8-acd6-e5391bca45e0

https://www.haberturk.com/ara-guler-seckisi-galata-kulesi-nde-3163119


BENZER YAZILAR

Yeni WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi Nedir?

Dünya genelinde en çok kullanılan mesajlaşma uygulamasının kullanıcı ve gizlilik sözleşmesinde yaptığı değişiklikler ve paylaştığı kullanıcı bilgileri.

Sosyal Medya Adabı Nasıl Olmalı? Görgü Kuralları

Sosyal medya adabı nasıl olmalı? Neden önemli, hayatımızı ne yönde nasıl etkiler gibi soruları yanıtlamaya çalıştık.


Paylaş