Dünyada büyük yatırımlar alarak gelişen; hızlı ödeme sistemleri, internet bankacılığı ve mobil bankacılık gibi hizmetlere odaklanan fintech nedir?

Kısaltılmış hali ile fintech diye adlandırılan ve son yıllarda yükselişe geçen Finansal teknoloji, kelime anlamı olarak mali hizmetleri daha iyi bir duruma getirmek adına teknolojiden yardım alan yeni finans sektörüdür. Kendinden bahsettirmeye başladığı ilk zamanlarda finans sektöründe böyle bir etkiye sahip olabileceği düşünülmeyen ve yalnızca muhasebe alanında hizmet sunan finansal teknoloji, bugün dünya genelinde farklı alanlarda geniş bir müşteri ağını sahip. 

Finansal Teknoloji (Fintech) Nedir? Ne işe Yarar

Financial technology yani Türkçe karşılığında finansal teknoloji; mali bir sistem olup para transferi, akıllı telefonunuzla çek yatırma, bir işe başlamak için para toplama veya bir kişiden yardım almadan yatırımlarınızın yönetimini sağlama gibi çeşitli mali faaliyetlerinizi yürütmenizi sağlıyor.

Avantajlarının başında da bu yeni teknolojiyi kullanan müşterilerin ve finansal hizmet veren servislerin dijital ortamda daha hızlı ve etkin bir mali ortam oluşturabilmesi geliyor.

  

Bunun yanında Fintech'in son zamanlarda gelişiminde ivme kazanmasındaki en önemli faktörlerden biri de hiç şüphesiz kripto paralar. Kripto paraların ortaya çıkışı ve bunun beraberinde getirmiş olduğu parasal faaliyetlerdeki evrilme, bunun yanında oluşan yeni ekosistemde yer edinmeye çalışan bankaların faaliyetleri de bu hızlı gelişimi etkilemiştir. Bankaların kullanıcı profillerine bakıldığında çok yüksek bir kesimini yoğun internet kullanıcıları oluşturmakta. Gelişen bu teknoloji ortamında istenilen hizmeti vermek adına bankaların da yeni mali ekosisteme ayak uydurma çabası içerisinde olduğu gözüküyor.  

Fintech Ekosistemi 

Fintech, sadece tüketicilerin hayatında yer edinmekle kalmayıp istihdam alanında da iş olanakları sağlıyor ve birçok farklı sektörde karşımıza çıkıyor. Bunlardan en önemli olanlarından biri de sigortacılık sektörü. Bu alandaki müşteriler tercihlerini eski yöntemlere göre hız kazanmış çözümler ve sonuçlar sunan Fintech metotlarından yana kullanıyor.

Sigorta sektörünün dışında araba kiralama, uçak bileti arama gibi farklı alanlarda da çözümler üreten fintech projeleri mevcut. Bir diğer taraftan fintech alanında proje üreten firmaların kullanıcılarına sunduğu çözümler arasında kişisel finansal yönetim, akıllı ödeme teknolojileri, blockchain teknolojisi, bulut tabanlı yazılımlar gibi daha birçok farklı başlık bulunuyor. 

Fintech Trendleri ve Sektöre Kazandırdıkları Yeni İş Fırsatları 

Avrupa’da yaygınlaşmaya başlayan ve fazlasıyla ilgi gören birçok fintech trendi bulunuyor. Bu trendler de çalışma alanlarında önemli bir değişime ve yeni iş fırsatlarına işaret ediyor. Bu trendlerin neler olduğundan bahsedersek; Blockchainrobo uzmanlar ve peer to peer krediyi örnek verebiliriz. 

1. Blockchain 

Kullanıcıların, bir merkeze bağlı olmaksızın ağ içerisinde hızlı bir şekilde işlem başlatıp ve sonrasında bu işlemi onaylayabildikleri bir online dijital defter olarak düşünülebilir. 

Blockchain teknolojisinin mali sektörde ses getireceği öngörülen bir durumdu. Adından fazlasıyla söz ettireceğe benzeyen blockhain  teknolojisinin; müşteri ilişkisi yöneticileri, varlık yönetimi danışmanları, finans ve hisse analistlerine olan mevcuttaki talebi fazlalaştırmanın yanında uyumluluk, regülasyon ve finans politikaları uzmanlarıyla birlikte muhasebe ve vergi profesyonellerine duyulan ihtiyacı da tetikleyeceği yönünde görüşler var.

2. Robo-uzmanlar 

Robo-uzmanlar hisse senedi ve dönüşümlerinizin sizin adınıza yönetimini üstlenen bir diğer deyişle otomatik yatırım hizmeti veren sistemdir. Robo- uzmanların istihdam alanını da etkileyeceği düşünülmekte. Etkilenecek çalışma alanlarının başında ise yazılım mühendisleri, mobil ön ve arka uç geliştiricileri, davranış araştırma uzmanları olacağı düşünülüyor.   

3. Peer-to-peer Kredi 

P2P ya da bir diğer deyimle peer-to-peer kredi işlemlerinin temelini, kredi verenler ile kredi hizmeti için başvuru yapanları doğrudan eşleştirme oluşturuyor. Michael Page Türkiye'nin Bankacılık ve Finansal Hizmetler bölümü müdürü Melisa Baykal Demirel:  

"Türkiye’de teknolojiyi kullanarak finansal hizmetler sektörünü geliştiren fintech şirketlerinin işlem hacmi yaklaşık 1 trilyon dolar. Yatırımcılar ve fonlar fintech şirketlerine yatırım yaparken, bu alandaki girişimlerin sayısı giderek artıyor. Türk bankacılık sektörü de dünya ile eş zamanlı olarak fintech şirektleri tarafından geliştirilen çözümleri müşterileri ile buluşturuyor. Ya kendi bünyelerinde benzer uygulamalar geliştiriyorlar ya da halihazırda hizmet veren şirketleri bünyelerine katma yoluna gidiyorlar. Ayrıca Sigortacılık sektörü de büyük bir değişimin içerisinde.  Mobilden anlık yapılabilen sigortalar ile sigortacılık sektörü de Fintech odaklı olmaya başladı. Bu değişimlerin Türkiye’de yeni iş kolları ve istihdam alanları yaratacağını ön görürüyoruz.” sözleri ile P2P nin de diğer fintech trendleri gibi yeni iş olanakları sağlayabileceğini anlamış oluyoruz. 

Türkiye’de Fintech Sektörü

Ülkemizde de popüler bir kavram olmaya başlayıp gelişimine tüm hızıyla devam eden fintech 2019 yılında en çok yatırım alan girişim alanı oldu. Türkiye Girişim Ekosistemi’ne ait açıklanmış verilerde en çok yatırımın fintech dikeyinde yapılmış olduğu biliniyor. 2019 yılında Türkiye’de 17 fintech girişimi yaklaşık 8.4 milyon dolar yatırım aldı.   

Hızlı ödeme sistemleri, internet bankacılığı, mobil bankacılık tarzındaki birçok farklı başlıkta hizmet vermeye odaklanan fintech global bir yatırım ağına sahip ve bu yüzden de ülkemizle birlikte birçok farklı ülkede en popüler yatırım alanlarından biri olmaya devam edecek gibi gözüküyor. 

Kaynak: 

https://www.iyzico.com/blog/fintech-nedir-finans-sektorundeki-etkileri-nelerdir/ https://www.startupnedir.com/fintech-nedir-2/https://www.kolaybi.com/blog/fintech-nedirhttps://www.michaelpage.com.tr/advice/piyasa-haberleri/bu-d%C3%B6rt-fintech-trendi-finans-sekt%C3%B6r%C3%BCnde-yeni-i%C5%9F-f%C4%B1rsatlar%C4%B1-yaratacakhttps://egirisim.com/2020/02/06/turkiyede-2019-yilinda-94-girisime-102-milyon-dolar-yatirim-yapildi/https://www.paradurumu.com/teknoloji/fintech-alaninda-girisimciligin-turkiyedeki-gelecegi-haberi-2705 

 


BENZER YAZILAR

Yağmur Suyu Hasadı: Nedir? Nasıl Yapılır? Maliyeti ve Sistemleri

Yağmur suyu hasadının tanımı, tarihi, nasıl ve nerede yapıldığı, maliyeti, sistemleri, kullanım alanları, yönetmelikleri ve faydaları.

NFT Nedir, Nasıl Yapılır, Nereden Alınır ve Satılır? Ne işe Yarar?

Bu NFT rehberinde kafanıza takılan her türlü sorunun yanıtını bulabilirsiniz. Nedir, ne şe yarar, nasıl yapılır, nasıl kullanılır, örnekleri, nasıl para kazanılır, açılımı nedir, nereden alınır.


Paylaş