Mutluluk veren ve dramaya ve tarihe de bel bağlayan bir filmin detayları.

Edebiyat ve Patates Turtası Derneği

Mike Newell imzası taşıyan film, tarih, drama ve romantik türünde ilerleyen, kitapları da işin içine alan filmin detayları.

Film için mutluluk verdiği ve Netflix izleyicileri tarafından çok beğenildiği söylenir.

2018 senesinde gösterime giren,insana cesaret aşılayan filmi hep birlikte inceleyeceğiz.

Edebiyat ve Patates Turtası Derneği Konusu

Edebiyat ve Patates Turtası Derneği Konusu

1946 senesinin Ocak ayında Londra, İkinci Dünya Savaşının tüm kötü etkilerinden kurtulmaya çalışırken; yazar Juliet Ashton ise yeni çıkması gereken kitabı için bir konu bulmaya çalışmaktadır. Hikaye böyle böyle ilerlemeden önce bir yazar söyleşisiyle başlar.

Bu kitabın;bir zamanlar acımasız Nazilerin istilası altında olan Guernsey Adasında yaşayan ve ona mektuplar yazan birinin ilhamı ile başlamasını tahmin etmesi mümkün değildir ve üstelik adamı daha görmemiştir bile. Ona mektuplar yazan kişi, Juliet'in adını Charles Lamb'ın ikinci el kitabının içinde görmüş ve Juliet'e ona bu yazarın kitaplarını bulamadıklarını ve nerede bulabileceklerini söylemesi umuduyla yazmıştır.

Juliet, bu yeni mektup arkadaşıyla hem yazışırken ve hem de ona kendini yakın hissetmişken; kendini bir anda mektubu yazan kişinin ve onun arkadaşlarının dünyasında bulur. Çünkü mektubunda sözünü ettiği derneği merak etmiştir ve belki de yeni konusu bu dernek olabilir. Ve hepsi bu derneğin üyesidir: Guernsey Edebiyat ve Patates Turtası Derneği.Bu dernek bir zamanlar dernek üyelerinin arkadaşları olan Elizabeth tarafından, hiç beklemedikleri bir anda, Almanlardan korunabilmek adına kurulmuştur.

Ayrıca bütün bu üyelerin her birinin de ilgi çekici birer hikayesi bulunmaktadır. Ardından derneğin tüm okumalarına katılan Juliet bambaşka bir dünyanın kapılarını aralar ve dinlediği tüm hikayelerle hayatı tamamen değişir. Bu derneği kitabının konusu yapmak istemesi dernek üyeleri tarafından hoş karşılanmaz ancak sonrasında öyle gelişmeler yaşanır ki bu kitap yazılır ama yayımlanmaz. Sadece dernek üyeleri tarafından okunabilir hale getirilmiştir. Artık yayınlanıp yayınlanmayacağına onlar karar vermelidir.

Bu arada bir nişanlısı da bulunan Juliet ile nişanlısı yollarını ayırır ve dernek üyesi Dawsey ile mutlu bir yuvaya açar gözlerini Juliet. Doğru kararı vermiştir, Dawsey onun için en doğru insan ve sevdiği adamdır.

Ne demiştir Charles Lamb: “Dünya eski tanıdık yüzleri arayarak geçmek zorunda olduğum bir çöle benziyordu.” 

Edebiyat ve Patates Turtası Derneği Fragmanı

Edebiyat ve Patates Turtası Derneği Yönetmeni, Senaristi

Orijinal Adı: The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society

Filmin Türü: Dram, Romantik, Tarih

Yönetmen: Mike Newell

Senaristler: Don Roos, Kevin Hood, Thomas Bezucha

Süre: 2 saat 4 dakika

Yapım Yılı: 2018

Müzik: Alexandra Harwood

Yapımcılar: Kimi Armstrong Stein, Jenny Borgars, Graham Broadbent, Peter Czernin, Celia Duval, Ron Halpern, Mitchell Kaplan, Ben Knight, Didier Lupfer, Paula Mazur, Diarmuid McKeown

Film Maliyeti: 23 milyon dolar

Edebiyat ve Patates Turtası Derneği IMDb Puanı

Dram ve tarih bandında ilerleyen çok beğenilen filmin IMDb puanı 7.3 olarak belirlendi.

Edebiyat ve Patates Turtası Derneği Oyuncular ve Karakterleri

Edebiyat ve Patates Turtası Derneği Kitabı Var mı?

Edebiyat ve Patates Turtası Derneği kitabı

Bu soruya cevabımız: EVET! Hatta bu filmin kitabından uyarlandığı da kaynaklarda mevcuttur. Mary Ann için, yani kitabımızın yazarı, en büyük hayalinin birinin yayınlayacak kadar yeterli bulacağı bir kitap yazmak olduğu su götürmez bir gerçek.

Bu gerçek altında ancak o öldükten sonra yayınlanan kitabının ve uyarlanan filminin çok beğenildiği keşke görseydi diyor bu diller.

Edebiyat ve Patates Turtası Derneği için İzleyici Yorumları

Edebiyat ve Patates Turtası Derneği filmi

Bu yorumlar sinemalar.com  adlı sayfadan alınmıştır.

"Hayata rövaşata atan adamdan sonra duyduğum ikinci enteresan film adı :)
(İzleyince ismin nerden geldiğini hemen anlıyorsun.) Ortalama temposuyla, insana hissettirdikleriyle, fedakarlık, aşk, edebiyat ve herşeye rağmen lüks gibi görünen ihtiyaçları hayatlarında var etme savaşlarını konu alan bir film olan Edebiyat ve patates turtası derneği, sakinliği ve edebiyat tutkusuyla özellikle hedef kitlesinin çok çok seveceğini düşündüğüm, şahsımında beğendiği bir film." -
MaHi 

"Edebiyatseverler bir an bile sıkılmadan izler. Sımsıcak bir öykü, bitmesin istiyorsunuz. Günü mutlu kılacak filmlerden." -çölkızı 

Kaynakça

https://www.sinemalar.com/film/187286/edebiyat-ve-patates-turtasi-dernegi

https://1000kitap.com/kitap/edebiyat-ve-patates-turtasi-dernegi--14453

https://mahaledebiyat.com/edebiyat-ve-patates-turtasi-dernegi/

https://www.imdb.com/title/tt1289403/?ref_=ttfc_fc_tt

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Guernsey_Literary_and_Potato_Peel_Pie_Society_(film)


BENZER YAZILAR

Cyrano - 2021

25 Şubat 2022 tarihinde Türkiye'de vizyona girecek film Cyrano hakkında bilgileri sizler için derledik. Keyifli okumalar

MCU'a Yeni Bir Halka: Shang-Chi ve On Halka Efsanesi

MCU'nun, 3 Ekim’de vizyona giren, Uzak Doğu içeriği barındıran yepyeni filmin detayları.


Paylaş