Ezel Akay kimdir? 9 kere Leyla filminin konusu, oyuncuları ve eleştiriler.

Ezel Akay’ın 9 yıl aradan sonra çektiği "9 Kere Leyla" filminin aslında Mart ayında vizyona girmesi beklenirken pandemi sürecinden dolayı sinema salonlarının kapatılmasıyla birlikte maalesef vizyona giremedi.

Filmi Netfilx’in almasıyla 4 Aralık'ta bu platformdan izleyebildik. Film güçlü oyuncu kadrosuna rağmen izleyenler tarafından pek beğenilmedi hatta bolca eleştiriye uğradı diyebiliriz. 

Ezel Akay Kimdir?

Ezel Akay 1961 yılında dünyaya gelen, Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Amerika’da Villanova Üniversitesi’nde tiyatro öğrenimi gören ünlü bir yönetmen ve senaristtir.

Bundan önce çektiği "Neredesin Firuze?", "Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?" gibi bazı filmleriyle sinemamıza baş yapıtlar kazandıran, vodvilin ne olduğunu bize iyi bir şekilde anlatabilen, aynı zamanda da absürt mizahı bize yansıtan yönetmenlerimizden biridir. Kendine yönetmen, senarist gibi sıfatlar takmak yerine "hikaye anlatıcısı" denmesini tercih ediyor. Lakabı da zaten EZOP.

9 Kere Leyla’nın Konusu ve Karakterleri

Karakterler

Filmin öncelikle güçlü kadrosu gözümüze çarpmakta; Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Elçin Sangu, Alican Yücesoy ve Fırat Tanış filmimizin ana karakterlerini oluşturuyor.

Filmde Adem (Haluk Bilginer) ve Leyla (Demet Akbağ) karakterimiz evli ve aralarında sorun yaratan bazı durumlar mevcut. Narin (Elçin Sangu), filmde evlilik terapisti. Aynı zaman da Adem karakteriyle bir ilişki yaşamakta. Kendini çok beğenen biraz narsist bir birey diyebiliriz.

Haris (Alican Yücesoy), Leyla’nın avukatı. Adem’den pek haz etmiyor çünkü kendisi de Narin’le evlenmek istiyor ve son karakterimiz Mahdum (Fırat Tanış). Mahdum ise bir koleksiyoner. Filmde önemli bir yer tutan "Lilith Yazmaları"nı satın almak için bu hikayeye dahil olan bir karakter.

Konusu

Adem, Narin ile yaşadığı ilişkiye devam etmek adına Leyla’dan ayrılmak istiyor ancak Leyla bu isteği kabul etmeyince Adem kaza süsü verip Leyla’yı öldürme fikrine kapılıyor. Adem’in aynı zamanda bir ölüm korkusu bulunuyor.

-Spoiler Uyarısı-

Küçük yaşlarda dayısı balkondan Adem'in üstüne düşmüş ve o günden beri ölümle ilgili bir şey olduğu zaman bayılıyor. Filmin adından da biraz belli olduğu gibi Adem Leyla’yı tam 9 kere öldürme girişiminde bulunuyor ancak bu girişimlerin hepsi bir şekilde başarılı olmuyor. Başarılı olamama sebebini de filmin sonunda görüyoruz.

Adem'in her öldürme girişiminde ölüm korkusu tetikleniyor ve bayılıyor. İşte o anda Ezel Akay ve filmlerinin müzikalitesi devreye giriyor. Biz Adem’i her baygın gördüğümüzde Adem, kendi hayal dünyasında kendine şarkılar söylüyor.

Hatta Mahdum'dan bunun için yardım istiyor ve Mahdum da Lililth yazmaları karşılığında bunu yapabileceğini söylüyor ve bu şekilde anlaşıyorlar.

Filmin sonuna geldiğimizde ise her karakterimizin bir odada bir şekilde birbirlerini öldürdüklerini görüyoruz. Silahla, mızrakla, taşla… Sadece Narin hayatta kalıyor. Leyla’ya üç el ateş ediliyor ancak biraz sonra öğreniyoruz ki Leyla aslında ölümsüz olan bir kadın ve öğreniyoruz ki Leyla Lilith’in ta kendisi.

Aynı zaman da ölmeyen Narin ile beraber karşılıklı koltuklara oturarak  "kadın cinayetlerini" vurgulayarak filmin asıl amacını bize anlatıyorlar.

-Spoiler Uyarısı-

9 Kere Leyla Filmine Dair Eleştiriler

Aslında her eleştirmen kendine göre bir çok fikir ortaya atmış. Biz de hem okuyup gördüklerimizi hem de gözlemlerimizi paylaşmak isteriz.

İlk önce iyi birkaç şey söylemeden geçilmemeli. Oyunculukların ne kadar iyi olduğu gibi mesela. Herkes kendi karakterini inanılmaz güzel oynuyor. Aynı zamanda filmin sonunda verilen mesaj gerçekten tam dönemine ait.

İçinde mitolojik unsurların çok ilgi çekmesi de bir diğer güzel yanı. Haluk Bilginer’in inanılmaz müzik şöleni gibi. Bunlar asla es geçilmemesi gereken, filmin ne kadar kötü eleştirisi varsa bir o kadar da iyi eleştirisi olması gereken yönleri. Belki filmi büyük bir sinema perdesinde izlemiş olsaydık bu kadar eleştiri yapılır mıydı? Orası da biraz muallak.

Ezel Akay bir röportajında filmden çıkan izleyicilerin "Ne kadar garip bir filmmiş." gibi yorumlarda bulunurlarsa işte o zaman filmi çok güzel yapmış olacağını söylüyor. Aynı zamanda eğer filmi vizyona değil de Netflix’e çekeceği baştan belli olsaymış daha farklı yapacağını da belirtiyor.

Filmdeki Ses Sorunu

Seslerin tam anlaşılmaması ve boğukluğundan kaynaklı olarak, her eleştirmenin de söylediği gibi filmde bir ses sorunu olduğu yönündeki kritikler oldukça fazla. Aynı zamanda Ezel Akay, renklerin onun için çok önemli olduğunu belirtiyor ancak biz bu filmi büyük bir beyaz perdede değil daha küçük bir ekranda izlediğimiz için bu bize tam yansımıyor.

Aynı zamanda filmi izlerken çokça tekrara düştüğünü görüyoruz. Evet müzikalite herkes tarafından genel olarak beğenilmiş ancak 9 kere öldürme sahnesi, 9 kere "Dayı" karakterinin Adem'in üstüne düştüğünü görmemiz, Leyla’nın ölmemesi... Yani bu kadroya, bu yönetmene göre biraz kendini yinelediği düşünülmüş.

En çok eleştirilen kısımlardan biri de 112 dakika olan filmin son 30 dakikası ve ilk dakikaları arasında pek bir bağın bulunmaması. Filmde anlatılmak istenen konu filmin içine yayılmayıp sadece son 30 dakikada bize doğrudan verilmiş. Belki anlatılan konu filmde genel olarak işlenseydi bir tezatlık oluşturmazdı. Başlarda karısını öldürmek isten bir adam, daha sonra kadın cinayetlerine bir vurgu... Evet belki tezatlıktan yola çıkmak istenmiş olabilir ancak yine de eleştirmenler bunun biraz filme yayılması taraftarı.

9 Kere Leyla aslında bir tiyatro oyunundan uyarlanmış bir film. Belki bu kadroyu bir tiyatro sahnesinde bu senaryoyla izleseydik, bu durum komedisi bize o sahnede daha çok zevk verebilirdi.

Liliht: Musevilik ve Hristiyanlık apokrif inançlarında Âdem'in ilk eşidir. Adem’den bir parça olarak değil, Adem'le yaratılan kadın olduğuna inanılır. Yazarımız Umut Karadaş'ın ele aldığı Bir Yaratılış Efsanesi Lilith yazısından daha fazla bilgiyi görebilirsiniz.

Kaynakça

https://www.youtube.com/watch?v=qfrh4ayx48w

http://www.beyazperde.com/filmler/film-278708/elestiriler-beyazperde/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Lilith

https://filmloverss.com/9-kere-leyla/


BENZER YAZILAR

Encanto (2021) Filmi

Walt Disney Animasyon Stüdyoları’nın 2021 yılının sonunda çıkardığı yeni animasyon filmi Encanto hakkında bilgiler ve yorumlar.

Gibi: Olayların ve Çaresizliklerin Cisimleşmiş Hali

Feyyaz Yiğit ve Aziz Kedi’nin, Yılmaz ve İlkkan adlı iki arkadaşın içine düştükleri komik durumları kaleme aldıkları “Gibi” dizisinin incelemesi.


Paylaş