Sofralarımızdan aşina olduğumuz yiyecek ve içeceklere ait özel günler.

Birçok yiyecek ve içeceklerin bir yıl içerisinde kutlandığı ve özel indirimlerle müşterilere sunulduğu günleri olduğunu biliyor muydunuz? 

İşte o özel günler:

Patlamış Mısır Günü

Sinemada severek tükettiğimiz patlamış mısır, her yıl 19 Ocak’ta kutlanıyor. Aslına bakacak olursak, patlamış mısırı tüketmek için belli bir zamana ya da bir olaya ihtiyaç yok. Canımız çektiğinde de kendimiz bile evde 5-10 dakikada hazırlayabilir hatta mikrodalganız var ise hazır paketlenmiş olanları maksimum 2 dakika ısıttıktan sonra yiyebiliriz.

 

Çikolata Günü

Tam olarak neden her yıl 7 Temmuz’da kutlandığı bilinmese de bazı kaynaklar çikolatanın 1550 yılında ilk Avrupa’ya geldiği gün olduğundan bugün kutlanıldığını söylüyor. Bugünde özellikle çikolatacılar müthiş bir izdihama uğruyor diyebiliriz. Çok abartmadan yemek isterseniz bitter çikolatayı öneriyoruz.  

Nutella Günü

2007 yılından beri 5 Şubat’ta kutlanılan Nutella Günü, Türkiye’de ilk defa 2012 yılında kutlanmaya başlanmıştır. Bu gün, dünyada nutellalı tarifler, fotoğraflar ve mesajlarla sosyal medya üzerinden kutlanılıyor. Bizim önerimiz ise; bugünü aileniz ve arkadaşlarınızla birlikte Nutella’lı ürünlerin tadını çıkararak geçirmeniz. Eğer dışarıda bir yerde ya da herhangi bir zaman diliminde nutellalı lezzet tatmak isterseniz kesinlikle Nutshop’u öneriyoruz.

Pizza Günü

İlk olarak ABD’de ulusal bir gün haline geldi. Şimdilerde her yıl 9 Şubat’ta kutlanılıyor. Ayrıca 22 Mayıs’ta ek olarak Bitcoin Pizza Günü olarak da kutlanılıyor. Birçok pizza restoranları bugüne özel indirimler yapıyor. 

Waffle Günü

İlk olarak İsveç’te kutlanmaya başlanan bugün, her yıl 25 Mart’ta kutlanmaya devam ediyor. Yiyebileceğiniz ve de deneyebileceğiniz birçok waffle çeşidi bugüne özel yapılıyor. İster tuzlu, ister tatlı waffle bulabiliyorsunuz. Örnek olarak; kabak ve parmesanlı waffle, konfetili doğum günü waffle ve kırmızı kadife waffle bugüne özel yapılıyor.

Kahve Günü

Güne kahveyle başlayan, kahve içmeyi sevenlerin aslında her gün kutladığı bugün Uluslararası Kahve Organizasyonu'nun verdiği resmi kararla her yıl 1 Ekim’de kutlanılıyor. İlk kez 2015 yılında ve Milano’da kutlanılan bugün günümüzde her yerde özel kutlamalar, faaliyetlerle kutlanıyor.  

Pasta ve Kek Günü

Unilever’in ilan ettiği bugün her yıl 20 Mayıs’ta daha çok sosyal medya odaklı kutlanıyor. Genellikle sosyal medyada #caking etiketleriyle paylaşılan pasta ve kek resimleri gündemi oluşturuyor diyebiliriz. Türkiye’de ise bugün www.dunyapastavekekgunu.com sitesine yüklenilen fotoğraflarla geçiyor. Tabii yapılan ve yenen pastalar da günün olmazsa olmazı.

Süt Günü

Kendi ülkemizde -ilk başlarda- 21 Mayıs’ta kutlanırken, Birleşmiş Milletler kararından dolayı diğer ülkelerde 1 Haziran’da kutlanıyor. Sütün, küresel ve herkese hitap eden bir gıda olduğunu vurgulamak ve önemini anlatmak için yapılan uluslararası bir kutlama günüdür.

Hamburger Günü

Her yıl 28 Mayıs’ta kutlanılan günde asıl ilgiyi güne özel yapılmış olan hamburger alıyor. Biliyoruz ki hamburgeri yemek de ustalık gerektiriyor. Ya üstteki ekmeği alttakinden önce bitirirsiniz ya da tam bir ısırık alırken bütün malzemeleri yediğiniz tabağın üstünde hamburgerinizden düşerken görebilirsiniz. İşte bu nedenlerden dolayı bugüne özel külahta hamburger yapılmış. Bir diğer hamburger ise sushi severler için yapılmış. Adeta bir sushi yer gibi hamburgerinizi chopsticks kullanarak yiyorsunuz. Peki Türkiye’de nasıl kutlanılıyor bugün? Bildiğiniz bütün hamburgerciler bugüne özel hamburgerlerini ortaya çıkarıyor. 

Patates Kızartması Günü

Hamburger, sosis tava, şinitzel gibi bazı yemeklerin ve içeceklerin yanında olmazsa olmazı, acıktığımızda genellikle aklımıza ilk gelen patates kızartmaları her yıl 13 Temmuz’da kutlanılıyor. Patates kızartmasını ister sade ister değişik soslarla tükete biliyorsunuz.

Makarna Günü

Öğrenci evlerinin vazgeçilmezi, mutfakların pratik yemeği olarak bilinen makarnalar için de tabii ki bir özel gün var. Her yıl dünyanın her yerinde 25 Ekim’de kutlanılır. Bugünün İtalya’da ortaya çıktığını düşünebiliyor olabilirsiniz ama bugün Türk makarna üreticileri sayesinde ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Her yıl belirlenen bir şehirde tüm makarna üreticilerinin bir araya gelmesiyle de kutlanılıyor.

Türk Kahvesi Günü

Kendi kültürümüz açısından önemli olan Türk kahvesi her yıl 5 Aralık’ta kutlanılıyor. Kutlanılan günün 5 Aralık olması nedeni ise; UNESCO’nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası olarak Türk kahvesini ve de değişmeyen geleneğinin kabul edilişinin yıl dönümü olmasıdır.

Her yıl Temmuz ayının üçüncü pazarı dondurma günü, Ağustos ayının da ilk cuması bira günü olarak kutlanılıyor.

 Kaynaklar:

http://galeri.mynet.com/guncel/bu-gunleri-daha-once-duydunuz-mu-49133/8

https://mediatrend.mediamarkt.com.tr/dunya-patlamis-misir-gunu/#:~:text=Her%20sene%20tam%2019%20Ocak,m%C4%B1s%C4%B1r%C4%B1n%20kutland%C4%B1%C4%9F%C4%B1%20g%C3%BCn%20olarak%20ge%C3%A7er.

https://www.hurriyet.com.tr/lezizz/galeri-sadece-iki-cesit-pizza-yapiyor-kapisindan-metrelerce-kuyruk-eksik-olmuyor-41442881/11

https://www.gazetemistanbul.com/gundem/dunya-waffle-gunu-coskuyla-kutlandi-iste-pek-cok-kulturu-icinde-barindiran-waffle-cesitleri-h25658.html

https://www.gurmeajanda.com/dunya-kek-ve-pasta-gunu-kutlaniyor/#:~:text=Bug%C3%BCn%2020%20May%C4%B1s%20D%C3%BCnya%20Kek,yay%C4%B1l%C4%B1m%20olu%C5%9Fturmaya%20y%C3%B6nelik%20bir%20kutlama.

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/dunya-sut-gunu-ne-zaman-41220649

https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/bugun-dunya-turk-kahvesi-gunu-5-aralik-dunya-turk-kahvesi-gunu-kutlu-olsun-5491708/#:~:text=T%C3%BCrk%20kahvesi%20ve%20onun%20de%C4%9Fi%C5%9Fmez,olarak%20kutlanan%20bug%C3%BCn%C3%BCn%20detaylar%C4%B1...

https://www.kahvve.com/dunya-kahve-gunu-1146/


BENZER YAZILAR

Hayalet Mutfak

Hayalet Mutfak konsepti nedir? Bu konseptin özellikleri nelerdir?

İtalya'da Az Bilinen Göz Alıcı 13 Yer

Rengarenk tarihi yapıları, yeşile doyan köyleri ve göz alıcı mimarisiyle İtalya'nın seçilmiş mekanları.


Paylaş