Netflix, oyun dünyasına giriş yaptı ve Netflix oyunları 2 Kasım'da 5 farklı oyunla birlikte tüm dünyada kullanıma açıldı. Tüm üyeler için sunulan oyunlar hakkındaki merak edilenler bu yazımızda.

Dünyanın en popüler online film izleme platformlarından biri olan Netflix, Ağustos ayında iki farklı Stranger Things oyunununu ilk olarak Polonya'da üyelerine sunmuş ve test aşamasını başlatmıştı. Eylül ayında ise bağımsız bir oyun stüdyosu olan Night School Studio'yu almıştı. Netflix Games 2 Kasım 2021'de de tüm dünyadaki kullanıcılar için üç yeni oyun ile birlikte kullanıma açıldı. Bu tarihten itibaren dünyanın dört bir köşesindeki Netflix üyeleri toplamda 5 farklı mobil oyunu Netflix uygulaması üzerinden oynayabiliyor.

Netflix Games Nedir?

Netflix, bu yılın ortalarında tüm üyelerine hitap eden ve mobil uygulama üzerinden oynayabilecekleri oyunları geliştirmek için çalışmalara başladı. Temmuz ayında yapılan açıklamada, Netflix'in oyunlar üzerine yatırım yapmasının amacı, oyun sektörünü yeni bir gelir kaynağı olarak görmek değil, platformu çeşitlendirmek olarak açıklandı.

Netflix Games, bir kısmı internet üzerinden, bir kısmı da çevrimdışı olarak oynanabilen toplamda 5 oyunu içeriyor. Şirket, yeni oyunların yakın zamanda geleceğini de duyurdu. 

Netflix Oyunları

Netflix'ten yapılan resmi açıklamaya göre, 2 Kasım'dan itibaren Android cihazlarda Netflix uygulamasına sahip olan kişiler şu 5 mobil oyunu oynayabilecek:

İlk aşamada sunulan oyunların daha basit grafik tasarımlara sahip olması bekleniyor. Fakat ilerleyen süreçte daha karmaşık ve tüm oyunculara hitap edebilecek oyunların geliştirilmesi hedefleniyor. 

Netflix şirketinin oyun geliştirme yetkilisi olan Mike Verdu, ilerleyen süreçte oyun kütüphanesinin her türlü oyuncuya hitap edecek şekilde geliştirileceğini açıkladı. Hem deneyimli hem de acemi oyuncular için keyifle oynayabilecekleri oyunlar olacak.

Yeni Gelecek Netflix Oyunları

Netflix'in yeni oyun kütüphanesinde Floor Is Lava gibi fiziksel oyunlardan The Circle gibi akıl oyunlarına ve Squids Games'e kadar çeşitli türler sunulacak. 

Netflix Oyunları Hangi Cihazlarda Destekleniyor? Netflix Games Giriş

Netflix'in yeni geliştirdiği mobil oyunlara, hem Android cihazlar üzerinden hem de iOS işletim sistemine sahip cihazlardan ulaşılabiliyor. Netflix Games, ilk çıktığında yalnızca android cihazlarda kullanılabiliyordu fakat artık iPhone ve iPad'lerde de kullanılabiliyor.

Netflix Games'e giriş yapmak için öncelikle bir Netflix hesabına sahip olmalısınız. Hesabınızda oturum açıp profilinize giriş yaptığınızda, eğer android telefon kullanıyorsanız, indirebileceğiniz oyunları seçmek için ayrı bir oyun satırı ve sekmesi görülebilecek. 

iOS ve Android tableterde ise oyunlar ayrı bir oyun satırında bulunacak. Aynı zamanda tablet kullanıcıları, Kategoriler menüsünden indirip oynayacakları oyunları seçebilecek. 

Tüm Netflix Profillerinde Oyun Oynanabilir Mi?

Netflix kullanıcıları, aynı izleme seçeneklerinde olduğu gibi, oyunları da aynı hesapla birden fazla cihazdan oynayabilecekler. Eğer önceden seçtiğiniz cihaz sayısı sınırını aşarsanız, uygulama size bildirim gönderecek. Böylece kullanmadığınız cihazdaki otorumu kapatabilir veya tarayıcı üzerinden devre dışı bırakabilirsiniz. 

Netflix Games Nasıl Kullanılır? Netflix Games Nasıl Oynanır? 

1. Netflix mobil uygulaması üzerinden hesaba giriş yapın ve oyun oynamak istediğiniz profili seçin. 

2. Cep telefonu kullanıyorsanız, android cihazınızda, oyunların dizili olduğu oyun satırını ya da sekmesini arayın. 

3. Android tabletten oynamak istiyorsanız yine hesabınıza girdikten sonra oyunlar satırını arayın. Ya da Kategoriler menüsünden oyunlar seçeneğini seçin. 

Mobil Oyunları Netflix Uygulamasında Bulamıyor Musunuz?

Bu durum uygulamanızın güncel olmamasıyla ya da telefonunuzun sürümü ile alakalı değil. Netflix, oyunları tüm dünya için açmış olsa da henüz kademeli olarak üyelere sunuluyor. Eğer Mobil Oyunları göremiyorsanız, ara ara kontrol etmeniz gerekiyor. Herkes için kesin olarak erişime açılacağı tarih ise henüz belli değil. 

Netflix Games Üyelik Ücreti 2021

Netflix ile sektördeki diğer oyun platformları arasında bulunan en büyük fark, kullanıcıların herhangi başka bir ücret ödemesine gerek kalmadan ve reklam izlemeden oyun oynayabilecek olmaları.

Netflix'in oyunları oynamak için yalnızca Netflix üyesi olmanız gerekiyor. Bunun dışında uygulamada extra ücretler, reklamlar ya da uygulama içi satın alımlar yok. 

Netflix Games Çocuklar İçin Uygun Mu?

Oyunlar sekmesi, Netflix'in suduğu çocuk profillerinde bulunmayacak çünkü Netflix Games yalnızca yetişkinlere özel olarak tasarlandı. Eğer çocuklarınızın yetişkin profillerine giriş yapamaması için bir PIN kodu koyduysanız, bir cihazda Netflix oyunlarını oynamak için de bu PIN'i girmeniz gerekecek. 

Netflix Oyunları Çevrimdışı Oynanır Mı?

Oyunlar çevrimdışı oynanabiliyor. Fakat bazı oyun seçenekleri için internet bağlantısına ihtiyaç duyulabiliyor.

Netflix, önümüzdeki aylarda mobil oyun deneyimini iyileştirme çalışmalarına devam edeceğini de açıkladı. 

Netflix Games Hangi Dilde?

Mobil oyunlar, Netflix'in hizmet verdiği pek çok dilde sunuluyor. Oyunların varsayılan dili, otomatik bir şekilde Netflix profilinde belirtilen tercihe uygun olarak güncelleniyor. Eğer herhangi bir dil tercihi yapılmadıysa, varsayılan dil olarak İngilizce kullanılıyor. 


BENZER YAZILAR

Azulejo: Portekiz’in Masmavi Dokusu

Akdeniz kültürünün bir parçası azulejonun Kuzey Afrika’dan Portekiz’e uzanan hikayesi.

Derin Öğrenme Nedir?

Makinelerin öğrenim altyapısını ve yapay zekâyı oluşturan derin öğrenme nedir, nasıl işliyor ve neler yapıyor?


Paylaş