Yazdığı kitaplar ve sunduğu yemek programlarıyla, Fransız mutfağını Amerikalılara tanıtıp sevdiren Julia Child'ın hayatı.

Bu yazımızda yazdığı kitaplar ve sunduğu yemek programlarıyla, Fransız mutfağını Amerikalılara tanıtıp sevdiren ve bugün hala yayınlanmakta olan yemek programlarının da öncüsü Julia Child'ın hayatından bahsettik.

Julia Child Kimdir?

Julia Child dünya çapında günümüz televizyonlarında hala keyifle seyredilen yemek programlarının çıkış noktası, 60’lı ve 70’li yıllarının televizyon ekranlarında sunduğu program sayesinde Fransız mutfağını Amerikalılara tanıtan ve sevdiren alanında öncü, ünlü bir televizyon programcısı, yazar ve şeftir.

Julia Child, insanların bazı yemeklerin tatlarını bile bilmediği halde pek çok yemeği ünlü yapmıştır.

Hayatı ve Dönüm Noktası

Varlıklı bir ailenin kızı olarak 1912 yılında ABD, Kaliforniya’da dünyaya gelen Julia, yıllarını Fransa’da geçirmiş, lezzetli yemeğe ve iyi şaraba yoğun ilgisi olan hatta düşkünü diyebileceğimiz Paul Cushing Child ile evlendi. ABD hükümetinin kendi lehine bir kamuoyu yaratması için oluşturulmuş Marshall planı kapsamında Paul’ ün Fransa’ya gönderilmesi, Julia’ nın Fransız mutfağı ile tanışmasına vesile oldu. Bu tanışmanın gerçekleştiği Paris Julia için bir kırılma/ dönüm noktası olarak bahsediliyor.

Julia Child Paris’ e taşındıktan kısa bir süre sonra Fransız biri gibi yemek ve alışveriş yapmayı öğrenmeye başlıyor. Eşi Paul’ ün evlerine getirdiği “Larousse Gastronomique” isimli kitapla da ufkunu genişleten Julia, günümüzde hala önemli bir yere sahip ünlü bir yemek okulu olan Cordon Bleu’ ya yazılıyor.

Bu yemek okulunda yine ünlü bir şef olan Max Bugnard’tan dersler alıyor ve sonrasında yemek kitabı yazıp yayınlamak isteyen iki Fransız kadınla tanışıp arkadaş oluyor. Louisette Bertholle ve  Simone “Simca” Beck  isimli bu iki kadınla tanışması “Mastering The Art of French Cooking (Fransız Yemek Sanatında Ustalaşmak)” isimli kitabın yayınlanmasıyla sonuçlanıyor. Daha sonrasında bu kitap Amerikan popüler tarihinde önemli bir yer ediniyor.

1950’lerde Amerikalıların çoğunluğunda hızlı ve hazır yemek anlayışı/ ilgisi daha fazlaydı. Bu sebeple Julia ve arkadaşlarının hazırlamış olduğu kitap, birçok yayınevi editörleri için basılabilir bulunmadı. Ancak kitap taslağının Judith Jones isimli genç bir editöre ulaşmasıyla hem kitabın hem de Julia Child’ın kaderi değişti. Genç editörün almış olduğu risk, beklentilerin ötesinde olan satış oranlarıyla karşılığını buldu.

1994 yılında eşi Paul Child’ ı kaybeden Julia Child 2001 senesinde emekli oldu. Mutfağını ABD Ulusal Tarih Müzesi’ne evini de bir üniversite bünyesine bağışladı. 2000’de Fransa’ dan Legion d’Honneur nişanı 2003 senesinde ise ABD tarafından Başkanlık Özgürlük Madalyası ile ödüllendirildi.

Ünlü aşçı Julia Child 100. Doğum gününde Google tarafından ana sayfaya konulan doodle ile taçlandırıldı.

Julie & Julia

Senaryosu Nor Ephron tarafından yazılan ve başrolü yani Julia Child’ ı Meryl Streep’ in canlandırdığı biyografik komedi-drama filmidir. Türkiye’ de 16 Ekim 2009 tarihinde gösterime girmiş olan film Streep’ in performansını öven eleştiriler almıştı. Ayrıca Nor Ephron’ un ölümünden önceki son filmidir.

En Ünlü Tarifi: Boeuf Bourguignon

Malzemeler

1 kg. bonfile, 3 parmak kalınlığında küpler halinde dilimlenmiş

3/4 litre gövdeli genç kırmızı şarap (Chianti)

1/2 litre et suyu (1/2 et bulyonu 1/2 litre kaynar suda eriterek elde edebilirsiniz)

1 havuç, ince dilimlenmiş

1 soğan, ince dilimlenmiş

2 diş sarımsak, ezilmiş

1 çay kaşığı kekik

1 defneyaprağı, ufalanmış

3 yemek kaşığı saf tereyağı

1 yemek kaşığı domates salçası

2 yemek kaşığı un

2 çay kaşığı tuz

1/2 çay kaşığı karabiber

Mantarlar için:

400 gr mantar, yıkayıp kurulanmış

1/2 yemek kaşığı tereyağı

Yapılışı

Fırınınızı 230C’de ısıtın.

Etleri kağıt bir havlu ile kurulayın.

Tencerede, orta ateşte 1/2 yemek kaşığı tereyağını eritin. Etlerin yarısını bu yağda, yüzeyleri kahverengileşene kadar kızartın. (Bu işleme mühürlemek denir. Sadece yüzeyleri kahverengileşmeli, içleri pişmemeli.) Etleri bir tabağa aktarıp tencereyi kağıt bir havluyla silin. 1/2 yemek kaşığı tereyağı daha eritip kalan etleri de bu yağda aynı şekilde soteleyin. Bütün etleri bir tabağa aktarın.

Tencereyi tekrar kâğıt havluyla silip 1/2 yemek kaşığı tereyağını daha eritip, bu yağda da dilimlenmiş havuç ve soğanı soteleyin. Sebzeleri çıkarmadan tencereyi ateşten alın.

Etleri tencereye yerleştirin. Tuz ve karabiberi serpip etleri karıştırın. Unu da üzerine serpiştirin ve etlerin una bulanması için tencereyi silkeleyin.

Tencereyi 4 dakikalığına, önceden ısıttığınız fırının orta rafına koyun. Sürenin sonunda tenceredeki etleri çevirip bir 4 dakika daha fırına koyun. (Bu işlem etlerin etrafındaki unu kızartıyor.)

Tencereyi fırından çıkarıp, fırının ısısını 170 C’ye indirin.

Kırmızı şarap ve etleri kapatmaya yetecek kadar et suyunu tencereye dökün. Domates salçası, sarımsak, kekik ve defne yaprağını ekleyin.

Tencereyi ocağa koyun. Şaraplı içerik kaynayınca kapağını kapatıp fırınınızın en alt rafına koyun. Fırının ısısını şaraplı içerik 3-4 saat boyunca çok yavaş fokurdayacak şekilde gerekirse biraz azaltın veya artırın. Ete rahatça çatal batırıldığında pişmiş demektir.

Et pişince tencerenin içindekileri bir sos tavasının üzerine koyduğunuz süzgece dökün.* Tencereyi yıkayıp kurulayın ve etleri tekrar içine yerleştirin. Sotelediğiniz mantar ve havuçları etlerin üzerine serpiştirin.

Sos tavasında sosu, yağını buharlaştırmak için bir dakika kaynatın. Elde edeceğiniz sos kaşığın arkasına yapışacak bir kıvamda olmalı. Eğer sos çok akışkansa, yüksek ateşte birkaç dakika kaynatıp hızlı bir şekilde buharlaşıp kıvama gelmesini sağlayın. Eğer fazla kıvamlıysa bir kaç kaşık et suyu ekleyip inceltin.

Sosun tadını kontrol edip gerekirse tuz ve karabiber ilave edin. Sosu et ve sebzelerin üzerine dökün. Tencereyi bir kenara alıp mantarları hazırlayın.**(Bu aşamaya kadar olan kısmı önceden hazırlayabilirsiniz).

Tereyağını büyük bir kızartma tavasında eritin. Tereyağı eriyip köpüğü yayılmaya başlayınca mantarları ekleyin.

4-5 dakika ateş üzerinde tavayı sallayarak mantarları kızartın. Mantarlar hafif kahverengileşince tavayı ateşten alın.

Servise hazır olduğunuzda et tenceresini 2-3 dakika kadar kaynatın. Mantarları ekleyin ve bir kaç kez sosu etlerin üzerine gezdirin.

Üzerine maydanoz serpiştirdiğiniz haşlanmış patates ile servis yapın.

Kaynaklar:

https://listelist.com/julia-child-kimdir/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Julia_Child#:~:text=Julia%20Child%20(k%C4%B1zl%C4%B1k%20soyad%C4%B1%3A%20McWilliams,mutfa%C4%9F%C4%B1n%C4%B1%20ve%20pi%C5%9Firme%20tekniklerini%20%C3%B6%C4%9Fretti.

http://blog.kelebek.com.tr/2017/02/21/dunyanin-en-iyi-sefleri-julia-child/


BENZER YAZILAR

Alice Müzikali (Konusu ve bilgiler)

"Alice" müzikali, yılın en renkli sahne gösterilerinden biri. Lewis Carol tarafından yazılan Alice Harikalar Diyarında eserinden ilhamla hazırlanmış.

French Press Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Evde, kampta ya da işte filtre kahve tutkunlarının vazgeçilmezlerinden biri olan French Press, kullanımı, özellikleri hakkında bilgiler ve en iyi kahve deneyimi için ipuçları.


Paylaş