İspanya Jùzcar'da bulunan Şirinler köyü, Şirinler filminin anıları, masmavi evleri ve duvarlarına çizilen şirinler motifleri ile sizi sonsuz bir masal dünyasına çağırıyor.

Jùzcar Nerededir? 

Endülüs'te şirinlerin mavisine boyanmış bir kasaba olan Jùzcar; İspanya'nın güneyini kapsayan Endülüs bölgesinin Malaga bölümünde Serrania de Ronda'da konumlanıyor. Ronda şehrine 22 km, Malaga semtine ise 113 km mesafede yer alan ve deniz seviyesinden 600 metre yükseklikte konumlanan bu kasaba 400 kişilik bir nüfusa sahip. Genal Vadisi'nin eşsiz güzelliği ile yeşil yamaçların arasından gökyüzünün yere indiğini hissettiren Jùzcar, Endülüs'e gelenleri masalsı bir güzelliğe sürüklüyor. 

Şirinler (Smurfs) denildiğinde herkesin gözü önüne minik mavi kahramanlar gelecektir. Hepimizin bildiği ve küçüklük anılarımızı canlandıran Belçika asıllı bu kahramanlar, Jùzcar halkı için ayrı bir değer taşıyor. Gelin bu kasabaya bir göz atalım.

Jùzcar'ın Kısa Tarihi

Kasaba, Endülüs'te Arap döneminin izlerini taşıyor. İlk yerleşmelerin bu dönemde olduğu kasaba, İspanya'nın ilk fabrikalarının kurulduğu bölge olmasıyla da biliniyor. Alman ve İsviçreli mühendislerin teknik destekleriyle kurulan teneke konserve fabrikası, 1731 yılında Jùzcar'da kurulmuş. Bu fabrikanın kalıntılarını günümüzde de ziyaret ettiğinizde görebilirsiniz. Bunun yanında 16. yüzyıldan kalma St. Catherine of Siena Kilisesi ve Mağribi Mağaraları da görülmesi gereken tarihi değerlere sahip.

Film Setinden Fantastik Bir Kasabaya

2011 yılında Sony Pictures, Şirinler filminin çekimleri için bu kasabayı seçiyor ve film seti olarak kullanılmak üzere öneride bulunuyor. 2011 tarihinden önce Endülüs'ün bembeyaz badanalar ile kaplı tarihi bir kasabası iken bu tarihten sonra masmavi bir görünüme kavuşuyor. Film çekimlerinde yaklaşık 4 bin litre boyanın kullanıldığı kasabada, sadece binalar, evler değil; kasabanın mezarlığı, kiliseler, belediye binası da maviye boyanmış durumda. Şüphesiz ki kasabanın böylesi bir görünüme kavuşturulmasının film için iyi bir tanıtım olduğu düşünülüyor.

Çekimlerin bitmesininin ardından kasabada, kasabanın mavi halde kalıp kalmaması ile ilgili bir refenduma gidilmiş ve sonucun evet olmasının ardından tüm kasaba mavi renkte kalmış. O günden itibaren her yıl her ülkeden binlerce gezginin uğrak noktası olan kasaba ŞirinlerKöyü lakabıyla anılıyor.

Kentin etrafından dolaşırken Şirinler figürleri hemen her yerde görülebilir. Küçük mavi erkekler kafelere tabela tutuyor, duvarlarda kahramanların çizilmiş resimleri sunuluyor. Bunların kasabaya film çekimlerinden sonra gelenler dahil olmak üzere ekonomik katkısı çok büyük olmuş. Sadece altı ay içerisinde köye gelenlerin sayısı filmden önceki ziyaretçi sayısının on katına çıkmış ve yeni işletmeler açılmış. 

2017 yılına kadar bu turistik katkıdan payını alan eser sahipleri, ressamlar ile anlaşmanın bozulması itibariyle kasaba artık Şirinler köyü lakabını maalesef kullanamıyor.

Jùzcar'da Yapılması Gerekenler 

Yürüyüş Yollarında Kasabayı Keşfedin

Jùzcar'ın dar ve gökyüzü ile bir bütün halinde gözüken sokaklarını gezmek yapılması gereken ilk aktivitelerden. Bu renkli kasabanın yürüyüş yolları, fotoğrafçıların ve gezginlerin uğrak noktası olması dışında keyifli ve popüler bir yürüyüş aktivitesi özelliğini koruyor.

En kısa yürüyüş yolu 1.3 km uzunluğunda Jùzcar-The Mills Yolu oluyor.  Bu yol kasabanın içinden başlayıp sizi tekrar kasabaya getiriyor. Bu yolda yürürken nehir kenarlarını, değirmenleri ve 16. yüzyıldan kalma Arap mimari eserleri görebilirsiniz. 

Jùzcar-Moclon rotası 5.5 km uzunluğa sahip ve kasabanın içinden devam ediyor. Terk edilmiş bir kasaba olan, içerisinde yirmi hanenin bulunduğu Maclon bölgesindeki kalıntıları izleyebileceğiniz orta seviyede zorlukta bir yürüyüş yolu.

En uzun yürüyüş yolu ise Jùzcar-Los Riscos Rotası. 6.5 km uzunluğundaki rotada erozyonların ve yağmur sularının şekil verdiği karstik şekilleri izleyebilirsiniz.

Zengin Flora ve Başrolde Mantar

Jùzcar ve çevresinde yer alan Genal Nehri'nin eşsiz görüntüsü ve zengin bitki örtüsü en az Jùzcar'ın masmavi görüntüsü kadar görülmeye değer yerler. Kasabanın masalsı görünümü Jùzcar'da yaşayan halkın içini ferahlatmakla birlikte gökyüzü ile bütünleşik havası insana uçsuz bucaksız bir huzura kavuşturuyor. 

Jùzcar'ın yeşil manzaralarının kahramanları meşe, kestane, çam ve köknarların kapladığı ormanları ve tabii ki makileri. Jùzcar'daki en önemli şeyler ise mantarlar. Her yıl mantarbilimi günlerinin yapıldığı, mantar türleriyle ilgili her detayı öğrenebileceğiniz yer olan Mantar Müzesi.

Eğer mantar türlerine dair ilginiz varsa ve incelemek isterseniz listenize eklemenizi ve görmenizi tavsiye ediyoruz. Mantardan yapılan hediyelik eşyalar almayı, şirinler mavisi makarnanın tadına bakmayı öneriyor, bu masalsı kasabanın size huzur vereceğine inanıyoruz.

Kaynakça

https://tur.worldtourismgroup.com/smurfs-turfed-out-spanish-smurf-village-44483

https://tur.newsmarttraveller.com/spains-famous-bright-blue-village-evicts-smurfs-265086

https://www.orangesmile.com/extreme/tr/gozalici-sehirler/juzcar.htm


BENZER YAZILAR

Sushi: Japon Mutfağının Olmazsa Olmazı

Tüm dünyaya yayılan sushi, ortaya çıktığı yerin kültüründeki önemi, nasıl yapıldığı, çeşitleri ve bilinmeyenleri.

Hamburger Nasıl Ortaya Çıktı? Nasıl Benimsendi?

Fast food ‘un gözdesi hamburgerin tarihçesi ve gurme burger trendi hakkında bilgi


Paylaş