Üniversite yaşamının her alanında başarılı olmanıza yardımcı olacak uygulamalar.

Kelimenin tam anlamıyla güzel olan her şey için bir uygulama var, ancak okul hayatı için hangi uygulamaların en iyi ve verimli olduğunu seçmeye çalışmak bunaltıcı olabilir. Çalışmanıza yardımcı olacak olanlardan, eğlence uygulamalarına, takvimlerden not alma uygulamalarına kadar en iyi 11 uygulamayı derledik. 

1. Google Takvim

Google Takvim, yoğun programınızı düzenlemek için mükemmel bir uygulama. Derslerinizi, teslim tarihlerinizi, kişisel etkinliklerinizi ve kulüp toplantılarınızı takip etmek için kullanabilirsiniz. 

iOS için Google Takvim'i Apple App Store'dan veya Android için Google Play Store'dan indirebilirsiniz.

Google Takvim, kullanıcı verilerini satmaz ve yalnızca kullanıcı deneyimini iyileştirmek için veri toplar. Google Takvim gizlilik politikasının temellerini burada ve Google'ın gizlilik politikasını burada görebilirsiniz.

2. Venmo

Venmo, herhangi bir üniversite öğrencisi için olmazsa olmazlardan. Ücretsiz uygulama, arkadaşlarınız ile aranızda para transfer etmenize olanak tanır, bu da yemek, içecek ve gaz masraflarını bölmeyi kolaylaştırır. Ya da ailenizden para istemek için bankalarla uğraşmanıza gerek kalmaz. 

Uygulama hem yurt içinde hem de yurt dışında para aktarımını oldukça kolay bir hale getiriyor. Böylece farklı maliyetler çıkmadan tranfer yapılabiliyor. En önemli şart, para gönderilen tarafın da Venmo uygulamasına sahip olması. 

iOS için Venmo'yu Apple App Store'dan veya Android için Google Play Store'dan indirebilirsiniz.

Venmo da kullanıcılarının bilgilerini hiçbir şekilde satmıyor ve yalnızca uygulama geliştirmeleri için bu bilgileri kullanıyor. Gizlilik politikasını buradan okuyabilirsiniz.

 

3. Spotify

Spotify sadece üstün bir müzik platformu değil, aynı zamanda üniversite öğrencilerine premium kullanımında indirim de sağlıyor. 

Uygulama sayesinde tüm favori şarkılarınızı dinleyebilir, sıra dışı şarkı listeleri oluşturabilirsiniz. Keşfetmeyi seviyorsanız, çalışmak ya da dinlenmek, spor ya da yemek için farklı çalma listeleri de bulunuyor. 

Uygulamayı Apple App Store'dan indirmek için buraya, Google Play Store'dan indirmek için buraya tıklayabilirsiniz. Uygulamanın gizlilik politikası ise bu sayfada

4. CamScanner

CamScanner bir mobil tarayıcı. Uygulama aracılığıyla bir fotoğraf çektiğinizde, .pdf uzantısıyla kaydediliyor. Bu da deftere elle aldığınız notları, resmi bir belgeyi ya da fotoğrafı kaliteli bir şekilde göndermenin en kolay yolu. 

Uygulama sayesinde çektiğiniz fotoğrafları pdf dosyasına dönüştürmeden önce filtreleyebilir, kırpabilir ya da daha okunur bir hale getirebilirsiniz. Taramalarınızı arka arkaya yaparak, uygulama çıktısını tek bir dosya halinde alabilirsiniz. Böylece, telefonunuzu kaplayan yüzlerce fotoğrafın yerini, tek bir dosya alır. 

Uygulamayı Android cihazlara buradan, iOS cihazlara ise buradan indirebilirsiniz. 

Uygulamanın gizlilik politikası tam metnine buradan ulaşabilirsiniz. 

5. SplitWise

Bir öğrenci evinde ya da yurtta kalıyorsanız, sık sık arkadaşlarınızla seyahat ediyor ya da dışarıda alışveriş yapıyorsanız, harcamalarınızın ortak kaydını tutacak bir uygulama çok işinize yarayabilir. 

SplitWise, tam olarak bunu yapar, paylaşılan harcamaların kaydını tutar ve girdiğiniz masrafları bölerek kolayca hesaplama yapar. Uygulama üzerinden direkt ödeme yapılmamıyor. Fakat Venmo veya PayPal aracılığıyla ödeme yapabilirsiniz.

iOS için SplitWise'ı indirmek için burayı, Android için burayı ziyaret edebilirsiniz. SplitWise da uygulamaya kaydettiğiniz verileri yalnızca kullanıcı deneyimini geliştirmek için topluyor. Ayrıntılara gizlilik sözleşmesinden ulaşabilirsiniz. 

6. Quizlet

Quizlet, sınavlara çalışmayı çok kolaylaştıran çevrimiçi bir bilgi kartı oluşturucusu. Önceden uygulama vasıtasıyla hazırlanmış bilgi kartları da burada bulunur. Bu yüzden, sınavlara çalışırken uygulamayı kontrol edebilir, sizden daha önce sınava hazırlanmış kişilerin kartlarına ulaşabilirsiniz. 

Türkiye'de yalnızca Android cihazlar için destekleniyor. Google Play Store'dan indirebilirsiniz. Gizlilik politikasına buradan ulaşabilirsiniz. 

8. Word Hippo

Word Hippo, elit bir eş anlamlılar sözlüğü uygulaması. Özellikle yabancı dilde metin yazarken iyi bir eş anlamlılar sözlüğü gerekiyor. Word Hippo'ya yazdığınız herhangi bir kelime için eş anlamlılarını içeren bir liste bulabilirsiniz. Aynı zamanda bu kelimenin geçtiği pek çok cümle ve karşıt anlamlılarını da görebilirsiniz. 

Uygulamayı iOS cihazlara buradaki linkten, Android cihazlara ise bu linkten indirebilirsiniz. Tam gizlilik politikasına web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. 

9. Pomodoro

Pomodoro harika bir zaman yönetimi uygulaması. İsmini, 1980'lerin sonunda Francesco Cirillo tarafından geliştirilen Pomodoro Tekniği'nden alıyor.

Bu teknikte iş, 25 dakikalık çalışma zamanlarına ayrılıyor. Bunun için çalar saat benzeri bir zamanlayıcı kullanılıyor. 25 dakika boyunca alarm çalana kadar, önceden planladığınız ve listelediğiniz işlerden sadece birini yapıyorsunuz. Seans bittiğinde 5 dakikalık bir ara veriyorsunuz. Bu 25+5 dakikalık düzenin her birine pomodoro deniyor ve dört pomodoro ardından yarım saatlik bir uzun ara veriliyor. 

Pomodoro uygulaması da, cihazınızı kontrol ederek, sizin içinize odaklanmanızı sağlıyor, zamanlayıcılar sayesinde çalışma ve mola aralıklarınızı haber veriyor. Akıllı saatiniz ya da telefonunuzla senkronize olabiliyor. Uygulama sayesinde odaklanmanızı sağlayacak seslerin ve görüntülerin arka planda akmasını sağlayabilirsiniz. Çalışma aralıklarınızı kendinize göre özelleştirebilirsiniz. 

Ne yazık ki şu an yalnızca iOS cihazlara Pomodoro uygulaması indirilebiliyor. Uygulamayı kullanmak için bazı izinler vermeniz gerekiyor ve bilgileriniz uygulamayı iyileştirmek için kullanılıyor. Ayrıntılı bilgiye web sitesinden ulaşabilirsiniz. 

10. Canvas 

Canvas uygulaması, ders notlarını ve içeriğini herhangi bir cihazdan ulaşılabilir hale getiren ve ortak kullanılabilen bir program. Önceden kaydedilmiş videoları izleyebilir, sınav ve ödev takvimlerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca uygulama üzerinden mesajlaşmak da mümkün. 

Uygulamayı hem Android hem de iOS cihazlara indirebilir, gizlilik sözleşmesine de buradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. 


BENZER YAZILAR

Ekim 2021 Gökyüzü Olayları

2021 Ekim ayında gökyüzünde gerçekleşecek astronomik olaylar, ay takvimi ve merak edilenler.

Haftanın Gelişmeleri 6-12 Aralık 2021

Milyon dolarlara satılan sanal evren arsaları, en insansı robot, Eti'nin isim değişikliği, Netflix 2022 ve 125 yılın en iyi kitapları hakkında güncel haberler.


Paylaş