Temasına savaşı alan ama iç ısıtan bir hikayeyi anlatan filmin detayları.

hayat güzeldir

Göz dolduran ve iç ısıtan detaylarıyla var olan filmin detayları.

Film içerisinde tarihi, drama ve romantizmi barındırmaktadır. Ayrıca birçok noktada öğretmenlerce öğrencilere izletilen film olarak yerini alır.

"Guidolar hep var olsun oralarda."

Hayat Güzeldir Konusu

Hayat Güzeldir Konusu

Arka planında bir savaşı içeren fakat özelinde sapsağlam bir filmdir Hayat Güzeldir. Kendine has çocuksu cazibesi ile prensesi saydığı kişinin kalbini çalmaya çalışan ve sonunda başaran Yahudi garson Guido'nun hayatının ikinci yarısını anlatır film.

1930'ların İtalya'sı. Guido adında kaygısız bir Yahudi kitapçı yakın bir şehirde oldukça güzel bir kadına aşık olur, kur yapar ve onunla evlenerek bir peri masalını başlatmış olur. Guido ve karısının bir oğulları olur ve İtalya'yı Alman güçleri istila edene dek mutlu mesut yaşarlar.

Seneler sonra, karısı ve küçük oğluyla birlikte bir toplama kampına hapsedildiklerinde Guido, ailesini kurtarabilmek adına çevresinde yaşanan dehşet verici olan her şeyi reddeder ve neşeli bir halde sahtekarlık ağını örmeye başlar. Hem ailesini bir arada tutabilmek hem de oğlunu bu dehşetten uzak tutabilmek için bir oyun oynar. Oğlunu da bu oyuna dahil eder. Aslında bu yıkımı bir oyunmuş gibi gösterir. Bu oyunun kazanma ödülü ise tanktır.

Hem gülümseten, hem de acı veren tarafları var Hayat Güzeldir'in. Bizce gözleriniz çok dolacak ama oralarda bir yerlerde Guidolar biz izleyenleri sayesinde hiç yitmeyecek.

life is beautiful

Hayat Güzeldir Fragmanı

Hayat Güzeldir Yönetmeni, Senaristi

Orijinal Adı: La Vita e Bella/Life is Beautiful

Filmin Türü: Dram,Tarih

Yönetmen: Roberto Benigni

Senaristler: Roberto Benigni,Vincenzo Cerami

Süre: 116 dakika

Yapım Yılı: 20 Aralık 1997

Müzik: Nicola Piovani

Yapımcılar: Gianluigi Braschi,Elda Ferri

Film Maliyeti: 229.163.264 dolar

Hayat Güzeldir IMDb Puanı

Tarih ve dram bandında ilerleyen ve göz dolduran filmin IMDb puanı 8.6 olarak belirlendi.

Hayat Güzeldir Oyuncular ve Karakterleri

Hayat Güzeldir ve Detayları

hayat güzeldir 1997

Guido’nun Alman askerinin namlusunun önünde ölüme giderken bile Joshua’nın kendisini izliyor düşüncesiyle yaptığı komik yürüyüş bir babanın fedakarlığının yanında filmi zirveye taşıyan sahnelerden bir tanesidir. 

Filmin son sahnesinde Joshua annesine “Biz kazandık” derken Joshua’ya göre gerçek tankın gelmesiyle oyunun kazanılmasıdır ama asıl anlatılmak istenen, Amerikan askerlerinin gelmesiyle savaşın bitmesi Yahudilerin kurtulmasıdır.

hayat güzeldir

Savaş sahnelerinin ustaca yerleştirildiği filmi dikkatlice izlediğimiz zaman duvarlardaki ilanlardan, kum torbalarından, yollardan geçen askerlerden savaşın yaklaşacağını hissederiz. 

Guido alaylı bir şekilde göbek deliğinin, kulak memesinin diğer ırklara göre çok farklı olduğunu söyleyerek aslında ırkçılıkla dalga geçer.

“Ayçiçeklerini düşün, güneşe doğru eğilirler. Fakat onların fazla eğilmiş olanlarını görürsen bu ölmüş anlamına gelir. Sen bir garsonsun uşak değil.” “Tanrı en büyük hizmetkardır. O, insanlara hizmet eder ama insanların kölesi değildir.” sözlerinde garsonluğun tanımı için kelimelerle oynanan oyun ön planda tutulur.

Sisler içinde, “Bu basit bir hikaye. Ama anlatması pek de kolay değil” sesiyle başlar her şey. Sislerin içinde, kameraya arkası dönük, kucağında çocuk olan bir adam belirir, “Tıpkı masallardaki gibi hüzünlü ve masallardaki gibi mutluluk ve harikalarla dolu”, sözleriyle birlikte sisin içindeki adam kaybolur. 

Hayat Güzeldir

Filmin sonunda özetlendiği gibi bu film “Ailesi için çok fedakarlık yapan bir babanın hikayesidir.”

Hayat Güzeldir için İzleyici Yorumları

Bu yorumlar https://www.sinemalar.com/ sitesinden alınmıştır.

"Göz dolduran oyunculukları ile (bilhassa çocuk oyuncu), bir soykırımın izleyiciye tebessüm ettiren ve düşündürücü bir dille anlatıldığı bir yapım. İz bırakanlardan."-ByRamco 

"Filmin başları çok eğlenceli ve neşeliydi, yüzünüzde gülümseme eksik olmuyor ama toplama kampına götürüldükten sonra film bütün neşeli havasını kaybediyor ve dram yönü ağır basıyor. Pratik zekasıyla her durumu kendi lehine çevirmeyi başaran Guido'nun oğlu ve eşi için yaptığı onca şeyi görünce onu takdir etmemek mümkün değil. Roberto Benigni'nin bu anlardaki oyunculuğu çok iyiydi. Filmin bir diğer artısı da müzikleriydi başta tema müziği olmak üzere çoğu müzik çok iyiydi zaten Oscar ödüllerinde hem en iyi müzik hem en iyi erkek oyuncu hem de en iyi yabancı film ödüllerini hak ederek kazanmış."-Atlas91 

Kaynakça

https://filmhafizasi.com/oyun-uzerine-devam-eden-yasam-la-vita-e-bella/

https://www.imdb.com/title/tt0118799/fullcredits?ref_=tt_ov_st_sm

https://www.beyazperde.com/filmler/film-64439/

https://www.sinemalar.com/film/1011/hayat-guzeldir


BENZER YAZILAR

Bir Ayrık Otunun Hikâyesi: Duru Olmak

Nükhet Duru'nun hayat hikâyesine odaklanan ve Netflix’te yayınlanan ilk Türkiye belgeseli olan “Duru Olmak” üzerine detayları ve fikirlerimizi sizlerle paylaştık.

Control Z

2020-2022 yılları arasında Netflix'te yayınlanan Control Z dizisi konusunu, fragmanını ve izleyici yorumlarını sizler için derledik. Keyifli okumalar.


Paylaş