Paulo Coelho'nun Mete Gazoz'a armağan ettiği Okçu'nun Yolu eseri, uzayda yeni keşfedilen gizemli boşluk, Windows 11 sürümü, Twitter’dan Bitcoin ile bahşiş özelliği ve Çin'in uzay istasyonu astronotlarından dünya görüntüleri.

Brezilyalı Yazar Paulo Coelho, ''Okçu'nun Yolu'' Eserini Mete Gazoz'a Armağan Etti

Simyacı kitabı başta olmak suretiyle 84 dilde piyasaya sürülen kitaplarının toplam satışı 320 milyonu aşan Brezilyalı yazar Paulo Coelho’nun yeni kitabı Okçu’nun Yolu (The Archer) 21 Eylül’de raflarda yerini aldı. Brezilyalı yazar Paulo, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla yeni eserini 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda altın madalya kazanan okçumuz Mete Gazoz'a adadı. 74 yaşındaki yazar, Mete Gazoz için ''Okçuluk dehası, bu benim okçuluk parçam. Bu kitap sana adanmıştır." dedi.

Paulo Coelho Okçu'nun Yolu Konusu

Daha önceki kitaplarında olduğu gibi yine bir araştırma anlatısı olan Okçu'nun Yolu, ok ile anlam arayışını bir araya getiriyor. Ülkenin en popüler okçusu Tetsuya bir kasabada saygı duyulan bir marangoz olarak yaşamını devam ettirmekteyken, uzak diyarlarda yaşayan bir okçu ona meydan okumaya gelir. Tetsuya bu meydan okumayı kabul ederek okçuluk felsefesini gelen yabancı okçuya ya da köyün delikanlılarından birine aktaracaktır.

Mete Gazoz ise Twitter hesabından bir video yayınlayarak Paulo Coelho'ya teşekkür etti. Genç sporcu, "Sevgili Paulo, sizden bu şekilde laflar duymak beni fazlaca mutlu etti. Teşekkür ederim. En kısa zamanda kitabı okuyacağım. Her şey gönlünüzce olsun" dedi.

Harvard Üniversitesi Uzayda Gizemli Dev Bir Boşluğun Varlığını Duyurdu 

Bilim insanlarıları Kahraman ve Boğa takımyıldızlarında büyük bir boşluk bulduklarını açıkladılar. Küresel uzayın ortalama 500 ışıkyılı boyunca uzandığı bulundu. Ancak, boşluğun nasıl ortaya çıktığı bir sır olarak kalıyor.

Shmuel Bialy, Harvard Üniversitesi Astrofizik Merkezi'nde (CFA) Teori ve Hesaplama Enstitüsü'nde (ITC) bir araştırmacı. Bialy'nin söylemine göre; "Bu dev balonun yüzeyinde yüzlerce yıldız var. Nasıl oluştuklarına dair iki teorimiz var." Bir süpernova, boşluğun merkezinde patlayabilir, gazları dışarı doğru itebilir ve şimdi PerseusTaurus Süper Kabuğu dediğimiz şeyi oluşturabilirdi. Veya milyonlarca yıl içinde meydana gelen düzinelerce süpernova, bu arada onları yaratmış olabilir. 

Ancak bilim insanları, Kahraman ve Boğa'nın moleküler bulutlarının uzayda ayrı yapılar olmadığına inanıyorlar. İki yıldız takımyıldızının birbirini dışlayan olduğuna inanıyorlar. Araştırmacılar, takımyıldızların komşu moleküler bulutlarının şekil ve boyutunun üç boyutlu haritalarını analiz ederek büyük boşluğu buldular. Araştırma için Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) Gaia Gözlemevi'nden alınan veriler kullanıldı. 

Windows 11 Sürümü Yalnızca Insider Kullanıcıları için Açıldı

Bir süredir Windows 11 üzerinde çalışan ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, çok önemli bir gelişmeye imza attı. Microsoft, Insider Programı kullanıcıları için Windows 11'in son sürümünü resmi olarak yayımladı. Deneysel özellikler içeren bu sürüm, 5 Ekim'de tüm kullanıcıların hizmetine sunulacak.

Geçmişte işletim sisteminin ilk sürümünü geliştiricilere hazır olarak gösteren Microsoft, şimdi milyonlarca Windows Insider kullanıcısı için Windows 11'in son sürümünü bilme fırsatına sahip. Microsoft, önceki açıklamalarında Windows 11'in son sürümünün 5 Ekim'de ilk kez yayınlanacağını duyurmuştu. Ciddi oranda büyüme yaşanırken, Windows 11'in son sürümünün gelmesi en azından Insider kullanıcıları için biraz daha erken oldu.

Insiders'a sunulan Windows 11'in son sürümü, tüm kullanıcılara sunulan sürümden biraz farklı. Bu sürüm, geliştiricilerin ve meraklı kullanıcıların onaylı Windows 11 özelliklerinin tümüne ek olarak deneysel özelliklerin de geliştiricilere ve kullanıcılara ulaştırılmasını sağlıyor.

Twitter’dan Yeni Özellik: Bitcoin ile Bahşiş

Son günlerde sürekli yeni özellikler ile karşımıza çıkan Twitter, Bitcoin ile bahşiş ödeme özelliğini hayata geçirdi.

Sosyal medya platformu Twitter, kullanıcıların içerik oluşturucularına Bitcoin ile bahşiş vermelerine imkan sağlayacak ve Spaces özelliğinde sesli söyleşi odaları barındıran kullanıcılara ödeme yapmak için yeni bir fon başlatacak.

Dünya çapında iOS cihazlarındaki Twitter kullanıcılarına, daha önce ufak bir kontrol kullanıcısı grubuyla sınırı olan dijital ödemeleri gönderip alabileceği belirtildi.

Twitter'da bundan sonrasında NFT'ler ile kişiyi tanımak için doğrulama da yapılabilecek. Twitter, resmi hesabından yapmış olduğu paylaşımda, "Bahşişler sistemini kontrol ettik, insanoğlu parayı seviyormuş. Yakında Android ve iOS kullanıcıları için yayınlıyoruz." diye belirtildi.

Çin'in İlk Uzay İstasyonu Astronotlarından Dünya Görüntüleri

Çin'in ilk uzay istasyonunda yer alan astronotlar yörüngeden yakaladıkları nefes kesici Dünya manzaralarını paylaştı. Shenzhou 12 göreviyle yörüngedeki uzay istasyonu modülü Tianhe'ye ulaşan astronotlardan Tang Hongbo, modülün minik pencerelerinden geride bıraktıkları mavi gezegene baktı. 

Tianhe'yi ziyaret eden ilk ekip, üç astronottan oluşuyor. Tang'ın da aralarında bulunduğu astronotlar, 17 Haziran'da modülde hizmete başladı. Astronotun fotoğrafları arasında Gine Körfezi, Peru kıyıları, Etiyopya yaylaları ve Hint Okyanusu'nu aydınlatan ışıklar yer alıyor. 

Tang uyuduğu küçük odanın fotoğrafını da paylaşmış. Temmuz ayı başlarında, astronotlar modüldeki ilk uzay yürüyüşünü de gerçekleştirdiler. Liu Boming'in eşlik ettiği kısa süreli görevde modül, 15 metre uzunluğundaki robotik kol ile genişletildi.

Kaynakça:

https://www.ntvspor.net/diger-sporlar/paulo-coelho-okcu-nun-yolu-kitabini-mete-gazoz-a-adadi-614d72d0c6598ce740ada1e1

https://www.aksam.com.tr/foto-galeri/teknoloji/harvard-universitesi-uzayda-gizemli-ve-devasa-bir-bosluk-bulundu/65640/

http://https://www.webtekno.com/windows-11-yayinlandi-indir-yukle-h115264.html

http://https://www.cumhuriyet.com.tr/dunya/twitterdan-yeni-ozellik-bitcoin-ile-bahsis-1871433

https://www.indyturk.com/node/413471/bi·li·m/çinin-ilk-uzay-istasyonundaki-astronotlardan-çarpıcı-dünya-manzaraları?utm_campaign=Bundle&utm_medium=referral&utm_source=Bundle


BENZER YAZILAR

İpek nedir, nasıl elde edilir? İpeğin tarihçesi

Eski dönemlerden beri kullanılan ve tarihte önemli bir yer edinen ipeğin dünden bugüne hikayesi.

Çiçek Mitleri

Yunan Mitolojisinde çiçeklerin yaratılış mitleri, mitolojik karakterler ile iç içe geçmiş hikayeler.


Paylaş