29. İstanbul Caz Festivali, güncel müzik ve caz dünyasının en sevilen isimleriyle birlikte dopdolu bir programla müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

İstanbul Caz Festivali, İKSV (İstanbul Kültür Sanat Vakfı) tarafından, 25 yıldır Garanti BBVA sponsorluğunda gerçekleştiriliyor. Bu yıl da kapılarını 25 Haziran’da, 29'uncu kez açmaya hazırlanıyor.

İstanbul Caz Festivali

Caz Festivali bu yaz da İstanbul’un farklı mekânlarında cazın önde gelen isimlerini ve güncel müziğin yıldızlarını müzikseverlerle buluşturacak. Festival biletleri, İKSV Lale Kart üyeleri için 21 Mart Pazartesi günü başlayacak indirimli ön satış döneminin ardından 25 Mart Cuma günü genel satışa çıkıyor.

İstanbul Caz Festivali 2022

Müzik dünyasının çok sevilen isimleriyle gelen 29. İstanbul Caz Festivali, dopdolu bir programla bekleyenleriyle buluşmaya hazırlanıyor.

Festival Tarihi

Festival 2022 yılında, 25 Haziran-7 Temmuz tarihleri arasında yapılacak ve 13 gün sürecek bir maraton olacak. Festival, 200’ü aşkın yerli yabancı sanatçıyı ağırlayacak. 

Katılımcılar

Etkinlikte konser verecek isimler arasında;

İstanbul Caz Festivali Nerede

Festivalin birçok ücretli etkinliği, İstanbul'daki farklı mekanlarda gerçekleştirilecek. 

Parklarda Caz konserleri, her yıl olduğu gibi bu yıl da festivalde yeşille cazı bir araya getiriyor. Bu yüzden etkinlik İstanbul’un çeşitli ilçelerindeki parklara yayılacak. Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek bu konserlere her yaştan festival izleyicisi davetli.

Festivalin en özel etkinliklerinden +1’li Gece Gezmesi ise, bu yıl yeniden Kadıköy’ün sevilen mekânlarında tek gecelik bir müzik maratonu olarak düzenleniyor.

İstanbul Caz Festivali Bilet

Festival biletleri, İKSV Lale Kart üyeleri için 21 Mart Pazartesi günü 10:30’da başlayacak indirimli ön satışların ardından 25 Mart Cuma günü 10:30’da genel satışa çıkıyor. Biletler passo.com.tr’den ve İKSV ana gişeden satın alınabilecek.

Eczacıbaşı Genç Bilet projesi kapsamında, sınırlı sayıda öğrenci bileti 10 TL’den satışa çıkacak. Biletler, Siyah Lale Kart üyeleri için 21 Mart Pazartesi, Beyaz Lale Kart üyeleri için 22 Mart Salı, Kırmızı Lale Kart üyeleri için ise 23 Mart Çarşamba günü saat 10.30’da ön satışa sunulacak.

Lale Kart üyeleri, İstanbul Caz Festivali konserlerinin biletlerini indirimli fiyatlarla, öncelikli olarak alabiliyor. Siyah ve Beyaz Lale Kart üyeleri biletlerini kendilerine özel ön satış günlerinde yer seçme opsiyonuyla ve rezervasyon formu ayrıcalığıyla passo.com.tr üzerinden %25 indirimle; Kırmızı Lale Kart üyeleri %15 indirimle satın alabilecek.

25 Mart - 7 Nisan tarihleri arasında ise 29. İstanbul Caz Festivali biletleri, tüm Garanti BBVA kredi kartları ile %20 indirimli satın alınabilecek.

İstanbul Caz Festivali Ana Sponsoru

29. İstanbul Caz Festivali’nin Festival Sponsoru, bu yıl da Garanti BBVA.

İKSV’nin tüm festivalleri İKSV Kurucu Sponsoru Eczacıbaşı Topluluğu, İKSV Sigorta Sponsoru Zurich Sigorta, İKSV İletişim Stratejileri ve İçgörü Sponsoru FutureBright Group ile servis sponsorları Amerikan Hastanesi, İKSV Konaklama Sponsoru The Marmara Group, İKSV Kurumsal Eğitim ve Gelişim Sponsoru Davranış Bilimleri Enstitüsü, GFK, AGC Yazılım, Uzman CRM, Plaza OSGB, Loodos Teknoloji, Somera, OMD ve Wiseback tarafından destekleniyor.

Festivale +1 ve DHL Express gösteri sponsoru ve Anadolu Efes ile Mastercard katkı sağlayan kuruluş olarak destek veriyor.

İstanbul Caz Festivali Yaşam Boyu Başarı Ödülü

İstanbul Caz Festivali Yaşam Boyu Başarı Ödülü

29. İstanbul Caz Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü caz sanatçısı Hayati Kafe’ye veriliyor.

İstanbul Caz Festivali Katılımcıları

Dianne Reeves 

Dianne Reeves 

Cazın efsane sesi, sadece caz değil müzik tarihinin de en büyük vokallerinden biri olan 5 Grammy ödüllü Dianne Reeves İstanbul'da. 5 Temmuz Salı akşamı Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda sahne alacak. Dianne Reeves'den önce besteci ve piyanist Ercüment Orkut, üçlüsüyle izleyicileri karşılayacak.

Reeves, virtüözitesi ve sanatındaki eşsiz varlığını sahneye en iyi yansıtan seslerden biri.  Duygusuyla tekniğini müthiş bir dengede tutmayı biliyor ve caz vokaline bir opera sanatçısıymış gibi yaklaşıyor.

2015’te genç nesil caz müzisyenleri Esperanza Spalding, Lalah Hathaway, Robert Glasper ve Gregory Porter gibi isimlerle kaydettiği son stüdyo albümü olan "Beautiful Life" ile, En İyi Caz Vokal Performansı Grammy’sini kazandı. 

Melody Gardot

Melody Gardot

İstanbul’un en iyi tanıdığı pop-caz vokali, cazdan aldığı ilhamı etkilendiği farklı türlerle birleştiriyor ve kendi müziğini ortaya koyuyor. Gardot, 7 Temmuz Perşembe akşamı Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda sahnede olacak.

Melody Gardot, sadece ABD’de 100.000’den fazla satan, geçirdiği kaza yüzünden yattığı hastanede yazdığı ilk albümü Worrisome Heart’ı tüm zorluklara rağmen kaydetti. Devamında gelen albümleriyle de listelere girdi.

Dünyanın en büyük caz festivallerinde sahne alan sanatçı, sahne performanslarında R&B, blues ve cazı buluşturuyor.

John McLaughlin & The 4th Dimension

John McLaughlin & The 4th Dimension

McLaughlin, İstanbul Caz Festivali’nin ilk yıllarında verdiği efsanevi konserler ile de hatırlanıyor. Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda, vakfın 50. yılında, 29 Haziran Çarşamba günü yeniden festival sahnesine konuk oluyor.

John McLaughlin, dünyanın çeşitli coğrafyalarına yayılmış bir müzik kültürünün önde gelen temsilcisi. Metalden caz füzyonuna kadar geniş bir yelpazede gitaristlere ilham kaynağı olmuş.

McLaughlin; Mahavishnu Orkestrası, Zakir Hussain, Wayne Shorter ve Santana ile büyük çeşitlilik gösteren ortak çalışmalar yaptı. Bunun yanında Miles Davis’in müzik tarihinde kilometre taşlarından biri sayılan Bitches Brew albümünde de karşımıza çıkıyor. 

Enrico Pieranunzi Trio

Enrico Pieranunzi Trio

Günümüz cazına yeni bir soluk getiren, dinleyeni büyüleyen müziğindeki sade fakat zengin yorumla Pieranunzi, 27 Haziran Pazartesi akşamı The Marmara Esma Sultan Yalısı’nda sevenleriyle buluşuyor. 

Müziğinde Rönesans etkisi de duyulan sanatçı, klasik müzik ve cazı ustaca bir araya getirmesiyle tanınıyor. Piyanist besteci, kariyeri boyunca Chet Baker, Lee Konitz, Paul Motian, Charlie Haden efsaneleriyle de çalıştı.

Teoman

Teoman

Teoman’ın kariyeri birbirinden başarılı şarkıyla dolu. Türkiye’nin tartışmasız en büyük rock yıldızlarından biri olan Teoman, 6 Temmuz Çarşamba akşamı Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda olacak. 

2018’de 26 şarkısını bir araya getirdiği Koyu Antoloji albümündeki hit şarkılarının yanı sıra, geri planda kalmış bestelerini yeni düzenlemelerle sunuyor. Konser, müzik, sinema ve yazarlık ile yavaşça harmanlanan 10 albümün bir özeti niteliğinde olacak.

Kalben // Boom Pam & Kutiman

Kalben // Boom Pam & Kutiman

Kalben, etkileyici ve eşsiz sesine eşlik eden gitarıyla hızla yükselen sanatçılar arasında. Müzisyen tarafını yazarlığıyla buluşturarak "Eski Dünyanın Yangını" isminde 13 şarkılık bir albüm çıkardı. 

Yunan, Akdeniz ve Ortadoğu tınılarını müziğinde işleyen, Selda Bağcan ile gerçekleştirdikleri ortak çalışmalarla tanınan rock grubu Boom Pam, Kalben’den önce ise sahnede yer alacak. Onunla birlikte İsrail’in dahi müzisyenlerinden Kutiman olacak.

Kalben ve Boom Pam & Kutiman konserleri 30 Haziran Perşembe akşamı Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda DHL Express’in gösteri sponsorluğunda gerçekleşecek.

Yom 

Yom, müziğin dünyaya yayılmış bir ruh olduğuna inanan bir klarnet virtüözü. 7 Temmuz Perşembe günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda müzikseverleri ile buluşacak.

11’inci stüdyo albümü Celebration’a meditatif ritimlerle hayat veren müzisyen, Léo Jassef’in piyanolarının üstüne sıfırdan perküsyon ekledi ve en sonunda şarkılarına klarnetiyle nefes verdi.

+1’li Gece Gezmesi

İstanbul Caz Festivali’nin son yıllarda en çok dikkat çeken etkinliklerinden biri de +1’li Gece Gezmesi. 2022 yılında, bir Cumartesi akşamı, farklı mekânlar arasında bir müzik turu olarak yapılacak. Kadıköy’de gerçekleşecek tek gecelik bu dopdolu etkinlik farklı mekânlarda birbirinden etkileyici isimlerin performanslarına tanıklık edecek.

Bir gecede, beş farklı mekânda, Ayyuka, Hey! Douglas, Noiserv, Yin Yin ve çok daha fazlası performanslarını sergileyecek. 

Nardis Yıldızları ve Roberta Gambarini

Nardis Yıldızları ve Roberta Gambarini

2002’de açıldığı ilk günden itibaren şehrin caz duraklarından biri olan Nardis Jazz Club, bu sene 20. yılını kutluyor. Sahnesinde ağırlıklı olarak yerli müzisyenlere fırsat tanıyan köklü kulüp, 20. yılını İstanbul Caz Festivali kapsamında çok özel bir konserle kutluyor.

29. İstanbul Caz Festivali kapsamında gerçekleştirilecek etkinlikte Cem Tuncer Quartet, İpek Dinç Band, Ferit Odman Group, Aydın Kahya Band, Dilek Sert Erdoğan Group, Önder Focan Group, Uraz Kıvaner, “Chet Baker Project”, Hayati Kafe, Sibel Köse Group, Meltem Ege Group gibi yerli caz sahnesinden isimler yer alacak. Onlara, Roberta Gambarini de eşlik edecek.

Bu özel konser, Sultan Park-Swissotel The Bosphorus’ta gerçekleşecek.

İKSV Alt Kat ve İstanbul Caz Festivali’nden “Çocukça Bir Gün”

Çocukça Bir Gün

Çocukça Bir Gün, İstanbul Caz Festivali'nin çocuklarla buluşma noktası. Bu yıl, İKSV Alt Kat’ın işbirliğiyle dördüncü kez gerçekleştiriliyor. Etkinlikte, klarnet sanatçısı Oran Etkin’in “Uzak Diyarlardan Yakın Arkadaşlar” başlıklı konseri yer alacak ve dünyayı gezerken farklı enstrümanlarla tanışarak yeni dostluklar kuran Clara Net’in (Oran Etkin’in klarneti) hikâyesi anlatılacak.

3 Temmuz Pazar, saat 15.00-18.00 arasında Feriye'de gerçekleşecek etkinlikte Oran Etkin’e Türkiye’den sürpriz konuk sanatçılar enstrümanlarıyla eşlik edecek. Oran Etkin ve arkadaşlarından hemen önce, yedi yaşındaki piyanist İpek Nisa Göker, solo performansıyla izleyicilerle buluşacak. 

17.00’de başlayacak sahne performanslarının öncesinde Feriye’nin yemyeşil bahçesinde düzenlenecek atölyelerde, çocuklar ileri dönüşüm yoluyla, atık malzemeler kullanarak çeşitli sanat eserleri tasarlayacak ve çalgılar üretecek; müzikle, sanatla, eğlenceyle dopdolu, renkli bir gün geçirecek.

İstanbul Caz Festivali Ücretsiz Konserler

İstanbul Caz Festivali Ücretsiz Konserler

Parklarda Caz

Festival boyunca beş güne yayılarak İstanbul’un beş farklı parkında ücretsiz olarak gerçekleştirilecek konserlerde yerli sahneden isimlerle Genç Caz+ gruplarının performansları sergilenecek. Ayrıca Botticelli Baby ile New Orleans’ın zengin müzik mirasını İstanbul’a taşıyacak Tuba Skinny sahnede olacak.

Parklarda Caz'ın ayrıntılı programı çok yakında festival web sitesi ve sosyal medyasından açıklanacak.

Vitrin – Türkiye Güncel Müzik Buluşması

Bu sene altıncısı gerçekleştirilecek olan Vitrin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması, yerli sahnenin başarılı müzisyen ve topluluklarını merkezine alarak daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamayı amaçlıyor. 

Etkinlik, 30 Haziran-3 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Vitrin kapsamında, üç günde 20’ye yakın konser gerçekleştirilecek. Festival izleyicisi ile beraber yurt dışından önde gelen uluslararası festival ve etkinlik yöneticilerinden oluşan kalabalık bir delege topluluğu da konserleri izleyecek.

2017'den bu yana her yıl olduğu gibi Vitrin, bu yıl da müzik sektörü ile diğer yaratıcı endüstrileri buluşturan çeşitli paneller düzenlemeye devam edecek. Vitrin konser ve panel programı önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Genç Caz+

Festivalde 20 yıldır devam eden Genç Caz projesi 20. yılında Genç Caz+ adını aldı ve çerçevesini genişletti. Genç Caz+ konserleri, İstanbul Caz Festivali tarafından Türkiye’de amatör veya yarı profesyonel olarak müzikle ilgilenen genç müzisyen ve topluluklara festival programında yer alabilecekleri bir platform oluşturmayı amaçlıyor. Bu yıl 20. kez gerçekleştirilecek olan Genç Caz+’ya seçilecek müzisyen ve topluluklar ayrıca Parklarda Caz etkinliklerinde uluslararası sanatçılarla aynı sahneyi paylaşma imkânını bulacak.

İlk kez 2021 yılında Mehmet Uluğ Fonu’nun desteği, Sony Music Türkiye ve Babajim İstanbul Stüdyoları’nın işbirliğiyle hayat geçirilen Genç Caz+ albümü, bu yıl da Genç Caz+ finalistlerine armağan edilecek. Genç Caz+ konserlerine seçilecek toplulukların birer özgün eseri, alanında uzman prodüktör ve mentorların gözetiminde profesyonel stüdyo ortamında kayda alınacak ve bu albümle dijital platformlarda yayınlanacak.

Bu sene Genç Caz+ Seçici Kurulu’nda müzisyen Cenk Erdoğan, müzisyen Ayşe Tütüncü, müzisyen Kalben, müzisyen Selen Gülün, müzisyen Volkan Öktem, yazar Yekta Kopan, radyo programcısı Dr. Hakan Rauf Tüfekçi, Pozitif ve Babylon’un kurucularından Ahmet Uluğ, Sony Music Türkiye Genel Müdürü Özden Bora ve İstanbul Caz Festivali Direktörü Harun İzer yer alıyor.

Genç Caz+ için son başvuru tarihi 2 Mayıs Pazartesi. Ayrıntılı bilgi için buradaki yazımıza göz atabilirsiniz.

Festival Afişi

29. İstanbul Caz Festival Afişi

29. İstanbul Caz Festivali’nin afişi bu yıl çizgi roman sanatçısı, karikatürist ve illüstratör M.K. Perker tarafından hazırlandı. Perker çiziminde İstanbul Caz Festivali’ne katılmak üzere buluşan bir çiftin mutluluğunu resmediyor, konserlerin bizi bir araya getiren etkinlikler olduğunun altını çiziyor. Festivali izleyicinin bakış açısından yola çıkarak anlatan afişin birkaç farklı versiyonu da hazırlanıyor.

Festival afişinin animasyonunu ise Öner S. Biberkökü tarafından hazırlandı.

İstanbul Caz Festivali, müzikte cinsiyet eşitliğini destekliyor

İstanbul Caz Festivali 2019’da uluslararası müzik endüstrisindeki cinsiyet eşitliğini gözeten Keychange programına katılmıştı. Programın hedeflerini bu yıl da takip ediyor.

Müzik festivallerinin programlarında 2022 yılına kadar en az %50 oranında cinsiyet dengesini sağlama sözünü içeren Keychange programı, müzik sektöründe cinsiyet eşitliğini teşvik eden İngiltere merkezli öncü bir uluslararası girişim. Keychange’e şu anda dünya çapında 500’ün üzerinde festival destek veriyor.

İstanbul Caz Festivali, bu yılki programı ile Keychange hedeflerine göre %50 bir oran ile sözünü tutuyor. Bu oran festival programındaki müzik topluluklarında en az bir kadın veya cinsiyet azınlığı üye içermek olarak ölçümleniyor. 

İstanbul Caz Festivali'nin Sosyal Medya Hesapları

facebook.com/istanbulcazfestivali

twitter.com/istanbulcazfest

instagram.com/istanbulcazfestivali

youtube.com/iksvistanbul

play.spotify.com/user/istanbulkultursanatvakfi


BENZER YAZILAR

Aranje ve Prodüksiyon Nedir?

Aranje, prodüksiyon, mix ve mastering kavramları.

Müzisyen Ahmed Malek, Hayatı ve Eserleri

Çığır açan film müzikleriyle tanınan Cezayirli müzisyen Ahmed Malek’in hayatı ve Cezayir müziğindeki Fransız etkileri.


Paylaş