Dünyada en çok oynanan online oyunlar hangileri? PC ve mobil üzerinde binlerce oyun tutkununun severek oynadığı online ve ücretsiz oyunları listeledik. 

En Popüler Online Oyunlar 2022

Online oyunlar, özellikle pandemi sonrasında çok popüler hale geldi. Çünkü birçok insan kendi başına oyun oynamak yerine online ortamda, diğer oyuncularla beraber daha gerçekçi bir oyun deneyimi yaşamayı tercih ediyor. 

Hikaye odaklı oyunlardan daha farklı olan online oyunların sayısı oldukça fazla. Hatta on binleri geçtiğini söyleyebiliriz. Tabii bunların arasında sadece AAA denilen ve büyük stüdyolarca geliştirilen oyunlar yok. En iyi online oyunlar arasında bağımsız geliştiriciler tarafından oluşturulan pek çok oyun da bulunuyor. 

Çok oyunculu online oyunlar ne işe yarıyor? Türkiye'de gece uyuyamayan birinin Kanada'da uyanık olan birine karşı oynamasına imkan tanıyor. Yani dünyanın herhangi bir köşesinden bir rakibe sahip olabiliyorsunuz. 

En Çok Oynanan Online Oyunlar - En İyi Online Oyunlar Ücretsiz

Normalde online oyunlar devasa çok oyunculu, rekabetçi ya da spor gibi birçok alt dala ayrılıyor. Fakat son dönemlerde bunların çeşitleri çokça arttı. 

Biz de aşağıda en popüler online oyunların bir listesini hazırladık. 

lost ark

En Popüler Online Oyunlar Listesi

1. PUBG

2. Minecraft

3. League of Legends

4. Fortnite

5. GTA 5

6. World of Tanks

7. Counter-Strike: Global Offensive

8. World of Warcraft

9. Cross Fire

10. Overwatch

11. HAWKEN

12. Path of Exile

13. Unreal Tournament

14. Fall Guys

15. SMITE

16. America's Army: Proving Grounds

17. PlanetSide 2

18. APB Reloaded

19. Evolve

20. Gigantic

21. War Thunder

22. Warframe

23. Quake Champions

24. Loadout

25. Defiance

En İyi Online Oyunlar PC - En Popüler Online Oyunlar PC

Yukarıdaki listede yer alan oyunları online olarak oynanıyor ve çoğu ücretsiz. Şimdi bunların kısaca ayrıntılarına bakalım. 

1. PUBG

pubg

En popüler ücretsiz online oyunlardan biri de PUBG. Battle royale türünde bir oyun. PC sürümü yakın zamana kadar ücretliydi fakat artık ücretsiz olarak da oynanıyor. Aynı zamanda düzenli olarak güncellemeler yayınlıyor. Oyuncu sayısının sürekli artmasında bu güncellemelerin de büyük etkisi var. 

2017 yılında çıkan PUBG'nin yapımcısı olan firma, oyuna gelen geri dönüşleri çok iyi şekilde değerlendiriyor. Böylece oyuncuların isteğiyle haritalarda çeşitlilik artıyor ve yeni oyun modları geliyor. 

2. Minecraft

Minecraft

Bu piksel tabanlı olan macera oyununu ücretsiz olarak indirip oynayabilirsiniz. Minecraft, inşa üzerine kurulu bir oyun. Blokları kullanarak, bir bina, bir kale ya da bir şehir inşa edebilirsiniz. Bu oyunda bir sınır yok. Yani hayal gücünüz sizi ne kadar ileri götürüyorsa o kadar dizayn edebilirsiniz. 

3. League of Legends

League of Legends

Ülkemizdeki en popüler online oyunlardan biri olan League of Legends, aynı zamanda MOBA türü oyunların en başarılarından. Kısaca LoL, oyun keyfini artıran onlarca karaktere sahip. Ayrıca sürekli güncellemeler ile oyun güncel tutuluyor. 

4. Fortnite

Fortnite

PUBG gibi Fortnite de battle royale türünde bir oyun ve en fazla oynanan online oyunlar içerisinde yer alıyor. Hem PC'de hem de Android mobil cihazlarda APK olarak indirilip oynanıyor. iOS sürümü ise henüz bulunmuyor. 

Epic Games tarafından geliştirilen Fortnite oyununda inşa etme deneyimini de yaşayabilirsiniz. 

5. GTA 5

GTA 5

İlk olarak geliştiricisi olan Rockstar tarafından satışa çıkarılan bu oyunun daha sonra online versiyonu da yapıldı. GTA 5, yaklaşık 8 yıldır dünyada en çok oynanan oyunlar arasında. 

Oyunda kural, tanımlanan görevleri yerine getirmek. Bunu ister bir arkadaşınızla, isterseniz de dünyanın başka bir köşesindeki biriyle gerçekleştirebiliyorsunuz. 

6.  World Of Tanks

World Of Tanks

Geliştiricisi Wargaming olan bu online oyun, merkezine tank savaşlarını alıyor. World Of Tanks, tarihi araç seçeneklerini sürekli genişletiyor. Aynı zamanda oyunun grafikleri ve müzikleri de çok beğeniliyor. 

7. Counter-Strike: Global Offensive

Counter-Strike

2012 yılında çıkan Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO), online oyun dünyasına ilk adım atanlardan. Geliştiricisi olan Valve şirketi, oyunun hileleri açısından biraz eksik kalıyor fakat bu oyunun popülerliğini kaybetmesine neden olmuyor. 

Oyuncular iki farklı takımda yer alabiliyor. Amaç ise rakip takımla mücadele etmek. Bunu birden çok modla yapma imkanı var. 

8. World of Warcraft

World of Warcraft

Online oyunlar arasında strateji tabanlı en kaliteli oyunlardan biri World of Warcraft. Mükemmel manzaraları sayesinde milyonlarca gamer için yeni bir dünya sunuyor. 

9. Cross Fire

Cross Fire

Oyun temelde iki örgütün rekabeti üzerine kurulu. Cross Fire'da "Black List" ve "Global Risk" olarak bilinen iki örgüt arasındaki mücadele üzerinden oynanıyor. Aynı zamanda oyunculara bayrak kapmaca modu, kahraman modu, zombi modu ve serbest çatışma modu gibi farklı modlar sunuluyor.

10. Overwatch

Overwatch

Online platformlarda inanılmaz bir başarı sahibi olan Overwatch, Blizzard tarafında geliştirildi. Başarılarıyla birçok online oyuna ilham oldu ve farklı oyunlarda bunun esintilerini görebilirsiniz. Bugün birçok oyunda olduğu gibi Overwatch'ta da takım oyunu ve süper güçler hakim. 

11. HAWKEN

HAWKEN

Hem oynama hem de görsel tarafında mükemmel ve zengin bir deneyim sunan HAWKEN'da, Unreal Engine 3 kullanılıyor. Oyun savaş robotlarını yöneterek rakiplerle savaştığımız bir senaryoya sahip. 

12. Path of Exile

Path of Exile

Bir rol yapma oyunu olan Path of Exile, kasvetli bir yapıya sahip. Bu ücretsiz rol yapma oyununda, intikam almak için bir güç elde etmek ve bu güç için de savaşmak gerekiyor. 

13. Unreal Tournament

Unreal Tournament

Bir FPS oyunu olan Unreal Tournament'ı tamamen ücretsiz olarak indirebilir ve oynayabilirsiniz. Bu oyun, Unreal Engine 4 oyun motoru ile geliştirildi. Görsel efektler ve karakter modellemelerinde de oyun üzerinde ne kadar çalışıldığı görülüyor.

14. Fall Guys

Fall Guys

Stream'da en çok oynanan ve CS:GO gibi oyunları geçerek müthiş bir başarı elde etti Fall Guys. Özellikle PlayStation Plus'ta ücretsiz olarak yer aldıktan sonra çok büyük bir popülerlik kazandı. Fall Guys, oyunculara basit grafiklerin de oyunlarda gayet profesyonel görülebileceğini kanıtladı. 

Oyunda en fazla 60 en az 40 oyuncudan oluşan bölümler var. Her bölüm farklı ve öngörülemeyen bir platformda geçiyor. 

15. SMITE

SMITE

Bir MOBA oyunu olan SMITE, İskandinav, Mısır ve Yunan mitolojisinde bulunan tanrılara dayanıyor. Bunların özek güçleri ile diğer rakiplere karşı mücadele veriyorsunuz. SMITE'ı diğer oyunlardan ayıran özelliği ise farklı kamera açısı kullanılabilmesi. 

16. America's Army: Proving Grounds

America's Army

Oldukça gerçekçi bir savaş ortamı sunan America's Army, ücretsiz en iyi online oyunlar arasında öne çıkanlardan biri. Oyunda bir askerin kontrolü sizde oluyor ve görevleri, stratejik eğitimleri tamamlamaya çalışıyorsunuz. 

17. PlanetSide 2

PlanetSide 2

Asıl amacı Auraxis gezegenine hakim olmak olan PlanetSide'da, 3 farklı cumhuriyet var; Vanu Hükümdarlığı, Yeni Birleşim ve Terran Cumhuriyeti. Oyuna başladığınızda bu üç milletten birine katılıyor ve Auraxis'e hakim olmaya çalışıyorsunuz. 

18. APB Reloaded

APB Reloaded

Tamamen ücretsiz olan APB Reloaded, MMOTPS türünde bir oyun. Genel konu olarak koruyucular ve suçlular arasındaki savaşı işliyor. APB Reloaded, ücretsiz online oyunlar arasında gerçekten önemli bir yere sahip. Bu oyunda diğerlerinden farklı görünebilmek için araçlarınızı ve kıyafetlerinizi farklı olarak seçebilirsiniz. 

19. Evolve

Evolve

Unreal Tournament gibi Evolve de bir FPS oyunu. Ücretsiz olarak bilgisayara indirilip oynanabiliyor ve en çok oynanan online oyunlardan biri. 

Oyun, Shear isimli bir gezegende geçiyor. Bu gezegen kendine özgü bir doğal yaşama sahip. Burada yabancılar hiç hoş karşılanmıyor. Buna rağmen oyunda yaşayarak üstün ırk olmaya çalışıyorsunuz. 

20. Gigantic

Gigantic

SMITE gibi bir MOBA oyunu olan Gigantic grafik olarak çok gelişmiş. Aynı zamanda da TPS türünde. Oyunda herkes bir kahraman seçiyor. 6 kişilik takımlar halinde savaşılıyor ve herkes bu takımlardan birine girmek zorunda. Oyunda bulunan dev gardiyanlarla savaşabiliyor ya da onların desteğini alabiliyorsunuz. 

21. War Thunder

War Thunder

Uçak savaşları teması üzerine kurulan War Thunder, aslında II. Dünya Savaşı zamanında geçiyor. Bu farklı oyunda tarihi uçakların farklı güçleri ve yetenekleri var. Oyuncular bunlardan birini seçip kullanabiliyor. 

22. Warframe

Warframe

İki farklı ordunun askerleri arasındaki savaşları konu alıyor Warframe. Bu taraflar da Grineer ve WTenno olarak biliniyor. Aslında basit temellere dayanıyor. Co-op deneyimi yüksek olan oyunda her önünüze gelene ateş etmeniz gerekiyor. Oyunda düşmanla savaşabilir ya da eşya toplamaya odaklanabilirsiniz. süper güçlerin de bulunduğu oyunda çok çeşitli şeyler yapabilirsiniz. 

23. Quake Champions

Quake Champions

Yine bir FPS olan en iyi online oyunlardan biri Quake Champions. Bu ücretsiz oyundaki karakterler, özel yeteneklere sahip. Kimileri uzun süre ayakta kalabiliyorken, kimileri de hızlı hareket edebiliyor. Ya da bazı karakterler kendi kendini iyileştirebiliyor. 

24. Loadout

Loadout

En iyi online oyunlar arasında olan Loadout, oyunculara diğerlerinden farklı bir shooter tecrübesi sunuyor. Burada alışılagelmiş kahramanlar yok. Bunun yerine her kahramanın yeteneklerini belirleyen ve değiştiren silahlar var. Böylece kahramanların yetenekleri çeşitlenebiliyor. 

25. Defiance

Defiance

Dönüşüme uğramış bir dünyayı konu alan Defiance, aslında gelecekte geçiyor. Oyunda karakterler üçüncü şahıs bakış açısı ile yönetiliyor. Oyunun başlangıcı ise, Güneş sisteminin yok olmasının ardından Votan isimli bir uzaylı ırkının yeni bir ev arama amacıyla Dünya'ya gelmesine dayanıyor. 

En İyi Online Oyunlar Mobil

Online oyun sektörü, bugün büyük bir hızla büyüyor. Buna bağlı olarak hem konsol, hem PC, hem de mobil tarafında online oyunlar çıkarılıyor. Artık insanlar bilgisayarda olduğu kadar mobilde de oyun oynadığı için, bugün en popüler online oyunların bir çoğunun mobil sürümleri de bulunuyor.

En iyi Online Oyunlar PC Ücretsiz

Özellikle sadece bilgisayarda online oyun oynayanların seçtiği en iyi online ve ücretsiz PC oyunları arasında; League of Legends, Minecraft, CO:GO, Valorant ve PUBG yer alıyor. 


BENZER YAZILAR

Palo Santo Ağacı

Güney Amerika'da yetişen bu ağaç, yüz yıllardan beri şamanlar tarafından kullanılıyor. En yaygın kullanım biçimi bir parçasının yakılarak tütsü gibi kullanılması.

Emek ve Dayanışmanın Günü 1 Mayıs

İşçilerin hak ve çıkarlarını kazanma mücadelesinin yıl dönümü olan 1 Mayıs’ın ortaya çıkışı ve dünyanın çeşitli yerlerinde kutlanan emek, dayanışmanın doğuşu hakkında merak edilenler.


Paylaş