Hem Hindistan’da hem de tüm dünyada yediden yetmişe herkesin sevdiği ve hemen her tarzda filmle izleyici karşısına çıkan oyuncu, yapımcı, yönetmen Aamir Khan ve onun sevilen filmleri.

Aamir Khan Kimdir?

Hint sineması açısından unutulmaz biri olan, bu sinemayı ve kültürü tüm dünyaya tanıtma konusunda büyük başarılara imza atan dünyaca ünlü isim, 1965 yılında Hindistan’da dünyaya gelmiştir.

Aamir Khan, sinema kariyerine daha çocuk denebilecek yaştayken adım atmış, ilk uzun metrajlı filmini de henüz 19 yaşındayken çekmiş; sinema sektörüne erken ve sağlam adımlarla giriş yapmıştır. İlk kez Filmfare Ödülleri'nde En İyi Oyuncu Ödülü'nü dram filmi Sarfarosh’la almış ve bu ödül, kariyeri boyunca alacağı bir çok ödülün kapısını aralayan bir başarı olmuştur.

Oyunculuktaki başarılarından sonra kendi adını taşıyan bir film prodüksiyon şirketi kuran Aamir Khan, yaptığı ilk filmle de (Lagaan) Akademi Ödülleri'nde En İyi Yabancı Dil Film kategorisine aday gösterilmiş, Ulusal Film Ödülleri'nde En Popüler Film ve Filmfare Ödülleri'nde En İyi Aktör ve En İyi Film ödüllerini kazanmıştır.

Hem yönetmenliğini yaptığı hem de rol aldığı ve içerisinde toplumsal olarak güzel mesajlar veren film Taare Zameen Par (Her Çocuk Özeldir) ile Filmfare Ödülleri'nde En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerini almıştır. Ticari anlamdaki en büyük başarılarından birini Ghajini ile yakalamış ve 3 idiots (3 Aptal) , Dhoom 3, PK  gibi filmlerle de Bollywood film tarihinde zirveye çıkmayı ve zirvedeki yerini korumayı başarmıştır.

Aamir Khan’ın sevilen filmlerinden bazılarını sizler için derledik. İşte o filmler:

1. 3 Idiots (3 Aptal)

2009 yılı yapımı filmin yönetmen koltuğunda Rajkumar Hirani otururken, filmin oyuncu kadrosunda Aamir Khan ile birlikte Kareena Kapoor, R. Madhavan ,Sharman Joshi, Boman Irani, Omi Vaidya gibi isimler yer almakta.

3 Idiots Fragman

3 Idiots Konusu

Komedi-dram türündeki 3 Idiots filminde, Hindistan’daki önemli mühendislik okulunda okuyan, aynı zamanda oda arkadaşı da olan 3 arkadaşın, 3 farklı hayatı birleştiren dostlukları ve yaşadıkları maceralar anlatılıyor. Bu macerada, öğrencilerin okulda yaşadıkları aktarılırken aslında eğitim sistemi üzerinde de bir eleştiri yapılıyor. Eğitim sistemine getirilen bu eleştiri yalnızca Hindistan’da değil, tüm dünyada dikkatleri üzerine çekip eğitim ve eğitim sistemi konusunda düşündürmeyi başarıyor.

3 Idiots filmi, Hindistan'da yayımlandığı tarihe kadar tüm zamanların en yüksek gişe ve hasılatını yapan film olma özelliğine sahip. Bu rekor, daha önce yine bir Aamir Khan filmi olan Ghajini filmine sahipti ve 3 Idiots ile Aamir Khan rekorunu başka bir filmi ile tekrardan kırmayı başardı. 3 Idiots, yurt dışında da o tarihe kadar en yüksek hasılat yapan Bollywood filmi olma özelliğine sahip.

3 Idiots IMDb Puanı

3 Idiots filminin IMDb puanı 8,4/10.

3 Idiots Filminin Aldığı Ödüller

3 Idiots birçok dalda pek çok ödüle sahip bir film. Filmin aldığı ödüllerden bazıları ise; Filmfare En İyi Film Ödülü (2010), Filmfare En İyi Yönetmen Ödülü (2010) , Filmfare En İyi Diyalog Ödülü (2010), Filmfare En İyi Diyalog Ödülü(2010), Filmfare En İyi Yardımcı Erkek Ödülü(2010), Uluslararası Hindistan Film Akademisi En İyi Film Ödülü(2010) , En İyi Şarkı Sözü Dalında Hindistan Ulusal Film Ödülü(2010).

2. Dangal

2016 yılı yapımı filmin yönetmenliğini Nitesh Tiwari yaparken; Aamir Khan filmin hem başrolünde yer almış hem de yapımcılığını üstlenmiştir.

Dangal Fragman

Dangal Filminin Konusu

İki kızına güreş öğreten babanın hikayesini anlatan biyografik spor-dram türündeki filmde, kızlar büyüdüklerinde güreşte başarılı isimler olurlar. Kızlardan biri, Commonwealth Oyunları'nda altın madalya kazanarak güreşte bu dalda ödül kazanan ilk kadın güreşçi olurken, diğeri de gümüş madalya kazanır. Film, gerçek bir hikâyeye dayanırken bu filmde de toplum baskısı başarılı bir biçimde eleştirilmiştir.

Dangal Filmi IMDb Puanı

Dangal filminin IMDb puanı 8,4/10.

Dangal Filmi Aldığı Ödüller

Dangal filmi de, Aamir Khan’ın çoğu filminde olduğu gibi pek çok ödüle sahip. Bunlardan bazıları Filmfare En İyi Film Ödülü(2017), Filmfare En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (2017), Filmfare En İyi Yönetmen Ödülü (2017), En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Dalında Hindistan Ulusal Film Ödülü (2017),  Filmfare En İyi Aksiyon Ödülü (2017), Zee Cine En İyi Film Ödülü (2017), Master Dinanath Mangeshkar Ödülü (2017).

3. Taare Zameen Par (Yerdeki Yıldızlar/ Her Çocuk Özeldir)

2007 yılı yapımı dram türündeki filmde Aamir Khan filmin yönetmenliğini, yapımcılığını ve oyunculuğunu üstlenmiştir.

Taare Zameen Par Fragman

Taare Zameen Par Konusu

Filmde, problemli bir çocuk ve bu çocuğun problemini keşfedip ona yardımcı olan öğretmenin hikayesi anlatılıyor. 8 yaşındaki Ishaan, arkadaşları ve ailesi tarafından dışlanır ve dersleri anlamama konusunda tembel olduğu düşünülür. Ishaan’dan herkes, kendi bile umudu kesmişken resim öğretmeni ona yardım edip tembel olmadığını, yalnızca harfleri ters gördüğünü anlar ve ona yardımcı olup hayatını değiştirir. Filmde, her çocuğun özel olduğu vurgusu yapılmış, öğretmenlere ve ebeveynlere ders niteliğinde mesajlar verilmiştir.

Taare Zameen Par Filmi  IMDb Puanı

Filmin IMDb puanı 8,4/10.

Taare Zameen Par Filminin Aldığı Ödüller

Başarılı filmin aldığı ödüllerden bazıları;  Filmfare En İyi Hikâye Ödülü (2008), Guild Award For Best Screenplay (2009), Filmfare En İyi Film Ödülü (2008), Filmfare En İyi Yönetmen Ödülü (2008), Zee Cine Eleştirmenlerin Seçimi En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (2008), Zee Cine En İyi Yönetmen Ödülü (2008), Zee Cine En İyi Hikaye Ödülü (2008).

4. PK

2014 yılı yapımı bilim-kurgu ve komedi türündeki filmin yönetmenliğini                Rajkumar Hirani üstlenirken Aamir Khan filmin başrolleri arasında yer almaktadır.

PK Fragman

PK Filmi Konusu

Bir gün, bir uzaylı araştırma için dünyaya gelir. Fakat uzay gemisinin kumandası çalınır ve geldiği yere geri dönmek için onu bulmak zorundadır. Kumandasını bulma konusunda ona yalnızca Tanrı’nın yardımcı olabileceği söylenmesinin üzerine, şehirde gezerek Tanrı’yı aramaya başlar. Bu arayışta beklenmedik olaylarla karşı karşıya kalır, farklı maceralara atılır ve en sonunda dünyadan birçok şey öğrenmiş bir uzaylı olarak geri dönecektir. Bununla birlikte uzaylı dünyadan birçok şey öğrenirken, dünyanın da ondan öğrenecekleri vardır.

PK Filmi IMDb Puanı

Filmin IMDb puanı 8,1/10.

PK Filminin Aldığı Ödüller

Filmin aldığı ödüllerden bazıları; Filmfare En İyi Senaryo Ödülü (2015), Filmfare En İyi Diyalog Ödülü (2015), Uluslararası Hindistan Film Akademisi En İyi Yönetmen Ödülü (2015), Uluslararası Hindistan Film Akademisi En İyi Diyalog Ödülü (2015).

5. Ghajini

2008 yapımı film, Akıl Defteri filminden uyarlanmıştır. Filmin başrollerinde Aamir Khan ve Asin yer almaktadır. Gerilim türündeki filmde Aamir Khan’ı görmeye alışık olduğumuz türlere kıyasla farklı bir türün içinde seyrediyoruz.

Ghajini Fragman

Ghajini Filmi Konusu

Hindistan’ın zengin iş adamlarından biri olan Sanjay Singhania’nın mutlu bir ilişkisi vardır ve yakında evlenecektir. Evlenme hazırlıkları yapan bu mutlu çift bir gün korkunç bir saldırıya maruz kalır. Mafya lideri olan Ghajini, Sanjay Singhania’nın gözleri önünde nişanlısı Kalpana’yı öldürür. Saldırı sırasında kafasına darbe alan Sanjay ise hafızasını kaybeder. Her 15 dakikada bir hafızasından her şey silinen Sanjay’ın hedefi Ghajini’yi bulmak, intikamını almaktır. Bunun için de unutmamak amacıyla her şeyi vücuduna ve not defterine yazmaya başlar. Nişanlısının intikamını alması için yalnızca 15 dakikası olan Sanjay, bunu başarabilecek midir?

Ghajini Filmi IMDb Puanı

Filmin IMDb puanı 7,3/10.

Ghajini Filmi Aldığı Ödüller

Filmin aldığı ödüllerden bazıları; Filmfare En İyi Çıkış Yapan Kadın Oyuncu Ödülü (2009), Filmfare En İyi Aksiyon Ödülü (2009), Uluslararası Hindistan Film Akademisi En İyi Çıkış Yapan Kadın Oyuncu Ödülü (2009), Stardust En İyi Yeni Film Ödülü (2009), Stardust En İyi Yeni Film Yapımcısı Ödülü (2009).

Kaynak;

https://tr.wikipedia.org/wiki/Aamir_Khan

https://tr.wikipedia.org/wiki/3_Aptal

https://www.imdb.com/title/tt1187043/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Dangal

https://www.imdb.com/title/tt5074352/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Taare_Zameen_Par

https://www.imdb.com/title/tt0986264/

https://tr.wikipedia.org/wiki/PK_(film)

https://www.imdb.com/title/tt2338151/

https://www.imdb.com/title/tt1166100/

https://www.beyazperde.com/filmler/film-138581/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Ghajini


BENZER YAZILAR

Honeyland: Bal Ülkesi

Bal Ülkesi güçlü bir kadın karakterini hayatın en içinden, gerçeklerle harmanlanarak seyirciye sunmuş başarılı belgeselin konusu ve ayrıntıları. ''Yarı Sana, Yarı Bana''

Se7en: Karanlığın İzi

Andrew Kevin Walker tarafından kaleme alınan, David Fincher tarafından yönetilen 1995 Hollywood yapımı bir klasiği inceledik.


Paylaş