Yepyeni bir tatil kavramı olan "Glamping" nedir, kamptan farkı nedir? Türkiye'deki en iyi Glamping alanları ve detaylı bilgiler.

Son dönemlerde otel tatilinin tercih edilmemesi ile karavan ve kamp seyahatlerinin popülerleştiğini görüyoruz. Bu eğilimin bir sonucu olarak yeni bir akım kendini göstermeye başladı; glamping. 

Glamping Nedir?

İngilizce "glamorous" ve "camping" kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşan glamping kavramı, kamp yapmayı ve lüks tatil anlayışını bir araya getirmeyi amaçlıyor. Bilindiği gibi kamp tatili kimi insanlar tarafından oldukça yorucu bir aktivite olarak görülüyor.

Çadır, uyku tulumu, mat gibi birçok malzeme gerektirdiği gibi çoğu zaman da kişinin kendi yemeğini yapmasını ve tuvalet ihtiyaçlarını kimi zaman doğal ortamda kimi zaman da çok hijyenik olmayan portatif tuvaletlerde gidermesini gerektirebiliyor.

Bu gibi durumlar için halihazırda bulunan çadır ve karavan tatili işletmelerinin tercih edilebileceği gibi glamping alanları da tercih edilebilir. 

Türkiye'de Glamping 

Yurtdışında oldukça popüler olan bu kavram, Türkiye'de de bazı işletmecilerin dikkatini çekmiş durumda. 

5 yıldızlı otellerde konaklamak istemeyen Avrupa gezginleri tarafından ortaya atılan glamping kavramı bu tarz otellerde bulunan lüksü, kamp tatilleri ile birleştirme amacı taşıyor. Bu nedenle kampa nazaran pahalı bir aktivite olarak da nitelendirilebilir.

Glamping ve Kamp Farkı

Glamping alanlarında bulunan çadırlar, çadır denilince akıllara gelen ayakta bile duramadığınız küçük alanlar değil; aksine oldukça geniş, yüksek tavanlı, kimi zaman içerisinde oturma takımı ve kendinize özel tuvaleti de bulunan yapılar. Tabii sadece çadır değil, aynı zamanda misafirlerin tercihlerine göre bungalovlar, ağaç evler veya karavanlar da bulunabiliyor. 

Glamping alanları genellikle misafirlerine çeşitli outdoor aktiviteleri de sunuyor. Trekking, balıkçılık ve rafting gibi alternatif sporları yaparken doğanın tadını çıkarabilirsiniz. 

Türkiye'deki Glamping Alanları

Campo Portakal, Çıralı Glamping Yeri

Çıralı'nın muhteşem dağları ile çevrili 2.200 metrekarelik bir alanda bulunan Campo Portakal, adından da anlaşılacağı üzere portakal ağaçlarının bulunduğu bir bahçe içerisinde konumlandırılmış. "Eco Glamping" felsefesiyle yola çıkan ve aynı zamanda tırmanış için ideal bir yer olan Chimeara Dağı'na yakın olan Campo Portakal'da bisiklet kiralama, kano, yoga ve safari imkanları da bulunmakta. 

Campo Portakal Glamping Bir Gece Konaklama Fiyatları

Campo Portakal, misafirlerine 3 farklı çadır sunuyor. Maksimum 4 veya 6 kişinin kalabileceği bu çadırların fiyatları ise 2 kişi için gecelik 60 Euro ile 120 Euro arasında değişiyor. 2 kişiden fazla konaklamalarda ise kişi başı ekstra 10 Euro talep ediliyor. 

Sezonu ise 1 Mayıs ve 31 Ekim arası. 

Kocabahçe Glamping, Bozburun

Kocabahçe Glamping Nerede?

Bozburun'un Dirsekbükü koyunda yer alan Kocabahçe Glamping, şehrin gürültüsünden uzaklaşmak için mükemmel bir yer. Kara yolu ile ulaşımın bulunmadığı, yalnızca işletmenin tekneleriyle varabileceğiniz bu güzel alan, aynı zamanda bir inziva yeri olarak da nitelendiriliyor.

Kocabahçe Glamping Aktiviteler

10 tane ahşap bungalovun bulunduğu Kocabahçe Glamping'de balık tutma, trekking, kano ve yoga gibi aktiviteler bulunuyor. Bunun yanında atölye çalışmalarına, yoga kamplarına, çeşitli şifa sanatlarına da zaman zaman ev sahipliği yapıyor. Bu konudaki detaylı bilgilere ve atölye programlarına Kocabahçe Glamping'in internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kocabahçe Glamping Fiyatlar ve Çadır Seçenekleri

Bungalov dışında lüks glamping çadırı, lotus çadır, büyük kamp çadırı, izci çadırı da bulunuyor. Yarım pansiyon ve en az 2 gün konaklama hizmeti veren Kocabahçe Glamping'de gecelik fiyatlar 800 TL ile 1.200 TL arasında değişiyor. Bu fiyatlara tekne ile transfer dahil. Çadırlarda kalacaklar için ortak tuvalet ve duş bulunuyor, bungalovlarında ise tuvalet ve duş bulunmakta. 

Bonjuk Bay, Gökova Glamping

Ege'nin cennet koylarından birinde konumlandırılmış Bonjuk Bay normal tatil anlayışımızdan farklı bir konsept içeriyor. Direkt rezervasyon yerine talep formu doldurularak referans gösterilmesi isteniyor. Giriş yapıldığında ise uymanız gereken kurallar listesi mevcut. Bu uygulamaların hepsi misafirlerin iyi vakit geçirmesini sağlamak amacıyla oluşturulmuş. 

Bonjuk Bay'de Aktiviteler

-Contribute & Play programına katılarak öğrenme, yaratıcılık ve ortak paylaşım çerçevesinde interaktif bir tatil yapabilirsiniz, 

-Özel günlerinizde bütün alanı kiralayabilirsiniz,

-Günlük özel etkinliklere ve sanat, gastronomi vb. alanlardaki workshoplara katılabilirsiniz.

Konaklama seçenekleri arasında afrika safari çadırı, 2 farklı lotus çadırı, taş bungalov, taş ev bulunuyor. 

Avalon Steppes, Kayaköy Glamping

Osmanlı ve İngiliz tasarım anlayışlarının harmanlamasıyla oluşturulan Avalon Steppes, Glamping anlayışında Türkiye'nin öncülerinden. Bu alanda yatağınıza uzandığınızda geceleri yıldızları görmenizi sağlayacak kubbe ile donatılmış 4 farklı çadır bulunuyor. Yıldız, Topkapı, Buckingham ve Kensington. 

Avalon Steppes, Kayaköy Glamping Aktiviteler ve Ücreti

Bisiklet, ATV, balık tutma, yürüyüş, dalış başta olmak üzere birçok aktivite yapılabiliyor. 

2 kişilik kahvaltı dahil konaklama gece başına yaklaşık 700 TL. 

Perdue, Fethiye Glamping

Ahşap tabanlı çadırları ve muhteşem deniz manzara ile doğanın tadını doya doya çıkarabileceğiniz Perdue'de, çadırların her birinde size özel banyo, klima ve spa küveti bulunuyor. 

Yöresel lezzetleri deneyimleyebileceğiniz kahvaltıları, Akdeniz mutfağının birbirinden güzel yemeklerini tadabileceğiniz A'la Carte restorantı ile oldukça keyifli bir deneyim sizi bekliyor. 

Perdue Hotel Glamping Aktiviteler

Dalış, tekne gezileri, yamaç paraşütü, jeep safari, yoga gibi birçok aktivite sizi karşılıyor. Özellikle yeni evli çiftlerin balayı alternatifi olarak oldukça yoğun ilgi gören Perdue'de doğanın içinde huzurlu ve sakin bir tatil geçirebilirsiniz.

Perdue Hotel Gece Fiyatı

2 kişilik konaklama gece başına yaklaşık 2.500TL ile 2.700TL arasında. 

Perdue Hotel Instagram Hesabı

Longosphere Glamping, İğneada

​​​​​​​

Türkiye'nin en güzel yerlerinden olan İğneada'da bulunan Longosphere Glamping, oldukça geniş bir alan üzerine kurulu. Food&Wood Restorantı, Yinyang barı, Kozalak Kafesi ve Usta Kasabı ile Glamping aktivitesini bir tatil köyünde canlandıran Longosphere Glamping, gerek çocuklu aileler gerekse arkadaş grubu tatili için oldukça uygun. 

Happy Sapiens Macera Parkı'ndan, açık yüzme havuzuna; bisiklet ve yürüyüş rotalarından yakında gerçekleştirilmesi planlanan jeep safari ve ATV safariye kadar birçok aktvitenin mevcut olduğu bu tatil köyü, Türkiye'nin Glamping alanında en kapsamlı tesisi olmayı hedefliyor.

Longosphere Glamping Fiyatı

2 farklı çadır alternatifi bulunan Longosphere Glamping'de Kaplumbağa Çadır veya Sincap Çadır'da konaklayabilirsiniz. 2 kişilik konaklama ise kahvaltı dahil yaklaşık 560TL, kahvaltısız ise yaklaşık 480TL. 

Önümüzdeki yaz sezonu için tatil planları şimdiden yapılmaya başlandı. Otel tatilinden ve ortak büfe anlayışından çekiniyorsanız fakat o lüks imkanları da tatillerinizde istiyorsanız glamping tam size göre.

Çeşitli outdoor aktivitlerinden workshoplara kadar birçok aktivitenin bulunduğu bu işletmelerde isterseniz hareketli isterseniz sakin ve huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz. 

Linkler:

https://listelist.com/glamping-turkiye/

https://ikikafabidunya.com/yurtici/turkiye-glamping-mekanlari#4-_PERDUEFaralya_Fethiye_Mugla

https://www.oggusto.com/casa-sunsets/turkiye-nin-en-iyi-glamping-rotalari

https://longosphere.com/en/

https://www.perdue.com.tr/

https://bonjukbay.com/

http://www.kocabahceglamping.com/en/

http://www.campoportakal.com/


BENZER YAZILAR

Bled Gölü Seyahatiniz

Bled Gölü, Bled Kalesi, Bled Adası’nın tarihi ve yalnızca burada üretilen Kremna Rezina pastası.

Haftanın Etkinlikleri 29 Kasım 2021

Bulutsuzluk Özlemi konseri, Pera Müzesi'nde yeni açılan İstanbul’dan Bizans’a sergisi, İki Efendinin Uşağı oyunu ve 13 ödüllü Joko'nun Doğum Günü performansının tarihleri, biletleri ve detayları.


Paylaş