Geçmişten günümüze ilgi odağı olan kahinliği, kahinlerin hayatlarını ve kehanetlerini sizlerle paylaşıyoruz.

Kahinler her ne kadar gelecekten haber veren kişiler olarak tanımlansalar da onların da yaptığı bazı profesyonel meslekler vardır. Bu insanlar, geçmişten bu yana toplum tarafından saygı duyulan ve söyledikleri kimi zaman emir olarak kabul edilen kişiler oldular. Eski uygarlıklar arasında ise kahinlik çalışmalarına önem vermemiş bir uygarlık neredeyse yoktur. Antik Yunan, Roma ve Türk-İslam Kültürü kahinliğe ilgileriyle ön plana çıkmıştır. 

Antik Yunan Kültürü'nde Kahinlik

Antik Yunan toplumunda kahinler hayatın her alanında görülebilirdi. Kahin olmak dışında tıp, büyü ve bitki bilimi gibi görevleri vardı. Fakat kahinlerin en önemli görevi orduyla beraber savaşa katılmak, onlara savaş esnasında tanrıların dileklerini iletmekti. Kahinler kendi elleriyle uygun bir ortam yaratırlar ve tanrılarla temasa geçerlerdi. Kurban edilmiş bir hayvanın iç organının gökyüzünde belirmesi tanrılarla iletişimin bir tezahürü olarak düşünülürdü.

Roma Kültürü'nde Kahinlik

Roma uygarlığında ise kahinler ve kehanetleri, yöneticiler ve halk tarafından çok önemliydi. Alınan kararlar kahinlere danışılmadan sonuca bağlanamazdı. Eski Roma kahinliğinde üç önemli terim vardır. Bunlar: signa (çeşitli yollarla gelen ilahi mesajlar), omina (içerdiği ilahi mesajı anlamak için anlam çıkarılan insan sözü), prodigia (kendilerinden anlam çıkarılan olağanüstü doğa olaylarıdır)

Türk-İslam Kültürü'nde Kahinlik

Türk-İslam kültüründe kahinlik geleceğin bilinmesine olan merakla ortaya çıktı. İslam öncesinde şaman ya da diğer adıyla kam, çeşitli dini ritüelleri yönetmenin yanında, kehanette bulunma gibi görevleri de yerine getiren, toplum tarafından her zaman saygı duyulan kişiler oldular. İslam’ın kabulü ve yerleşik hayata geçtikten sonra şamanların gelecekten haber verme görevlerini falcılar yapmaya başladı. Bugün de insanlar gelecekleri hakkında bilgi almak için falcılara başvurmaktadırlar.

           

Ünlü Kahinler

Nostradamus

En ünlü kahinler denilince aklımıza hiç şüphesiz ilk gelen isim Nostradamus’tur. Nostradamus 1503 yılında Paris’te dünyaya geldi. Doktor, yazar, tercüman, astrolojik danışman olmasına rağmen Nostradamus kahin olmasıyla ön plana çıktı. Bulunduğu çarpıcı kehanetlerle nam salan bu kahinin bazı kehanetleri, günümüzde de gerçekleştikçe yeniden konuşulmaya başlandı.

Nostradamus'un Kehanetleri

Büyük Londra yangını

“Londra’dan, adaletli olanların kanı istenecek, 66 yılında yandığında”

2 Eylül 1666 yılında Londra’da beş gün süren bir yangın meydana geldi.

İkinci Dünya Savaşı ve Hitler

"Aç canavarlar nehirleri geçecek. Savaş alanındakilerin büyük bölümü Hister'e karşı gelecek. Büyük olan demir bir kafese sürüklenirken Almanya’nın çocuğu hiçbir şey görmeyecek."

Nostradamus, kehanetinde Hitler’in adını doğrudan kullanmamış bunun yerine Hister olarak ifade etmiştir. Hister, aynı zamanda, Hitler’in doğduğu ve çocukluğunu geçirdiği Danube Nehri’nin Latince adıdır. 

Kennedy Suikasti

"Eski bir iş sonunda yapılacak. Çatıdan gelen şey ile büyük adam harap olacak. Bu işten, zaten ölü olan bir masumu sorumlu tutacaklar. Asıl suçlu sisli çalılıklarda saklanacak."

Kennedy suikastinde birincil suçlu Lee harvey Oswald olarak görüldü. Ancak sonradan Kennedy’yi öldüren kurşunun Lee Harvey Oswald’ın silahindan çıkmadığı anlaşıldı. Görgü tanıklarından alınan ifadeye göre, Kennedy’ye, ot bitmiş küçük bir tepeden ateş edilmiştir.

Fransız Devrimi

"Köleleştirilmiş insanlar şarkı söyleyecek, taleplerde bulunacak. Prensler ve lordlar zindanlara hapsolacak. Kafasız aptallar tarafından da bunlar ileride ilahi kelam olarak anılacak"

"Savaş başlamadan önce büyük duvar yıkılacak, Kral öldürülecek, ölümü bu kadar hızlı geldiği için insanlar yas tutacak. Muhafızlar kan içinde yüzecek. Sen Nehri’nin yakınlarındaki toprak kanla kaplanacak"
 

Nostradamus’un bu çarpıcı kehanetleri dışında Türkiye’yi de ilgilendiren kehaneti vardır.

"Mars, Merkür ve Ay biraraya gelecek, güneyde korkunç bir kuraklık görülecek Asya’nın dibindeki toprak sarılacak Korent ve Efes’te karışıklık…" demiştir.

Ayrıca bugünlerde yaşadığımız Coronavirus gibi salgınların ve hastalıkların Amerika’da büyük sorunlara yol açacağı da kehanetleri arasındaydı.

Baba Vanga  

Baba Vanga 1911 yılında Makedonya’nın Usturumca şehrinde dünyaya geldi. Bir kasırga sonucu gözlerine kum taneleri kaçmasıyla görme yetisini kaybetti.

Ancak ünlü kahin her ne kadar görme yetisini kaybetse de gelecekte olacakları gördüğünü iddia etti ve olağanüstü açıklamalarda bulundu. Özellikle bugünlerde 2020 yılı için bulunduğu kehanetlere hayret verici. Bunların arasında:

Pakistan, Çin, Japonya ve Alaska'nın sular altında kalacağı; Asya’da 7,5 büyüklüğünde bir depremin meydana geleceği; Rusya’nın bir meteor düşmesinden etkileneceği; İngiltere Avrupa Birliği’nden ayrıldıktan sonra kıtanın büyük bir ekonomik krizden etkileneceği; Vladimir Putin’e suikast yapılacağı; Donald Trump’ın hasta olacağı gibi kehanetler mevcut. 

Baba Vanga’nın kehanetleri bunlarla sınırlı değil. Söylediğine göre 2100 yılına kadar teknoloji yapay bir Güneş inşa edebilecek kadar gelişmiş olacak. Henüz gerçekleşmemiş kehanetleri dışında Baba Vanga’nın gerçekleşen kehanetleri de vardır. Bunlar:

İkiz Kuleler saldırısı; ABD’nin 44. Başkanı’nın Afro-Amerikalı olacağı (Barack Obama) gibi.

Ancak Baba Vanga Obama’nın son başkan olacağını söylese de Obama son başkan olmadı.

Edgar Cayce

Edgar Cayce 1877 yılında Kentucky’de doğdu. Nostradamus ve Baba Vanga’dan farklı olarak Edgar Cayce hipnoz ile uyutarak trans halinde yaptığı okumalarla tanındı. Ancak gelecek hakkında yaptığı açıklamalar da en az okumaları kadar çarpıcı oldu.

Bunlar: Kennedy’nin başkanlık sırasında öleceği; Sovyet Birliği’nin çökeceği; Hindistan’ın İngiltere’den bağımsızlığını kazanacağı; İkinci Dünya Savaşı’nın ne zaman başlayıp ne zaman biteceği; kendi yaşadığı dönemde varlığı bilinmeyen Plüton’un sistemde 9. gezegen olduğunu söylemesi; kendisinin 1 Ocak 1945’de dört gün içinde gömüleceğini görmüş iki gün sonra da ölmüştür.

Ayrıca Cayce lazer ve kızılötesi görüşten bahseden ilk insandır.

 

Kaynaklar:

http://www.mediterra.org/wp-content/uploads/CDR_Jun2019_195to214.pdf

https://cdn.istanbul.edu.tr/file/1CD58DF90A/2320A7B0ABEF455385B8FAEA280C1A47?doi=

https://curiosmos.com/here-are-baba-vangas-predictions-for-2020/

https://www.ntv.com.tr/turkiye/yuksekovada-patlama,sPS261er3UWrwlYmHtrH1A

https://www.sabah.com.tr/galeri/yasam/ortaya-cikti-dunyanin-en-unlu-10-kahininden-tuyler-urperten-kehanetler/8

 


BENZER YAZILAR

Van Gogh'un Yıldızlı Gece Tablosu ve Yaratılış Hikâyesi

On dokuzuncu yüzyılın en ünlü sanatçılarından biri olan Vincent Van Gogh’un Yıldızlı Gece adlı tablosunun ardındaki hikâye ve hakkında merak edilenler.

Ücretli ve Ücretsiz Online Eğitim Siteleri

Zamanını kaliteli değerlendirmek ve okula, kursa gitmek zorunda kalmadan öğrenmek isteyenler için en çok tercih edilen ücretli ve ücretsiz eğitim siteleri ve platformları.


Paylaş