Şüphesiz 2021 ödül sezonunun en çok konuşulan ve en çok beğenilen filmi olan Nomadland'in konusu, hakkındaki yorumlar ve diğer bilgiler.

Şüphesiz 2021 ödül sezonunun en çok konuşulan filmi Nomadland. Eylül 2020'de Venedik Film Festivali'nde ilk gösterimini gerçekleştirdikten sonra merakla bekleniyordu. Venedik Film Festivali'nde Altın Aslan ödülünü kazanmasıyla ise seyircilerin filme dair heyecanı katlanarak arttı. Chloé Zhao'nun üçüncü filmi olan Nomadland, yönetmene karşı önceden var olan sevgiyi arttırmış gözüküyor. Film, İstanbul'da da Filmekimi kapsamında gösterilmişti.

Yönetmen: Chloé Zhao

Senarist: Chloé Zhao

Oyuncular: Frances McDormand, David Strathairn, Linda May

Yapımcı: Highwayman Films, Hear/Say Productions, Cor Cordium Productions

Puanları: IMDB – 7.6, Rotten Tomatoes - %94, Letterboxd – 4.0

Filmin Konusu Nedir?

Nomadland, eşini ve işini kaybeden Fern'ün bir karavanda yaşamaya başlamasını anlatıyor. Filmin başında eşyalarının çoğunu satan Fern, mevsimlik işçi olarak Amazon'da çalışmaya başlıyor. Orada tanıştığı diğer mevsimlik işçi arkadaşlarından birinden Bob Wells'in Arizona'da düzenlediği bir "nomad" toplantısını öğreniyor ve oraya gitmeye karar veriyor. Film boyuncaki yolcuğunda çeşitli işler yapan ve farklı insanlarla, diğer nomadlar ile tanışan Fern giderek bu hayat tarzını benimseye başlıyor. Karavanının içini düzenliyor, değiştiriyor ve kendi evi haline getiriyor. Zaman zaman insanlar Fern'ün bu yaşam tarzını anlamadığı için onu eleştiriyorlar veya bu yaşam tarzının geçici olduğunu zannediyorlar. Ancak Fern karavanını hiçbir şeye değişmiyor. Filmin sonuna doğruysa bu nomad yani göçebe yaşam tarzının Fern'e ne kadar iyi geldiğini gözüküyor.

Nomad Yaşam Tarzı Ne Demektir?

Nomad yaşam tarzı, göçebe yaşam tarzı anlamına geliyor. Göçebe yaşam tarzıysa tarihteki anlamıyla yiyecek yemek bulabilmek adına ve iklim şartlarına göre sürekli yaşadıkları bölgeyi değiştiren insanlara deniyor. İnsanlık, tarım yapmaya başlamadan önce göçebe bir hayat sürüyordu. Günümüzde halen daha eski anlamıyla ve ona benzer şekilde göçebe bir hayat yaşayan topluluklar veya kabileler var. Türkiye'den bu topluluklara örnek olarak Yörükler verilebilir. Yörükler, örneğin Sarıkeçili Yörükler, yaylaklar ve kışlaklar arasında sene içinde yer değiştiriyorlar ve küçükbaş hayvancılıkla ilgileniyorlar.

Filmdeki anlamıyla nomad yaşam tarzı ise karavanlarında yaşayan ve yıl içinde Amerika'da dolaşan insanlardan oluşuyor. Bu insanlar, internet vasıtasıyla, uzaktan yapabilecekleri işlerde veya filmdeki Fern gibi mevsimlik işlerde, karavan parklarında, tarım işçileri olarak çalışıyorlar. 2018'de Washington Post'un yazdığına göre bir milyon Amerikalı karavanlarda yaşıyormuş. İnsanlar bu yaşam biçimini finansal zorunluluklardan, dört duvar içindeki hayattan sıkıldıklarından veya pek çok farklı sebepten tercih edebiliyorlar.

Filmin Oyuncuları ve Diğer Ekibi

Filmin başrol oyuncusu Frances McDormand, Mississippi Burning, Fargo, Almost Famous ve North Country gibi filmleriyle tanınıyor. Bu dört filmle de Akademi Ödülleri'ne aday olan Frances McDormand rollerinin hakkını veren bir oyuncu olarak biliniyor. Özellikle, Coen Kardeşlerin 1996 yapımı Fargo filmindeki performansı halen daha övülüyor. Son yıllarda Wes Anderson'ın Moonrise Kingdom ve Isle of Dogs filmlerinde de yer alan McDormand, yönetmenin pandemi nedeniyle ertelenen filmi The French Dispatch'te de yer aldı.

Nomadland'in yönetmeni Chloé Zhao filmlerinde genellikle oyuncu olmayan kişileri kullanmayı tercih ediyor. İlk filmi Songs My Brothers Taught Me ve ikinci filmi The Rider'da filmin çekileceği bölgelerde, filmdeki karakterlerin etnik kökeninden veya kültürlerinden oyuncuları seçmiş. Benzer şekilde Nomadland'deki yan karakterlerin birçoğu gerçek hayatlarında da göçebe yaşam tarzını benimsemiş insanlar. Chloé Zhao'nun son projesi bir Marvel çizgi romanları filmi olan Eternals. Angelina Jolie, Richard Madden, Kumail Nanjiani ve diğer pek çok tanınmış oyuncuyu içeren Eternals'ın şimdilik Kasım 2021'de yayınlanması bekleniyor. MUBI Türkiye ise bugün itibariyle Zhao'nun ilk filmi olan Songs My Brothers Taught Me'yi gösteriyor. Film, 30 gün boyunca platformda kalacak.

Filmin Oscar Adaylıkları

En İyi Film

En İyi Kadın Oyuncu – Frances McDormand

En İyi Yönetmen - Chloé Zhao

En İyi Uyarlama Senaryo - Chloé Zhao

En İyi Görüntü Yönetimi

En İyi Film Kurgusu

Chloé Zhao aday olduğu En İyi Yönetmen kategorisine aday olan ilk Çinli kadın yönetmen oldu. (Ek olarak, aynı kategoride aday olan ilk beyaz olmayan kadın yönetmen de oldu.) Ayrıca, Promising Young Woman filminin yönetmeni Emerald Fennell'ın da bu yıl En İyi Yönetmen kategorisinde aday olmasıyla ilk kez bu kategoride iki kadın yönetmen aday oldu. Frances McDormand daha önce 1997 yılında Fargo filmi ile ve 2018 yılında Three Billboards Outside Ebbing, Missouri filmi ile En İyi Kadın Oyuncu dalında ödül kazanmıştı.

Film Hakkındaki Genel Yorumlar

Yazının girişinde de belirtildiği gibi Nomadland, 2020'nin en çok beğenilen filmleri arasında yukarılarda yer alıyor. Chloé Zhao'nun anlatımı ve yönetmenliği ile zaten insanların kalbine dokunan bir hikaye olan Nomadland, Frances McDormand'ın performansıyla birleşince ortaya böyle yüksek puanlı ve sevilen bir film çıkıyor. Ayrıca, Nomadland, sinematografi açısından da fazlasıyla takdir ediliyor. Amerika'da var olan ancak, çok fazla konuşulmayan bir yaşam biçimini yansıtması ve bunu yaparken de o yaşam biçimine duyduğu saygıyı göstermesi filmin sevilme nedenleri arasında.

Kaynakça:

https://www.nytimes.com/2021/03/15/movies/chloe-zhao-best-director.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Nomadland_(film)

https://www.washingtonpost.com/business/2018/11/12/million-americans-live-rvs-meet-modern-nomads/

http://www.turktarim.gov.tr/Haber/261/toroslarda-dumani-tuten-kara-cadirin-son-sahipleri-sarikecili-yorukleri


BENZER YAZILAR

Yılbaşı Zamanı İzlenecek 5 Film Önerisi

Bir yılı daha geride bırakmaya hazırlanırken eski filmleri izlemek gibisi yoktur! Nostalji duygunuzu besleyecek, yılbaşı ruhunuzu harekete geçirecek 5 film önerisi.

Gain'de Çok Beğeneceğiniz 5 İçerik

Keyifle izleyeceğinizi düşündüğümüz 5 Gain içerik önerisi.


Paylaş