Yayımlandığı yıllarda geniş bir hayran kitlesine sahip olan efsane dizi Leyla ile Mecnun yeni bölümleriyle geri dönüyor.

Absürt komedi denilince akla ilk gelen dizilerden Leyla ile Mecnun, 2011 yılında TRT’de yayımlanmaya başlamış, 2013 yılına kadar ekranlarda sevilen bir dizi olarak yer almış fakat bu yılda final yapamadan yayından kaldırılmış, çekilmiş olan son bölümü ancak 2014 yılının Ocak ayında yayımlanmıştı.

Dizinin kadrosunda Ali Atay, Serkan Keskin, Osman Sonant, Ahmet Mümtaz Taylan, Köksal Engür gibi oyuncular yer alıyordu. Dizinin yönetmenliğini Onur Ünlü, Eyüp Boz ve Murat Onbul üstlenirken senaryosunu Burak Aksak kaleme alıyordu.

Bu yazıda; 
-Leyla ile Mecnun dizisinin konusundan,
-Ekranlara geri dönüş hikayesinden,
-Leyla ile Mecnun’un yeni bölümlerinin nerede yayımlanacağından,
-Leyla karakterini kimin canlandıracağından bahsedeceğiz.

Leyla ile Mecnun Konusu

Aynı günde, aynı hastanede doğan ve aynı odada kalan iki bebek, aileleri tarafından beşik kertmesi yapılır ve isimleri efsanevi aşıklardan esinlenilerek Leyla ve Mecnun koyulur. Aradan yıllar geçtikten sonra Mecnun, ailesinin zoruyla Leyla’yı istemeye gider ve hiç hesapta olmayan bir şey olur: Leyla’ya âşık olur. Mecnun, aşkını kazanmak için başta masallardan gelen Aksakallı dede olmak üzere, diğer arkadaşlarıyla birlikte harekete geçer ve her defasında kendilerini bir şekilde olayların içinde bulurlar.

Leyla ile Mecnun yayımlandığı andan itibaren seyirci kitlesini günden güne arttırmış ve tüm süreçte büyük bir hayran kitlesine sahip olmuştur. Çünkü insanlar Leyla ile Mecnun’da daha önce izledikleri dizilerde karşılaşmadıkları karakterlerle karşılaşmış, izlemedikleri olayları izlemiş ve bu dizinin karakterlerinde diğerlerinde bulamadıkları samimiyeti bulmuşlardır.

Bu karakterlerden bazıları; hırsızlık yapan fakat kendisini “performans sanatçısı” olarak nitelendiren Yavuz, her gün farklı bir işe giren ve gün sonunda ayrılan, bir gün geleceğini umduğu o gemiyi bekleyen ve her gün ona el sallayan İsmail Abi, mahallenin paragöz bakkalı Erdal Bakkal, Erdal Bakkal’ın çırağı ve mahallenin zeki çocuğu Kaan. Bu karakterler dışında her bir karakterin kendine özgü niteliklere ve hikayeye sahip olması, bu karakterlerin içinde bulunduğu absürt durumlar karşısında sergiledikleri tutum ve tavırlar seyir zevkinin yüksek olmasını sağlayan bir başka özellik.

Leyla ile Mecnun dizisini diğer dizilerden ayıran bir diğer özelliği ise; güldürme konusundaki başarısı kadar ağlatma konusunda da başarılı olmasıydı. Her bölümü ortalama 80 dakika süren dizide aynı 80 dakika içinde hem doyasıya gülüp hem de gözyaşı dökmek mümkündü.

Tüm bu özellikleriyle Leyla ile Mecnun dizisi, yayından kaldırıldığı andan itibaren hayranları dizinin  devam filminin gelmesini ya da yeniden çekilmesini gündemden hiç düşürmediler. Daha sonra aynı ekip, başka bir senaryo ve başka karakterlerle başka bir dizinin içinde yer alsalar da Leyla ile Mecnun’un yeri dolmayacaktı.

Leyla ile Mecnun Exxen Fragman

Leyla ile Mecnun Nasıl Geri Döndü?

Leyla ile Mecnun’ nun  çok sevilmesi, izleyicilerinin diziye sahip çıkışı ve yeniden çekilme taleplerinin çok fazla olmasının üzerine dizinin yönetmeni Onur Ünlü, yaptığı bir açıklamada “Leyla ile Mecnun bizim için çok şey ifade ediyor. Biz başladık ve sonra her birimizi tek tek aştı. Hatta o kadar ki, seyirci Leyla ile Mecnun'u bize karşı savunmaya başladı. Biz bazen sağda solda, bir şeyler söylüyoruz, o anın gerektirdiği espriler yapıyoruz. Ona bile alınıyor seyirci. Üzerine bir şeyler yaptık, başka şeyler yaptık. Başka arkadaşlarımız başka şeyler yapıyorlar. Şu an için Leyla ile Mecnun'u tekrar yapmak ya da filmini yapmak gibi bir planımız yok. Düşünmüyoruz.” Dedi. 

Dizinin bazı oyuncularının, yönetmeninin ve senaristinin yaptıkları açıklamaların bir çoğunda, Leyla ile Mecnun’un tamamen bittiği, bunun üzerine herhangi bir devam filmi ya da dizisinin çekilmeyeceğini ifade etmeleri ve tüm ekibin başka projelerin içinde yer almalarına rağmen dizinin hayranları Leyla ile Mecnun’un geri dönmesi konusunu daima gündemde tuttular. Acun Ilıcalı’nın sahibi olduğu platform Exxen’de başka bir dizinin yeniden çekildiği haberinden sonra hayranlar "Leyla ile Mecnun neden bu platformda tekrar yayımlanmasın?" diye düşündüler ve bu isteklerini sosyal medyada dile getirdiler.

Yeni Bölümler Nerede Yayımlanacak?

Dizinin hayranlarının istediği sonunda oldu ve Acun Ilıcalı dizinin yayın haklarını satın aldı. Böylece diziyi yeniden çekmek için hazırlıklara başlandı. Çalışmaları süren dizi, eski kadronun tamamını yıllar sonra bir araya getirdi. Çekim süreci devam eden dizinin yeni bölümlerinin ne zaman yayımlanacağı belli olmasa da nerede yayımlanacağı belli oldu: Leyla ile Mecnun yeni bölümleriyle dijital platform Exxen’de yayımlanacak.

Yeni Leyla Kim Olacak?

Leyla ile Mecnun’un yeniden ekranlara dönme haberlerinden sonra dizinin izleyicilerinin en merak ettiği konu yeni Leyla’nın kim olacağı konusu oldu. Daha önce dizi içinde birçok kez Leyla değişmiş, karakterlerin hikayeleri farklı olsa da isim hep bir şekilde Leyla olarak kalmıştı. Bu karakterleri Ezgi Asaroğlu, Müge Boz, Zeynep Çamcı, Melis Birkan gibi oyuncular canlandırmıştı. İzleyici tekrar bu karakterlerden birinin hikayesini mi yoksa bambaşka bir Leyla ile bambaşka bir hikâye mi izleyeceğini merak ediyordu. Dizinin yönetmeni Onur Ünlü yaptığı paylaşımla yeni Leyla’nın Deniz Işın olduğunu dizinin hayranlarına duyurdu.

Özetle;

Dokuz yıl önce yayın hayatına başlayan ve çok büyük bir kitle tarafından sevilen dizi Leyla ile Mecnun, yakında yeni bölümleriyle ve eski kadrosunun tamamıyla dijital platform Exxen’de yer alacak. Dizinin yeni yayımlanacak bölümlerinin eski tadını verip veremeyeceği ise merak konusu.

Kaynak: 

https://www.bbc.com/turkce/haberler/2015/05/150511_serkan_onur_rop 

https://tr.wikipedia.org/wiki/Leyla_ile_Mecnun_(dizi)


BENZER YAZILAR

Shakespeare in Love (Aşık Shakespeare) - 1998 Filmi

Oscar Ödüllü film Shakespeare in Love filmi hakkındaki bilgileri, bilinmeyenleri, ve yorumları sizler için derledik. Ayrıca merak edenler için filmin çekildiği birkaç yer hakkındaki bilgileri de yazımızda bulabilirsiniz. İyi okumalar.

Bizim Büyük Çaresizliğimiz

Seyfi Teoman'ın yönetmenliğini yaptığı Bizim Büyük Çaresizliğimiz filminde karakterlerin dostlukları, konusu ve uyarlandığı kitapla uyumu.


Paylaş