Taylor’s Version nedir? Neden bazı albümlerin sonunda Taylor’s Version ya da [From The Vault] gibi ibareler yer alıyor? Taylor Swift’in neden böyle bir yol izledi?

Son zamanlarda insanlar eski Taylor Swift şarkılarının yeniden Taylor’s Version etiketiyle popüler olduklarını görmekteler. Gelişmelerden haberdar olmayan insanlar ise bunu sorguladılar. İşte bu sorunun cevabı yazımızda bulunuyor.

Taylor Swift Kimdir?

Taylor Swift Kimdir

Taylor Alison Swift 13 Aralık 1989’da ABD’nin Pensilvanya eyaletinde doğmuştur. Küçüklüğünden beri müziğe ilgi duyan Taylor erken yaşta şarkı sözleri yazmaya ve gitar çalmaya başlamıştır. Kendini bu yönde geliştiren Taylor, daha büyük fırsatlar için Amerika’da yerel bir müzik türü olan Country müziğin başkenti sayılan Nashville adındaki şehre taşınır. Taylor burada bir kayıt şirketi ararken yolları Scott Borchetta ile kesişir. Tam o sırada da Scott yeni kurulacak kayıt şirketine sanatçı aramaktadır. Söz konusu olan bu şirketin ilk sanatçısı Taylor olur.

Taylor bu şirketle altı albümlük bir sözleşme imzalar. 2006’da çıkan kendi adını taşıyan ilk albümünde bile kendinden bahsettirmeyi başarır. Bu albüm listede 5 numaraya kadar yükselir ve 2000'lerde en uzun süre listede kalan albüm olur.

Asıl başarısı ise ikinci albümü olan Fearless ile gelecektir. Fearless o zamanda tüm zamanların en çok satan, en çok ödül alan country albümü olur. Grammy Ödülleri’nde Yılın Albümü ödülünü kazanır. Bu ödülü kazanan en genç sanatçı olur. Love Story ve You Belong With Me gibi hit parçalar çıkarır.

2009 ve 2016 Olayları

Taylor Swift’in ünlü rapçi Kanye West ve eski eşi Kim Kardashian ile kavgasını neredeyse duymayan kalmamıştır. Bilmeyenler için Taylor Swift 2009 yılında MTV Müzik Ödülleri’nde En İyi Müzik Videosu ödülü aldığında sahnede konuşma yaparken birden sahneye Kanye West atlar elinden mikrofonu alır ve “Taylor bitirmene izin vereceğim ama Beyoncé en iyi müzik videolarından birine sahipti.” diye bir açıklama yapar.

Taylor’s Version

Asıl olay ise 2016’da patlak verir. Kanye West o sene çıkan Famous adlı şarkısında “Bence Taylor ve ben hala seks yapabiliriz. Neden mi? Çünkü o s*rtüğü ben meşhur ettim.” şeklinde bir dize yazar. Taylor bunun üzerine Instagram hesabında bir açıklama yaparak bu sözlerden haberi olmadığını ve bu olaydan uzak tutulmak istediğini açıklayan bir yazı paylaşır. Kim Kardashian ise bunun üzerine Kanye West ve Taylor Swift’in sonradan düzenlenmiş telefon görüşmesini yayınlar. Videoda Taylor bu sözlere razıymış gibi gösterilmekte ve onu yalancı durumuna koymaktadır.

Bu olaydan sonra Taylor Swift’e büyük bir linç kampanyası başlatılır, kariyeri neredeyse bitme noktasına gelir, tüm sosyal medya platformlarında görsellerini siler ve neredeyse bir buçuk yıl hiçbir yerde görülmez. Ta ki Reputation albümüyle geri dönene kadar.

Şu an bu olaylar alakasız gibi gözükse de biraz daha ilerde bir bağlama oturacak.

Taylor Swift bu olaylar arasında yıllar içinde yaptığı bu sözleşmenin sonuna gelir. Taylor Swift (2006), Fearless (2008), Speak Now (2010), RED (2012) olmak üzere 4 Country albümü ve 1989 (2014), Reputation (2017) adında iki Pop albümü yayınlar.

Bu albümlerin hepsi bir ötekinden daha büyük bir başarı gösterir. İlk pop albümü tarihte en çok ödüllendirilmiş pop albümü olur hatta Yılın Albümü ödülünü kazanarak yeni bir rekora imza atar.

Taylor Swift yeni albüm

Sözleşmesinin vadesinin dolmasının ardından Taylor yeni bir kayıt şirketi aramaya başlar. 19 Kasım 2018 tarihinde bir Instagram gönderisi aracılığıyla yeni kayıt şirketinin Universal Music Group ve Republic Records olacağını duyurur. 200 milyon değerinde müzik tarihinin en pahalı anlaşmalarından birini imzalarlar. Üstüne Taylor Swift’in bundan sonra çıkaracağı ne varsa artık tamamen hakları onda olacaktır.

Haziran 2019’a geldiğimizde ise işler kızışır. Eski şirketinin başkanı Scott Borchetta tabiri caizse Taylor Swift’in o zamana kadar yaptığı ne varsa Justin Bieber’ın menajeri olarak da bilinen Scooter Braun’a satar. İşin tuhafı Taylor Swift bunu kendi satın almak isterken gayet yeterli parası varken Scooter Braun bunu alabilmek için borç almıştır. Bunun üzerine Taylor Swift Tumblr hesabından metin paylaşarak durumu kendince ifade etmiştir.

taylor swift Scooter Braun

(Kırmızı yazının çevirisi: Bu Scooter Braun, hayatımın en düşük noktasındayken beni zorbalığa uğratıyor. Şimdiye kadar ürettiğim tüm müziğin sahibi olmak üzere.)

İşte o yazının çevirisi:

"Yıllar boyunca kendi eserlerimin sahibi olmak için bir şans istedim, yalvardım. Onun yerine Big Machine Records’a geri dönmemi ve her bir yeni album yayınladığımda eskisini “kazanabileceğim” bir fırsat sunuldu. Bundan vazgeçtim çünkü anlaşmayı imzalar imzalamaz Scott Borchetta’nın şirketi, dolayısıyla beni ve müziğimi satacağını biliyordum. Geçmişimi ardımda bırakarak acı veren bir seçim yapmak zorunda kaldım. Barlarda, gece kulüblerinde, sonra arenalarda ve stadyumlarda konser vererek kazandığım parayla ödenen yatak odamın zemininde yazdığım şarkılar, hayal ettiğim videolar.

Bugünün haberlerinden bazı eğlenceli bilgiler: Tüm dünyayla beraber Scooter Braun’un haklarımı satın aldığını öğrendim. Tüm düşünebildiğim yıllardır onun ellerinden maruz kaldığım ardı arkası kesilmeyen, manüpilatif zorbalıktı.

Kim Kardashian’ın düzenlediği ifşalanmak üzere telefon çağrısının bir parçasını yasadışı kaydetmesi gibi Scooter iki müşterisini yanına alıp internette beni zorbalığa uğratması. (Fotoğrafa bakın) Ya da müşterisi Kanye West vücudumu çıplak bırakan bir intikam p*rnosu şeklinde müzik videosu ayarladığı zaman gibi. Şimdi Scooter almama fırsat verilmeyen hayatımın emeğini soydu. Aslında tüm müzikal mirasım onu daha önce dağıtmaya çalışan birinin ellerinde yatıyordu.

Bu benim felaket senaryom. 15 yaşında sadakatin sözleşmeli bir kavram olduğuna inanan biriyle sözleşme imzalarsanız böyle olur. Ve bu adam “Müziğin bir değeri var.” dediğinde onun yaratılmasında hiçbir parçası olmayan adamlara borçlu olan değerini kasteder.

Haklarımı Scott’ın ellerine bıraktığımda eninde sonunda onları satacağını bilerek anlaştım. En kötü kâbuslarımda bile asla bu satan alacak olan kişinin Scooter olacağını hayal etmemiştim. Ne zaman Scott Borchetta Scooter kelimesini ağzımdan kaçırdığımı duysa ya ağladığımda ya da ağlamamaya çalışırkendi. O ne yaptığını biliyordu; ikisi de biliyordu. Onlarla bağdaştırılmak istemeyen bir kadını kontrol etmek. Kalıcı olarak. Bu sonsuza kadar sürecek demek.

Neyse ki, şimdi ürettiğim her şeyin sahibi olmam gerektiğine inanan bir şirketle sözleşme imzaladım. Neyse ki, geçmişimi Scott’ın ellerine bıraktım, geleceğimi değil. Ve umuyorum ki, müzikal hayalleri olan genç sanatçılar ya da çocuklar bunu okuyacak ve bir iş görüşmesinde kendilerini nasıl daha iyi koruyabileceklerini bilecekler. Ürettiğin sanatın sahibi olmayı hak ediyorsun.

Her zaman geçmiş eserlerimle gurur duyacağım. Ama daha sağlıklı bir seçenek için, Lover 23 Ağustos’ta piyasalarda olacak.

Üzülmüş ve iğrenmiş,

Taylor."

Ağustos 2019’da Taylor eski 6 albümünü yeniden kaydedeceğini duyurdu. Fakat bunun için bir süre beklemesi gerekiyordu, albüm yayınlandıktan sonraki beş yıl. Bu süre Kasım 2019’da doldu. Artık tüm albümlerinin üzerinde tamamen söz sahibi olabilecekti.

Love Story (Taylor’s Version)

Nisan 2021’de önce Love Story (Taylor’s Version) yayınlandı. Yayınlanır yayınlanmaz çok büyük ses getirdi. İlk re-recording albüm olan Fearless (Taylor’s Version) 9 Nisan 2021 tarihinde yayınlandı. Bu albümde 6 tanesi ilk defa yayınlanmak üzere 26 şarkı bulunmaktadır.

İkinci re-recording albüm olan Red (Taylor’s Version) 12 Kasım 2021 tarihinde yayınlandı. Albüm biri 10 dakika olmak üzere 30 şarkıdan oluşur. Albümdeki bu All Too Well (10 Minute Version) şarkısı Taylor Swift’i sekizinci defa listede 1 numara yaptı.

Bu albümler dışında 1989 albümünden iki tane şarkı yayınlamıştır, Wildest Dreams (Taylor’s Version) & This Love (Taylor’s Version).

Hayranları yeni yeniden kaydedilmiş albümlerini sabırsızlıkla beklemekte.

Kaynaklar: 

https://www.instagram.com/p/BqXgDJBlz7d/?hl=tr

https://tr.wikipedia.org/wiki/Taylor_Swift

https://taylorswift.tumblr.com/post/185958366550/for-years-i-asked-pleaded-for-a-chance-to-own-my

https://tr.wikipedia.org/wiki/Fearless_(Taylor%27s_Version)

https://tr.wikipedia.org/wiki/Red_(Taylor%27s_Version)

https://en.wikipedia.org/wiki/Taylor_Swift_masters_controversy

https://assets.rebelmouse.io/eyJhbGciOiJIUzI1NiIsInR5cCI6IkpXVCJ9.eyJpbWFnZSI6Imh0dHBzOi8vYXNzZXRzLnJibC5tcy8yNDgyODY2My9vcmlnaW4uanBnIiwiZXhwaXJlc19hdCI6MTY3NzMxNTEzNn0.9IGKqdEyCTcYskRQ01gSCqvhyZOBY2I-yhLcV4bywSg/img.jpg?width=980


BENZER YAZILAR

Anadolu Rock: Erkin Koray

Elektro bağlamanın mucitlerinden biri olan Türk rock sanatçımızın hayatı.

Dave Benton: İlk ve Tek Siyahi Eurovision Birincisi

Eurovision tarihi boyunca yarışmaya katılan ilk siyahi yarışmacı Milly Scott ve yarışmanın ilk kazananı Dave Benton'ın hikayesi.


Paylaş